Архів новин

Полісоюзний Київ

Мінський меморандум ще більш ускладнив відносини України з Європою і партнерами з СНД, - пише Тетяна Івженко в російській "Незавісімой газєтє". Спробувавши пом'якшити відносини з Митним союзом, Україна ускладнила діалог з європейськими партнерами. За словами деяких українських дипломатів, Євросоюз попросив Київ пояснення щодо несподівано підписаного Меморандуму про поглиблення взаємодії між Україною та Євразійською економічною комісією. У Європі непокояться щодо окремих положень документа. А в Росії очікують, що меморандум стане першим кроком на шляху до поглиблення інтеграції. Українській владі доводиться розвіювати побоювання і надії зовнішніх партнерів.

У п'ятницю ввечері, коли прем'єр-міністр України Микола Азаров вже підписав меморандум, Віктору Януковичу зателефонував президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу. Як повідомила прес-служба, український лідер пояснив високопоставленому європейському чиновнику, що "нова модель співпраці між Україною і Євразійським економічним союзом не суперечить членству України в СОТ та стратегічному курсу на євроінтеграцію".

У той же день керівник Головного управління з питань міжнародних відносин адміністрації президента Андрій Гончарук запросив на зустріч послів 15 країн. "Були посли країн "великої вісімки", посли наших європейських сусідів, а також представники Казахстану та Білорусі. Ніяких питань не було після мого пояснення підписаного меморандуму. Тому що немає нічого страшного в підписаному документі", - розповів він.

Примітно, що уряд відразу ж оприлюднив текст документа. А глава МЗС України Леонід Кожара супроводжував його поясненням: "Цей меморандум не має юридичного обов'язкового характеру і є таким організаційним документом". Він сказав журналістам: "Для нас не так важливо інтегруватися в Митний союз, для нас ще більше важливо не дезінтегруватися". І додав, що багато українських галузей значною мірою пов'язані з партнерами в країнах МС, а тому Україні важливо бути всередині процесів в об'єднанні, щоб вчасно відслідковувати тенденції, які впливають на українську економіку.

Незалежні експерти зазначають, що в цьому сенсі меморандум всупереч очікуванням мало що дає Києву. У документі сказано, що він "не є міжнародним договором і не створює прав і зобов'язань, регульованих міжнародним правом". Києву може бути лише надана можливість (за запрошенням голови ради або колегії і за згодою всіх членів Ради ЄЕК) надсилати свого представника на відкриті засідання. Але ніякого впливу на прийняті рішення, навіть якщо вони зачіпають економічні інтереси України, у цього представника не буде. Як раніше образно висловився прем'єр-міністр РФ Дмітрій Медведєв, посланець Києва зможе тільки "нюхати повітря" на тих засіданнях, на які він буде запрошений.

Обмеження передбачені і в процедурі ознайомлення з документами: українській стороні буде відкритий доступ тільки до тих з них, які не містять конфіденційної інформації. Закриті документи стануть доступні українській стороні, мабуть, не раніше, як у 2015 році, коли, як передбачається, Київ виконає всі процедури для отримання статусу спостерігача при Євразійській економічній раді.

Але вже зараз в меморандум внесений пункт такого змісту: "Україна декларує наміри дотримуватися принципів, зафіксованих в документах, що формують договірно-правову базу Митного союзу і Єдиного економічного простору, і утримуватися від дій і заяв, спрямованих проти інтересів Митного союзу і Єдиного економічного простору".

Саме цей пункт викликав подив європейської сторони, зазначають у Києві. "Наприклад, євроінтеграція України, що включає створення зони вільної торгівлі з ЄС, може бути визнана дією, спрямованою проти інтересів Митного союзу. Цього не можна відкидати", - зазначив у коментарі "НГ" експерт Інституту євроатлантичних досліджень Володимир Горбач.

Він вважає, що підписаний меморандум - це всього лише політична декларація, спрямована в першу чергу на проросійських виборців правлячої Партії регіонів всередині України. "Але, з іншого боку, це і нагадування Києва Брюсселю, що, мовляв, у нас є "варіант" Б". Якщо євроінтеграція буде зірвана, то українська влада покладе всю провину на Європу. І можна допустити, використає нинішній меморандум вже не як елемент тиску на зовнішніх партнерів, а як перший крок у напрямку зближення з євразійськими структурами", - вважає Горбач. Він звернув увагу, що авторитетні в Росії експерти на рівні радника президента РФ Сєргєя Глазьєва вже зараз прогнозують інший варіант розвитку подій.

Дмітрій Медведєв привітав підписання меморандуму з Україною словами: "Це перший крок, важливий крок, потрібний крок. І ми йому дуже раді. Але він може стати і останнім кроком, якщо нічого не робити". Він пояснив, що від Києва в Євразійському економічному союзі очікують прийняття "цілої низки дуже складних, часом непопулярних рішень". Їхній сенс Медведєв коротко сформулював словами: українські партнери не повинні приймати на себе зобов'язання, які виключають їхню участь в Євразійському економічному просторі і союзі.

Але головна мета досягнута - Київ отримає перепочинок у складних переговорах з МС, вважає директор політичних програм Інституту Горшеніна Євген Курмашов. На дискусійному майданчику Національного експертного форуму він зазначив: "Україна не отримує такої кількості прав і повноважень, які б вона отримала, ставши повноцінним учасником Митного союзу, але водночас даний меморандум не накладає на Україну і ніяких конкретних зобов'язань. А у відносинах з Кремлем для українського президента цей момент є ключовим".

Крім того, підписаний меморандум змінює акценти у діалозі Києва з Брюсселем. "Однією з ключових вимог європейських партнерів України на шляху до підписання угоди про асоціацію є питання звільнення Юлії Тимошенко. У цьому контексті мінський меморандум може бути зовнішньополітичним маневром офіційного Києва, що дозволяє знизити планку вимог офіційних осіб Євросоюзу", - вважає Курмашов.

Володимир Горбач сумнівається, що Європа відмовиться від своїх вимог через натяки України на можливість інтеграції в євразійські структури. "Чиновники Євросоюзу орієнтуються на те, щоб не втратити, не відпустити Україну. Але європейські політики, які залежать від думки виборців, не можуть собі дозволити заплющити очі на невиконання Києвом узятих на себе зобов'язань. Деякі європейські лідери, схоже, сприймають дії Януковича та його команди як особистий виклик. І готові на нього відповісти", - сказав експерт.

Кореспондент

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут