”Бандити сидітимуть у тюрмах”, - декларували представники помаранчевої влади перед своїм приходом. Наскільки це вдалося втілити у життя, і яке воно, те життя у тюрмах розповів начальник управління з виконання покарань у Львівській області Василь Ільницький
- Пане Василю, які найбільші проблеми нині постали перед тюрмами?
- Засуджені, що перебувають у колоніях, мають десь працювати. Оце і є найбільшою нашою проблемою, адже лише третину засуджених залучають до праці через те, що виробництво у нас не працює достатньо, устаткування є застарілим, енергомістким, що одразу призводить до збитковості. Тому зараз ми шукаємо інвесторів, як внутрішніх, так і зовнішніх, для того, щоб постійно розвивати виробництво у колоніях. Є можливість нині залучити до такого виробництва і бізнесменів, а це вже не такий і поганий заробіток, потрібно лише устаткування, а люди у нас є. Відтак ми могли б залучити більшу кількість засуджених, які, виготовляючи продукцію, отримували заробітну плату і покращували умови свого утримання. Вони навіть могли б ті гроші відправляти сім`ям, які залишилися без підтримки або ж на погашення заподіяних ними збитків під час скоєння злочинів.
- Скільки на Львівщині установ позбавлення волі? Чи вистачає їх?
- У виправно-трудових колоніях області та слідчому ізоляторі перебуває понад 7 тис. засуджених та осіб, що є під слідством за фактом розслідування кримінальних справ. Є установи, в яких не такий важкий режим, в них перебувають засуджені за скоєння перших та неважких злочинів. Є в нас виховна колонія, де утримуються неповнолітні. На Львівщині є слідчий ізолятор і 7 колоній. Загалом цих установ достатньо для розміщення засуджених зі всієї Львівської області, а також деяких сусідніх областей.
- Пане Василю, чи покращилася ситуація у виправних колоніях після приходу до влади ”помаранчевих”?
- Умови у в`язницях після того, як до влади прийшов новий Президент Віктор Ющенко, значно покращилися: держава почала більше піклуватися про засуджених. Кожен засуджений зараз має змогу, у разі, якщо він не допускає порушення встановлених правил, піти раніше додому на умовах дострокового звільнення. Покращується також харчування засуджених. Це можна зрозуміти просто скуштувавши їхню їжу. До речі, за час перебування за ґратами жоден засуджений не втратив ані кілограма ваги. Є в нас і центри психологічної адаптації, де працюють з засудженими-наркоманами та іншими, хто потребує такої допомоги. Також достатньо почали виділяти ліків для лікування засуджених, чого раніше не було. Крім цього, засуджені можуть отримувати від батьків і родичів ліки, вітаміни, продукти харчування. За вказівкою голови Департаменту Василя Кошинця, вже скасовані обмеження на отримання бандеролей, посилок і передач засудженими.
- Завершилися Новорічні та Різдвяні свята. Чи проводилися якісь святкування з того боку колючого дроту?
- На період Різдвяних та Новорічних свят у всіх без винятку колоніях зустрічали Новий рік, в кожному відділенні прикрашали ялинку, щоб створити умови, наближені до домашніх. Приходили вертепи, було багато інших гостей: благодійні організації, священики різних конфесій, представники нетрадиційних вірувань, які допомагають людям зрозуміти свої помилки. Ми намагаємося зробити все для того, щоб людина була пристосованою до звичайного вільного життя. Зокрема в кожній установі є вечірні школи, профтехучилища, де засуджені можуть здобути освіту слюсаря, штукатура, монтажника тощо.
- Скільки в середньому коштує державі утримання засудженого?
- Утримання засудженого досить дороге. Певні кошти на харчування нам виділяє Департамент, деякі продукти ідуть централізовано від держави. Також ми працюємо у виробничих цехах, щоб покращити життя засудженим. Але хотілося б поліпшити матеріально-технічну базу колоній, бо це справді необхідно. Проте навіть закордоном держава на утримання засуджених витрачає 60 % від потреби, усе решта вони заробляють самі. Тому, що краще працює колонія, то більшою є змога закуповувати додаткове харчування і створити належні матеріально-побутові умови.
- І скільки приблизно заробляє засуджений за місяць?
- Якщо людина працює, зважаючи на те, що ми не маємо змоги кожен день всіх залучати до роботи, то за неповний місяць він отримує близько 160 грн. Ці всі гроші спрямовують на персональний рахунок засудженого. В кіоску на території колонії він розписується за отримання товару (сигарет, одягу, білизни тощо), після цього з його рахунку знімають певну суму. Аби не було зловживань, копія чека про купівлю видається засудженому.
- Що саме виготовляють наші колонії? І чи справді ці товари є конкурентоспроможними?
- Так, адже товари є якісними. На території Львівської виправної колонії № 48, на території Дрогобицької виправної колонії № 40 в нас виготовляють високоякісні ковані вироби, які є значно дешевшими, ніж на базарі. Ми виготовляємо вироби для населення за їхнім замовленнями: решітки на вікнах, лавочки з кованого заліза, також меблі та бруківку. Личаківська виправна колонія № 30 виготовляє меблі. Наші шкільні парти з двома стільцями коштують 240-250 грн. Часто ці парти закуповують бізнесмени, а потім перепродують школам. Також наші в`язні виготовляють дитячі ліжечка та ще багато іншого...
- Чи часто фіксуються насильства над засудженими, випадки агресії з боку самих засуджених? Як часто доводиться застосовувати силу до агресивних засуджених?
- Таких випадків у нас небагато. Буває таке, що хтось когось вдарить, але це трапляється рідко. Так, в нас є в установах відповідні працівники, які слідкують за тим, щоб не було насильства над засудженими. Але самі засуджені не зацікавлені у тому, щоб чинити насильство у колонії, адже вони не дуже хочуть зайвий час затримуватися тут. А щодо насильства з боку працівників колонії, то ми зараз вивісили в кожній установі опечатані скриньки, в яких кожен засуджений може залишити листа безпосередньо до мене. І лише я маю ключі. Раз на два тижні під час об`їзду установ особисто виймаю ці листи. Також люди можуть звернутися до Президента, голови Департаменту, уповноваженого з прав людини тощо.
- Пане Василю, помаранчева влада ще до свого приходу декларувала, що бандити сидітимуть у тюрмах. Чи справді це сталося, і чи всі бандити, наприклад, серед чиновників сидять у тюрмах?
- Мені важко про щось казати. У нас сидить багато людей. Я не можу говорити, хто бандити, хто ні. Є багато тих, хто потрапив за ґрати за економічні злочини, за вбивства, за розбої, за зґвалтування. А давати оцінку злочинам і займатися пошуком злочинців повинні міліція, прокуратура, суд, які притягують до кримінальної відповідальності тих, хто цього заслуговує. Завдання наших установ - створити умови для виправлення і ресоціалізації засуджених з метою захисту інтересів особи, суспільства і держави.
- Чи збільшується кількість засуджених на Львівщині? Бо ж в Україні намагаються запровадити тенденцію до зменшення засуджень. Наприклад, не саджаючи людей за перші неважкі злочини. Чи дає це якісь результати?
- Річ у тім, що у державі і справді є такий напрямок, щоб менше притягувати до кримінальної відповідальності, тому навіть у нас є значно менше засуджених, ніж було, наприклад, торік. Але загалом ситуація зі злочинами не покращується - їх, на жаль, не стає менше. Засуджені, отримавши умовне покарання, мають другий шанс, хоча часто вони цього не цінують і не розуміють.
- А чи є в наших колоніях політичні в`язні? І які найпоширеніші злочини на Львівщині?
- Ні, політичних в`язнів немає. Є злочинці, які відбувають покарання за вбивства, зґвалтування. Найбільше ж засуджених за крадіжки - це найпоширеніші злочини. На жаль, за останні роки збільшилась кількість злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин. Є такі люди, що по чотири рази відбувають покарання, є й такі, що сидять по тридцять-сорок років. Небагато засуджених за хуліганства, розбої, вимагання. Є в нас навіть засуджені, які виконували вбивства на замовлення, десятки вбивств - це особи засуджені до довічного ув`язнення. Ці люди відбувають покарання в окремій установі.
- За кордоном створюють приватні тюрми. Як на Вашу думку, чи могла така ідея прижитися і втілитися на Львівщині?
- Можливо, з плином часу до нас також це дійде, і ми створюватимемо приватні тюрми. Це для держави великий позитив - витрата коштів значно зменшиться. Але має бути обґрунтування і великий контроль з боку державних органів, адже можливо також багато зловживань. Та наразі в законодавстві України такого не передбачено.
Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...
Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...
2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...
23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...
Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов.
"Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...
Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1".
"2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....
Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам.
«Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...
Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...
У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...
Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи.
«Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...
На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут.
Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...
У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...
29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...
На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці.
Вуельта Іспанії
Бага...
Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР.
Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...
30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...
Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи.
Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...
14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...
12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...