Архів новин

Найбільш активною фракцією у комітетах Верховної Ради є «Свобода»

У Верховній Раді VII скликання сформовано 29 комітетів. З них лише в Комітеті з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи збалансоване політичне представництво від опозиційних та провладних фракцій. У решті Партія регіонів та її союзники сформували більшість у 21 комітеті, опозиція - у 7.

Найпопулярнішим серед парламентарів є Комітет з питань бюджету. До його складу увійшло 37 депутатів. Непопулярними серед народних обранців є Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів та Комітет з питань інформатизації та інформаційних технологій. До їхньої роботи долучилося по 7 депутатів. Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону «Про комітети Верховної Ради України», до складу кожного з комітетів може входити не менше 9 і не більше 30 народних обранців. Отже виникає питання щодо доцільності та легітимності роботи даних комітетів у чинному форматі.

Засідання комітетів Верховної Ради мали б стати найбільш прийнятним майданчиком для конструктивного обговорення депутатами проектів нормативно-правових актів. Проте аналіз виступів народних обранців свідчить, що парламентська дискусія є доволі млявою. ОПОРА проаналізувала протоколи та стенограми засідань, які вдалось отримати в офіційному порядку. Три комітети незаконно приховують протоколи засідань: Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин, Комітет з питань бюджету та Комітет з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності ВРУ. Найбільш активними під час обговорення законопроектів є члени Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, Комітет з питань науки і освіти та Комітету з питань інформатизації та інформаційних технологій показник виступів депутатів. На засіданнях решти комітетів дискусії щодо суспільно-важливих питань практично не відбуваються.

Враховуючи кількість виступів депутатів у співвідношенні до розміру фракції, дослідження показало, що найбільш активною фракцією у комітетах є «Свобода», середній показник кожного члена якої - 40,38%. Найменш активною парламентською фракцією є «Партії регіонів», на депутатів якої припадає 22,37% виступів. Активність позафракційних депутатів - 17,43%.
Частина 2 ст. 9 Закону «Про комітети Верховної Ради України» передбачає обов’язкове розміщення інформації про поточну діяльність комітетів на офіційному веб-сайті ВР. Проте на практиці бачимо неналежне виконання вимог законодавства в частині інформування населення про діяльність комітетів через веб-сайт Верховної Ради. Аналогічне стосується інформаційної роботи комітетів, які згідно з ч. 3 ст. 9 Закону «Про комітети Верховної Ради України» мають право поширювати дані про свою діяльність через власні веб-сторінки, однак, цього не роблять. На виконання вимог закону 22 з 29 комітетів створили власні веб-сторінки. Однак лише 3 з них оприлюднюють на своїх сайтах трохи більше половини суспільно-важливої інформації. Мова йде про Комітет з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією, Комітет з питань державного будівництва та місцевого самоврядування і Комітет з питань свободи слова та інформації. Сайти решти комітетів ВР містять від 14 до 46% даних. Найменше уваги на сайтах комітетів ВР приділяється висвітленню питань, які стосуються поточної законотворчої діяльності. Інформація про стадії розгляду законопроектів, рекомендації, експертні висновки до них та дати розгляду документів в інтернеті практично відсутні.

Найвищий показник присутності народних депутатів на засіданнях (94,17%) у Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Найменш дисциплінованими є депутати Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики. У відсотковому співвідношенні вони були присутні на 58,33% засідань.

За перших півроку роботи парламенту найкращий показник відвідуваності засідань комітетів мають депутати фракції ВО «Свобода» – 91,3%; КПУ - 81,9%, ВО «Батьківщина» – 79,1%, Партії регіонів – 78,2%, «УДАР» – 76,4%, позафракційних – 69,8%.

6 депутатів Верховної Ради не відвідали жодного засідання комітету, до складу якого входять. Лідерами за кількістю пропусків засідань є позафракційні депутати Ігор Палиця, Павло Балога, Костянтин Жеваго, депутат фракції Партії регіонів Юрій Іванющенко, Віталій Ковальчук з партії «УДАР» та Петро Симоненко (КПУ).

У Верховній Раді відсутня стандартна процедура допуску журналістів до публічних заходів, зокрема засідань комітетів. Пункт 7 Положення про порядок акредитації журналістів і технічних працівників засобів масової інформації, на який посилається Прес-служба, ґарантує право входу працівників ЗМІ до відповідних будинків Верховної Ради України під час відкритих засідань комітетів, тимчасових комісій Верховної Ради України. Однак доступ журналістів до засідань комітетів обмежується, що суперечить нормам Положення 2011 року.

Зважаючи на те, що відкритість діяльності народних обранців є запорукою зростання довіри до парламенту та його колегіальних органів, Громадянська мережа ОПОРА підготувала пропозиції:

1. Забезпечити систематичне висвітлення інформації про роботу Комітету та прийнятті ним рішення на офіційному веб-сайті Комітету.
2. Оприлюднювати інформацію щодо відкритих засідань комітету, підкомітетів, робочих груп, комітетських слухань та інших робочих органів комітету.
3. Забезпечити вільний доступ засобів масової інформації на засідання комітету, підкомітетів, робочих груп, комітетських слухань та інших робочих органів комітету.

Про це йдеться у звіті громадянської мережі ОПОРА, яка здійснює довготерміновий моніторинг після парламентських виборів 2012 року. Перший звіт стосується діяльності парламентських комітетів.

Щоденний Львів

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут