Архів новин

У Сприні згадали про досвід УГВР

14 липня у селі Сприня Самбірського району на території спортивно-туристичного оздоровчого комплексу «Прикарпаття» ім. Президента УГВР Кирила Осьмака вшанували 69-річчя від дня створення Українського Головної Визвольної Ради. Захід відбувся за сприяння Львівської обласної ради. У програмі концерту прозвучали патріотичні пісні у виконанні хорів ветеранських організацій, актори-аматори показали прем’єру літературно-драматичної композиції «Прийди і поклонись Кирилу Осьмакові» за поемою Дмитра Павличка «Кирило Осьмак». Того ж дня новаки пластового юнацтва склали присягу.

Довідка.

Українська Головна Визвольна Рада (УГВР) – орган політичного керівництва українським визвольним рухом, який оголосив себе Верховним органом українського народу в його революційно-визвольній боротьбі, утворений в Україні наприкінці Другої світової війни з ініціативи УПА та ОУН(б). Метою організаторів було створення ширшої суспільно-політичної бази для боротьби збройного підпілля проти німців і більшовиків та залучення до неї кадрів з-поза ОУН, хоч остання залишалася організаційною й ідеологічною базою УГВР. Установчі збори УГВР відбулися 11-15 липня 1944 року поблизу села Сприня на Самбірщині під охороною відділів УПА. У зборах взяло участь 20 осіб, інші 5 погодилися прийняти мандати, але не могли прибути. Між засновниками більшість не належала до ОУН: десятеро із них походили з північно-західних земель України та Наддніпрянщини. В Україні згодом кооптовано 4 члени (до 1950 року).

На зборах схвалено тимчасовий устрій, платформу та універсал УГВР до українського народу. УГВР ухвалила демократичні засади державно-політичного життя і соціально-економічну програму майбутнього устрою України. Обрано президію УГВР. Президент УГВР – Кирило Осьмак з Києва (помер у Володимирській тюрмі). Голова генерального секретаріату, секретар військових справ – Головний командир УПА Роман Шухевич.

Про це повідомила прес-служба Львівської обласної ради.

Щоденний Львів

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут