Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

На головну Архів новин
15/07/13

У Львові гадюк знаходили в Сихові, Голоску, Замарстинові, Рясному - Тарас Гринчишин

Герпетолога Тараса Гринчишина, голову львівського відділення Українського герпетологічного товариства, змії кусали двічі за 25 років, відколи з ними він мав справу. Через власну необережність. Перший раз не звертався за медичною допомогою. Вистачило, каже, заходів самопорятунку. Іншого разу звернувся в лікарню, але там не дуже знали, що робити. Про це він розповів у відеоппрограмі Львівського прес-клубу "6 хвилин про".

Гринчишин переконаний, що – насамперед – не варто панікувати при зустріч зі змією. Оскільки ще невідомо, чи це гадюка. У більшості випадків трапляється неотруйна змія або, навіть, безнога ящірка. Тай сама гадюка у переважній більшості випадків не є смертельно отруйною змією. Ми живемо не в Радянському Союзі, де були Середня Азія і Кавказ, де водяться справді отруйні змії – кобра, гюрза, ефа.

«В Україні ж отруйних змій лише два види – гадюка звичайна і гадюка степова. Немає жодних карпатських гадюк. У нас (на західній Україні – ЩЛ) єдиний вид – гадюка звичайна. Щоправда, він може мати різне забарвлення. Певна частина – в Карпатах (це близько 40%) мають смоляно-чорне забарвлення. Однотонне лише око – темно-червоного кольору. Тоді як інші можуть мати різні варіанти забарвлення – сіруватого, сріблястого, коричневого, червонуватого, зеленуватого, навіть злегка фіолетового тону. Але завжди по світлішому фону йде темна смуга зигзагоподібна або ланцюжок з ромбиків. Дуже чітка риса для визначення виду гадюк», - розповідає Тарас Гринчишин.

«Гадюку легко відрізнити від інших неотруйних зміїв. Гадюки не є дуже великі – максимальна довжина 80 см. Переважно – 50, 60, 70 сантиметрів. Змії ці доволі товстуваті і трохи неповороткі. Якщо вдається розглянути зблизька, то вони мають вертикальну зіницю ока. Всі неотруйні змії – вужі, полози, медянки – мають круглу зіницю. І вони – довгі і тонкі, значно стрункіші», - каже Тарас Гринчишин.

За словами Тараса Гринчишина, у Львові останні повідомлення про виявлення гадюк були 40-50 років років тому на Сихові. У минулому столітті – на Замарстинові і на Голоскому. Щоправда, був випадок у церкві святої Анни на вулиці Городоцькій: 20 років тому знайшли гадюку. Але це, на думку Гринчишина, моглп бути диверсія конфесійних конкурентів.
Цього року зафіксували появу гадюки біля Рясного-2. Це – найближче до Львова. Цей район належить до пасма Розточчя, яке тягнеття з Польщі до нас, і, можливо, гадюка по цьому пасму потрапила до нас.

Гадюка йде до людей чи люди – до гадюки? На це запитання Тарас Гринчишин відповідає так: «Зазвичай, люди потрапляють на територію проживання гадюк, а не навпаки. Але не варто панікувати. Гадюка має не таку сильну м’язову систему, щоб вона могла кидатися на людину і гнатися за нею. Коли гадюка згорнута в кільце, її кидок може мати максимум 20-30 см. Гадюки глухі. Вони не чують голосу, зате добре відчувають вібрацію. І коли людина йде, тупочучи, то ця вібрація змію відлякує, і вона сама намагається відповзти.

«Я більше, ніж впевнений, що більшість змій, які трапляються на нашому шляху, ми не помічаємо, і вони тихенько відповзають і зачаюються. Але якщо людина йде тихо по м’якому грунту, листю, моху, то вона може підійти близько, і коли змію заскочують зненацька, їй немає, куди відступати, то тоді вона буде кусати.

Вуж, полоз, медянка можуть також вкусити. Єдина небезпека – зараження ранки. Коли кусає змія, одразу відчувається сильний біль, місце укусу пече і свербить, починають розвиватися наслідки укусу – місцевий набряк тканин. На відміну, наприклад, від кобри, укус якої паралізує дихальний центр, і людина гине від задухи. Отрута гадюки має місцеву дію. Починає розвиватися некроз тканин, вихід лімфи, розклад кров’яних тілець. Набряк цей поступово поширюється по тілу.

Найбільш поширенні випадки укусів – в кінцівку, найлегші – в руку і ногу. Небезпечний укус може бути в ділянку шиї, оскільки тоді може передушити горло.

Раджу якомога більшу частину отрути видавити і висмоктати. Не слід затримувати отруту в роті – варто відразу випльовувати. Якщо ж є тріщина на губі, робити цього не варто. Що менше залишиться отрути, тих легшими будуть наслідки.

Для людини з великою масою тіла наслідки слабші, оскільки невелика концентрація отрути, для малої дитини – гірші. Наслідки укусу – сильна алергійна реакція. Хтось переносить легше, хтось важче. Сироватка ефективна лише в перший дуже короткий час після укусу і її в наших медичних закладах майже немає У нас лікують симптоми, боряться з наслідками».

Щоденний Львів

Коментарі  

Коментування новин закрите у старій версії сайту.
Ім'я:
Коментар:

Напишіть "Щоденний Львів" без лапок (перевірка):

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут

Транспорт Львова 

Відео 


Прес-конференції, оренда залу, Львів

Курси валют 
НБУ [20.08.13] USD 0.00 7.99   EUR 0.00 10.66   RUB 0.00 0.26   GBP 0.01 12.50   CAD 0.00 7.73   CZK 0.00 0.40   LVL 0.00 15.17   MDL 0.00 0.63   PLN 0.01 2.50  


Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google | | Український Центр | Новини Львова


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас