19/07/13
За минулий рік на Львівщині було зафіксовано 65 випадків укусів змій. Цьогоріч виявлено вже 30 нападів плазунів. Смертельних випадків не було. Про це у п’ятницю, 19 липня, повідомили у Львові учасники прес-конференції на тему: «Як уберегтися від змій». Цей захід став свого роду продовженням
розповіді на цю тему голови Львівського відділення Українського герпетологічного товариства Тараса Гринчишина у відеопрограмі
"6 хвилин про".
Ярослав Підгірний, головний позаштатний анестезіолог Львівської області, доктор медичних наук, профессор, та Ігор Антахович, директор Львівського міського еколого-натуралістичного центру, розповіли про першочергові заходи при зустрічі зі змією та при її укусі.
За словами Ігоря Антаховича, директора Львівського міського еколого-натуралістичного центру, єдиним отруйним видом плазунів на Львівщині є гадюка звичайна. Її можна відрізнити від інших видів змій за ромбічною формою голови та сірим окрасом. Гадюка звичайна, хоча раніше не виповзала за межі лісів, все частіше зустрічається поблизу жител у Сколівському, Турківському, Самбірському та навіть Червоноградському, Жовківському районах. Вона шукає місце, де їй можна сховатись, і у невпорядкованих домашніх осподарствах цьому слугують будівельне сміття, шифер. Якщо у господарстві ємиші, то є ймовірність появи і гадюк.
Ігор Антахович каже, що змії з'являються приблизно в період Великодніх свят і щезають після Покрови. Їх активність залежить від температури грунту, яка має бути не нижче 10 градусів.
Ярослав Підгірний каже, що отрута гадюки не так страшна, як алергійна реакція на неї у деяких людей. Крім цього, укус змії набагато важче переносять діти. Концентрація отрути для маленької дитини значно серйозніша, і вона швидше всмоктується в кров.
Для уникнення зустрічі з плазуном на відкритій місцевості треба:
1.Пересуватись на природі спокійно, тримати перед собою палицю, рухаючи гілки, траву. Шум злякає плазуна, який ніколи не нападає з власної ініціативи.
2.Носити високе взуття, цупкі штани.
3.Якщо побачили змію, зробити 1-2 кроки назад і обійти її.
Ігор Хома. зоолог-тераріуміст, герпетолог Львівського міського дитячого науково-натуралістичного центру, захищає змій:
«Плазуни є корисними, оскільки знищують мишовидних гризунів, які переносять інфекції. Їх отрута може використовуватись для боротьби з деякими видами ракових захворювать. Змії ніколи не нападають першими. Замість того, щоб знищити змію, ліпше обійдіть її».
Первинна допомога при укусі гадюки на місці подій:
1. Відкинути гадюку якомога далі.
2. Знерухомити ділянку укусу. Ні в якому разі не накладати тугих пов’язок. При перетисканні кінцівки змінюється кругообіг.
3. Дати потерпілому якнайбільше води для зменшення концентрації отрути в організмі.
4. Відсмоктувати отруту чи ні – питання суперечливе. За наявності мікротріщин у ротовій порожнині, отрута може потрапити і в організм рятівника.
5. Доцільно обробити рану антисептиком.
6. Якомога швидше доправити потерпілого до найближчого лікувально-профілактичного закладу.
Лікування триває 5-6 діб залежно від тяжкості стану та місця укусу. За словами Ярослава Підгірного, вартість лікування не вкрай дорога : на добу орієнтовно потрібно витратити 200-250 грн.
Тетяна Стадник,
спеціально для «Щоденного Львова».
Фото автора.
Щоденний Львів