Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

На головну Архів новин
20/06/13

Тепер черга України визнавати злочинною польську Армію Крайову

Сенат Польщі ухвалив заяву з приводу 70-х роковин Волинської трагедії, в якій трагічні події 1943 року названо "етнічною чисткою з ознаками геноциду", повідомляє Радіо "Свобода". Польські сенатори вважають, що таке визначення Волинського злочину можна обґрунтувати тим, що події на Волині мали організований масовий характер і супроводжувалися жорстокістю. За ухвалення такого тексту документа проголосувала більшість депутатів верхньої палати польського парламенту: 55 сенаторів зі 100 були "за", 20 "проти", а 10 утрималися.

У заяві Сенату сказано, що "9 лютого 1943 року нападом загонів УПА на волинське село Паросля почалася груба акція фізичного знищення поляків, яка проводилася бандерівської фракцією Організації українських націоналістів та Українською повстанською армією". У документі також сказано, що жертвами антипольської акції УПА стали близько 100 тисяч поляків.

Одночасно в документі йдеться, що "після падіння комунізму Польща і Україна багато зробили для подолання складного минулого. Поляки прагнуть до примирення і дружбу з українцями. Це підтверджується численними доказами. Втім, справжнє примирення можна побудувати тільки на правді і спільному засудженні злочину". Як наголошується в документі, пам'ять про загиблих на Волині поляків "має назавжди стати частиною польської історичної свідомості".

Як наголошується, Сенат не підтримав пропозицію депутатів з партії "Право і справедливість" про внесення поправок до тексту резолюції. Політики з цієї партії пропонували прямо використовувати в заяві термін геноцид, а також наполягали на встановленні "дня пам'яті мучеництва кресов'ян, який має відзначатися 11 липня (дата кульмінації антипольських акцій на Волині).

Один з авторів проекту, депутат від Польської селянської партії Францішек Стефанюк заявив, що партія ініціювала ухвалення цієї заяви на прохання родичів загиблих на території сучасної України. За словами депутата, ухвалення цього документа не має погіршити польсько-українські відносини.

Як повідомлялось, 11 квітня в сеймі Польщі було зареєстровано проект постанови про визнання ОУН-УПА злочинними організаціями, які нібито вчинили геноцид проти поляків у 1939-1947 роках. У МЗС України заявили, що можливе ухвалення польським парламентом рішення про визнання ОУН-УПА злочинною організацією не відповідатиме духу стратегічних відносин між двома країнами.

Народний депутат від "Свободи" Юрій Сиротюк звинуватив Партію регіонів в ініціюванні в Польщі законопроекту про визнання ОУН, УПА та дивізії СС "Галичина" злочинними організаціями, котрі скоїли геноцид щодо поляків у 1939-1947 роках.

"Це вони переносять боротьбу з нами вже за кордон - заплатили комусь грошей, і з'явився такий проект, - заявив політик. - Ми ж не говоримо полякам, хто у них герої. УПА - єдине формування, що воювало під українським прапором за Україну, і вони завжди будуть героями. Надумані звинувачення нічого не змінять. Я не впевнений, що польський сейм проголосує за цю постанову. Все-таки поляки - наші сусіди".

На що депутат від Партії регіонів Володимир Олійник заявив, що ПР не нацьковувала Польщу на ОУН-УПА, це все вигадки "хворої голови" "Свободи".

Міністерство закордонних справ України заявило, що ухвалення Сеймом Польщі заяви про визнання ОУН-УПА злочинною організацією не відповідатиме високому рівню стратегічного партнерства між двома країнами.

Довідка. Волинська та Холмська трагедії

Цього року на політичному рівні в Польщі широко обговорюється тема польсько-українського конфлікту часів Другої світової війни і після неї, зокрема у зв'язку з 70-ми роковинами трагічних подій на Волині.

За інформацією Центру досліджень визвольного руху, у 1942-1947 роках тривала "Друга польсько-українська війна", яка розпочалася у рамках Другої світової війни. Війна йшла за українські території, які до 1939 року входили до складу Польщі (Холмщина, Волинь, Галичина), на яких українці хотіли створити власну державу, а поляки бажали відновлення довоєнних кордонів. Проте питання кордонів вирішилося після Другої світової без участі українців і поляків, після чого комуністична влада Радянського Союзу і Польщі насильницьким шляхом змінила етнічну конфігурацію західноукраїнських і східнопольських територій.

За матеріалами "Вікіпедії", Волинська трагедія (польською Rze? wo?y?ska, "Волинська різанина") - обопільні етнічні чистки українського і польського населення, вчинені УПА і польською Армією Крайовою за участю польських батальйонів шуцманшафту і радянських партизанів у 1943 році під час Другої світової війни на Волині.

У традиційній польській історіографії тенденційно сприймається як етнічна чистка тільки польського населення; в українській - як "дія у відповідь на звірства поляків стосовно українських громадян".

Восени 1942 року німецька влада почала виселяти з території українсько-польського прикордонного коридору поляків, і на їхнє місце заселяти німців і українців. У відповідь АК знищила кілька сотень представників української сільської еліти. За це у липні 1943 року УПА почала каральні акції проти мирного польського населення.

За підрахунками деяких польських фахівців, під час цієї трагедії з польського боку загинуло щонайменше 35 тисяч осіб (здебільшого польських селян), прізвища 18 тисяч з них встановлено, з українського боку на Волині загинуло до кількох тисяч осіб. Кількість загиблих українців на всіх територіях українсько-польського конфлікту, включаючи Волинь, сягає 21-24 тисячі осіб.

За підрахунками Степана Макарчука, загальні втрати серед цивільного українського населення Волині під час Другої світової війни склали близько 120 тисяч осіб. (Це без втрат убитих на фронті 70 тис та убитих в ході радянських каральних акцій проти повстанців та підпільників УПА — 45 тис осіб.) Водночас, на думку Макарчука, скільки з цих 120 тис. осіб загинули від рук поляків визначити важко, оскільки більшість злочинів у радянські часи "списували" на німців, зокрема й масові вбивства українців, здійснені польськими колаборантами у формуваннях допоміжної поліції.

За даними Польського інституту пам'яті IPN, у результаті масових акцій до примушення поляків залишити територію нинішньої Волинської області України, яка тоді входила до складу Польської держави, що розпочалися у липні 1943 року, від рук українців загинуло близько 100 тисяч поляків.

Українські історики вважають завищеними оцінки своїх польських колег, зазначаючи, що у результаті цих подій від рук поляків також гинули українці.

Найвідомішою різнею українців, організованою поляками була Холмська трагедія. Так, у березні 1944 р. репресії поляків проти українського населення етнічних українських земель за Бугом набули масового характеру, через що цей час в історії України дістав навіть назву "чорного березня".

Активізації спалення українських сіл і вбивств українців сприяло визволення Польщі від німецьких окупантів та юридичне закріплення Холмщини, Надсяння, Лемківщина та інших земель у складі Польщі. Лише в Грубешівському повіті польські націоналісти спалили 52 українських села і вбили не менше чотирьох тисяч людей. Ці події "логічно" завершилися вересневою угодою уряду Української РСР і Польського комітету національного визволення "Про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР". Депортації українців тривали аж до 1947 року, до сумнозвісної акції "Вісла". За різними оцінками з Польщі було депортовано від 600 тис до 1 млн українців.

Про це повідомляє Newsru.ua.

Щоденний Львів

Коментарі  

Коментування новин закрите у старій версії сайту.
Ім'я:
Коментар:

Напишіть "Щоденний Львів" без лапок (перевірка):

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут

Транспорт Львова 

Відео 


Прес-конференції, оренда залу, Львів

Курси валют 
НБУ [20.08.13] USD 0.00 7.99   EUR 0.00 10.66   RUB 0.00 0.26   GBP 0.01 12.50   CAD 0.00 7.73   CZK 0.00 0.40   LVL 0.00 15.17   MDL 0.00 0.63   PLN 0.01 2.50  


Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google | | Український Центр | Новини Львова


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас