Архів новин

Яценюк і Кличко за безумовну євроінтеграцію України

З тим, щоб підтримати Київ на тлі його конфлікту з Москвою, депутати Європарламенту під час дебатів у Брюсселі закликали прискорити євроінтеграцію України. Репортаж кореспондента DW. Першого дня після закінчення літніх канікул, в середу, 28 серпня, комітет Європарламенту у закордонних справах зайнявся обговоренням торгівельно-митного конфлікту, що виник між Росією та Україною.

На позачергову зустріч у Брюсселі запросили і провідників української опозиції: лідера партії "УДАР" Віталія Кличка та голову фракції "Батьківщина" у Верховній Раді Арсенія Яценюка, а також офіційного представника України при ЄС Костянтина Єлисєєва. Росію на цій зустрічі представлена не була.

"Москва не має права себе так поводити"

Зважаючи на гостроту конфлікту, неформальний обмін думками депутатів Європарламенту з українськими політиками викликав значний інтерес з боку ЗМІ. Першим взяв слово голова комітету Європарламенту з закордонних справ, німецький політик-консерватор Ельмар Брок. Він виступив з жорсткою критикою на адресу Росії.

"Росія використовує газову трубу і митницю як знаряддя проти своїх сусідів. У Москви немає права поводити себе так", - заявив Брок. За його словами, Росія порушила відразу кілька міжнародних угод, у тому числі і ті зобов'язання, які взяла на себе в рамках СОТ.

Обурення німецького політика викликало те, що влада в Москві, за його словами, намагається позбавити Україну суверенного права на самовизначення. "Кожна країна Європи має право вільно вирішувати, в які альянси їй вступати. Такі питання має вирішувати Київ, а не Москва чи Брюссель", - вважає Брок.
Арсеній Яценюк і Ельмар Брок під час розмови Арсеній Яценюк і Ельмар Брок під час розмови

"Піти далі декларацій"

Відразу кілька депутатів Європарламенту у своїх виступах висловили думку, що ЄС як "зацікавлений учасник" не може залишатися осторонь конфлікту між Росією і Україною. Одностайним було і прагнення депутатів забезпечити підписання угоди про асоціацію в найкоротші терміни. "Я зараз шокую вас: давайте підпишемо цей документ вже завтра або на наступному тижні у Києві", - заявив депутат від Польщі Павел Коваль."Це не проста торгівельна війна. Україну потрібно обговорювати завжди, коли ми говоримо про Росію. Цю тему треба вивести і на саміт "великої двадцятки", - заявив інший представник Польщі Яцек Царіуш-Вольський.

Представник України в ЄС Костянтин Єлисєєв закликав Євросоюз "піти далі декларацій" і підписати Угоду про асоціацію з Україною на саміті країн-учасниць програми ЄС "Східне партнество", який має відбутися в листопаді у Вільнюсі.

Проблема Тимошенко – більше не перепона?

Євросоюз, як відомо, висунув низку умов для підписання Угоди про асоціацію з Україною, найважливіші з них - звільнення Юлії Тимошенко, реформа судової системи та законодавства про вибори. Досі жодна з цих вимог не виконана. Часу на це залишилося менше трьох місяців. Представник України в ЄС Єлисєєв в цьому зв'язку поспішив запевнити, що Київ "не хоче використовувати складнощі з Росією як засіб не виконувати взяті на себе зобов'язання".

Однак дискусія в Європарламенті могла створити враження, що унаслідок активних дій Росії проти України, в Брюсселі можуть і заплющити очі на те, як швидко Україна виконує свої обіцянки.

Принаймні ніхто з представників Єврокомісії та Європарламенту на цій зустрічі не згадав про необхідність виконання всіх умов, за винятком німецької депутатки від Зелених Ребекки Гармс. "Ми хочемо підписати Угоду тому, що вона сприяє розвиткові демократії на Україні. Адже справа не тільки в Росії, але і у вибірковості українського правосуддя", - сказала вона.

"У нас європейське майбутнє"

Запрошений на обговорення до Брюсселя лідер партії "УДАР" Віталій Кличко заявив, що Росія не вперше чинить так проти України, маючи на увазі газові конфлікти між країнами. "Але рідко це робилося так систематично і цинічно, як зараз", - вважає Кличко.

Росія, за його словами, навіть не намагається приховати свої цілі: "Ми бачимо спробу залякати Київ". Україна, упевнений Віталій Кличко, не відмовиться від євроінтеграції, а для захисту своїх інтересів повинна використовувати всі наявні у неї засоби.

Кличко визнав, що "сучасне керівництво не готове провести обіцяні реформи, пов'язані з Угодою про асоціацію". Разом з тим він пообіцяв зі свого боку зробити все можливе для того, щоб вона була підписана. "Наше майбутнє - європейське майбутнє", - підсумував Кличко.

Арсеній Яценюк у своєму виступі заявив, що "нічого нового в діях Росії немає". "Це не торгівельна війна, а геополітична дія, причому не тільки проти України", - вважає Яценюк. Політик висловив упевненість в тому, що у Вільнюсі інтеграція України в ЄС отримає новий імпульс. "Кращий спосіб реформувати Україну - підписати Угоду і виконати пов'язані з нею вимоги", - резюмував Яценюк.

DW.DE

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут