Архів новин

Навіть ПРООН в Україні не змусила міського голову Львова Андрія Садового хоча б один раз ПРОзвітувати перед громадою міста

11 липня у Львові відбулася заключна конференція щорічного засідання національного форуму міст-партнерів у рамках програми ООН. «Підбиття підсумків та погляд у майбутнє: досвід муніципальної програми врядування та сталого розвитку» - такою була тема трьох пленарних дискусій, в яких взяла участь координатор системи ООН, постійний представник ПРООН в Україні Алессандра Тісо. ПРООН в Україні підтримує уряд у досягненні європейських стандартів політики, інституційної спроможності шляхом трансформації відносин між державою і населенням.

«Проект, який ми відзначаємо сьогодні, це можливість надати місцевим владам більші можливості для розвитку, розвинути муніципальні сайти, щоб врядування було відкрите. Ми сподіваємося, що наша робота – як на національному, так і на регіональному рівні – матиме добрий результат, який буде прийнятий і належно використаний. Ми надалі сприятимемо розвитку нормативної бази на основі найкращих міжнародних і національних практик», - сказав директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Гуїдо Бельтрані.

Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» надає територіальним громадам право брати участь у процесі прийняття рішень на місцевому рівні та висловлювати позицію громадян, інформує Український незалежний центр політичних досліджень. Ідеться про місцевий референдум (стаття 7), загальні збори громадян за місцем проживання (стаття 8), місцеві ініціативи (стаття 9), громадські слухання (стаття 13), органи самоорганізації населення (стаття 14).
Однак закон не визначив порядку реалізації цих прав, передбачивши, проте, що процедури проведення громадських слухань, загальних зборів або місцевої ініціативи будуть визначені в статутах територіальних громад або ж в окремих положеннях місцевих рад.

У переважній більшості населених пунктів України немає ні статутів територіальних громад, ні - тим паче - спеціальних положень місцевих рад. А в тих містах, де ухвалені такі статути, механізми громадської участі відрегульовано на користь не громади і громадянина, а органу місцевого самоврядування. Це унеможливлює реалізацію прав громадян на участь у вирішенні питань місцевого значення. Як результат, ми отримуємо, як мінімум, неефективне управління, загострення соціальних конфліктів та широке розповсюдження радикальних форм громадського волевиявлення (мітинги, пікети, страйки).

На жаль, попри позитивний досвід Львова у цій сфері, міський голова Андрій Садовий жодного разу не звітував перед територіальною громадою про свою роботу. Однак він, як і міський голова Тернополя, широко застосовує інститут звітування для пропагандистської кампанії про власні здобутки у вигляді великотиражних буклетів, помилково вважаючи це цілком вичерпною і адекватною формою їхнього звітування, зазначає інформаційно-правовий центр «Наше право».
Український незалежний центр політичних досліджень та Інформаційно- правовий центр «Наше право» дослідили якість правового регулювання механізмів залучення громадськості до ухвалення рішень на місцевому рівні в 25-ти обласних центрах і Севастополі. Їхній спільний висновок: наявна правова база реалізації прав громад на участь в ухваленні рішень місцевого значення потребує докорінного реформування.

Автори досліджень виявили такі проблеми із місцевим самоврядуванням у Львові, як «ускладнена процедура ініціювання місцевої ініціативи, встановлено високі кількісні бар’єри, для внесення місцевої ініціативи необхідно зібрати не менше 10 тисяч підписів членів територіальної громади», «відсутні норми щодо оприлюднення рішень зборів та оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування про врахування чи неврахування рішення загальних зборів».
Нагадаємо, що ПРООН співпрацює зі 166-ма країнами світу, допомагаючи їм знаходити власні шляхи розв’язання глобальних і національних проблем з використанням досвіду та знань співробітників ПРООН та широкого кола партнерів.

У березні 2011 року Система Організації Об’єднаних Націй в Україні та уряд України підписали рамкову програму допомоги для України, яка була розроблена на базі звіту щодо загальної оцінки потреб країни. Згідно із визначеною стратегією допомоги агенції ООН разом із урядом України координуватимуть свої програми/проекти, розроблятимуть об’єднані ініціативи та плани на 2012-2016 роки.

Марта КОБРИНОВИЧ,
спеціально для «Щоденного Львова».

На фото автора - напис назви конференції з банальною "суржиковою" помилкою: українською мовою правильно писати не "підведення", а підбиття підсумків. Підводять хіба що незнання...

Щоденний Львів

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут