Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Новини
Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

Пишуть про Львів

Премія зі скандалом

Обласне управління культури звинуватили у «дерибані» бюджетних грошей

Майже ніколи присудження однієї з найпрестижніших нагород Львівщини – щорічної Обласної премії в галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури – не обходиться без скандалу. Не став винятком і цей рік. Лауреатів премії нагородили ще у грудні 2009 року, а негативний резонанс від цього “виплеснувся” тільки зараз…

Очільники львівських творчих спілок (голова ЛОО Національної спілки художників Олег Микита, голова ЛОО Національної спілки письменників Марія Якубовська), які об’єдналися з юристами, створивши громадську організацію “Гармонія і порядок”, звернулися до голови Львівської ОДА Миколи Кметя, голови Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності Володимира Яворівського, керівництва Львівської облради, вимагаючи звільнення начальника Львівського обласного управління культури Галини Дорощук. Чиновницю звинувачують у непрозорості, кулуарному формуванні журі, яке присуджувало обласні премії у галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури за 2009 рік.

“Це розправа над творчими спілками, нас розіп’ято, – заявила письменниця Марія Якубовська. – Так діяли тільки сталінські опричники!”. Як заявили очільники творчих спілок, до самих лауреатів та їхньої творчості вони не мають жодних претензій, кажуть, цих людей нагородили заслужено. Однак при формуванні журі думку творчих спілок зігнорували, Галина Дорощук сказала неправду, заявивши, що запрошувала їх. Сама ж пані Галина буцімто непрозоро запросила у журі “потрібних їй” чиновників. Зокрема, за словами Олега Микити, невідомо, чому у складі журі з’явився заступник міського голови Львова Василь Косів, а в результаті його дружина – Роксолана Косів – отримала премію ім. С. Гординського у галузі мистецтвознавства і культурології – за монографію “Українські коругви”. І цей приклад – непоодинокий, стверджують митці. Інший член журі також має родича, який отримав премію. “Це аморально, – каже адвокат Дмитро Гудима. – Ці люди мали би вийти зі складу журі”.

Судячи зі складу журі, який оприлюднено на сайті облради, у його складі є “базові” члени – чиновники і депутати (заступник голови ЛОДА Ігор Держко, та ж Галина Дорощук, її заступниця Мирослава Туркало та голова комісії з питань культури ЛОР Марія Христинич, обласні депутати Ірина Фаріон та Лариса Федорів, уже згадуваний Василь Косів). Решта 26 осіб – представники мистецько-культурної еліти Львівщини, але біля їхніх прізвищ прописано “за згодою”.

“Ми не стверджуємо, що творча частина журі некомпетентна, – каже Олег Микита. – Там є семеро членів Спілки художників, але це не означає, що вони мають підмінити собою Спілку художників. Це викладачі Львівської академії мистецтв. Тобто тут – підміна понять. Це несправедливо, бо із самого початку ініціатором присудження обласної премії була Спілка художників, а тепер її відсторонили від присудження”.

Члени ГО “Гармонія і порядок” вимагають проведення конкурсу на посаду начальника обласного управління культури. Кажуть, що мають і свої кандидатури, але оголошувати їх відмовилися. Цікаво, що хоча “протестанти” і заявили про зловживання бюджетом, однак з обуренням відмовилися від розмови про якісь “відкати” лауреатів особам, які посприяли їхньому нагородженню… Хоча чого тут так обурюватися? Адже відомо, що Україна – одна з найкорумпованіших країн світу, і Львівщина тут, на жаль, не пасе задніх, у чому вже неодноразово переконувались. А чому б не зробити простіше – позбавити обласну премію її фінансової складової? Це логічно - зараз криза, у бюджеті дорога кожна копійка. Від цього суспільна значущість і престижність премії не зменшаться. А ось розмови про різні “відкати” і непрозорості довкола неї припиняться однозначно.


Коментарі для «ВЗ»

Галина ДОРОЩУК, начальник управління культури і туризму Львівської ОДА

Це неправда. Ми телефонували усім творчим спілкам Львова, писали листи. Можливо, до них не дійшла інформація. Процес присудження обласної премії відбувається відкрито. Інформація про склад журі, про премію була оприлюднена на офіційному сайті ЛОДА і Львівської облради. Деякі керівники творчих спілок до нас телефонували, повідомляючи, що самі не зможуть взяти участі в обговоренні, натомість пропонували своїх працівників. У мистецьку раду увійшли авторитетні люди у галузі культури, які могли подавати свої пропозиції. Напрацювання про склад журі подає управління культури ЛОДА. Кандидатури на склад журі висувають творчі організації, керівники ВНЗ. Прізвища номінантів розглядає депутатська комісія культури Львівської облради, потім – сесія облради. Усе було відкрито, сесія затвердила Положення про обласну премію та склад журі.

Щодо заяв про моє звільнення, то кожен має свою думку. Нехай подадуть аргументи, факти зловживань і маніпуляцій, про які заявили. Ця ситуація, можливо, пов’язана з їхніми інтересами – адже вони кажуть, що мають гідних осіб на посаду начальника управління культури. Моє завдання - працювати у правовому полі, чесно і прозоро. Я завжди відкрита для преси, в управлінні культури немає жодних зловживань з бюджетними коштами. Нас перевіряли представники КРУ, ми чітко ведемо документацію.

Ярослав КЛИМОВИЧ, генеральний директор Львівської обласної державної телерадіокомпанії

Другий рік поспіль беру участь у роботі цього журі і можу сказати, що воно дуже професійно і демократично визначає переможців. У журі входять відомі і професійні люди Львівщини. Є представники від творчих спілок, деякі спілки дуже широко представлені. Наприклад, у журі входить член Спілки письменників Левко Різник. Абсолютно необґрунтовано звинувачують Галину Дорощук. Вона професійно організовує роботу. На тих засіданнях журі, де я був присутній, усе відбувалося надзвичайно демократично, кожен міг висловити свою думку.

Юлія ЛІЩЕНКО
Високий замок

До списку статтей

Транспорт Львова 

Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас