Архів новин

Євросоюз схвалив передачу української ГТС в оренду Росії

Газотранспортну систему України ділити будуть все ж на двох. Незважаючи на очевидне бажання Києва ввести в ГТС-консорціум третього учасника - одну з європейських компаній - і на обіцянку Єврокомісії посприяти цьому, круглий стіл у Брюсселі не зрушив цього питання з мертвої точки. Правда, єврокомісар з енергетики Гюнтер Оттінгер заявив за підсумками круглого столу, що консорціум повинен бути тристороннім, але тут-таки сам додав, що можливий і двосторонній, лише б він враховував інтереси Євросоюзу, пише "Сегодня".

Та й головними на брюссельському засіданні були не слова, а факти: по-перше, конкретної пропозиції щодо третього сторони ЄС не дав, по-друге, Росія від участі у круглому столі фактично відмовилася, надіславши лише своїх економічних експертів з посольства в Бельгії.

Однак, як розповів заступник голови парламентського комітету з ПЕК, "регіонал" Олександр Онищенко, що брав участь у переговорах, наступного тижня відбудеться ще один раунд зустрічей з представниками ЄС, на якому буде узгоджено увесь план співпраці, однак, судячи з усього, змін у ключовому питанні чекати не варто: останні заяви російської сторони, як і раніше, - про двосторонній консорціум, тільки в цьому випадку "Газпром" готовий гарантувати обсяги прокачування через українську ГТС не менш як 60 млрд кубів.

60 мільярдів виникли невипадково - це нижня межа рентабельності нашої труби. У теорії вона може прокачувати до 170 мільярдів, але за підсумками 2012-го було всього 84 мільярди, а російські плани щодо збільшення постачань через бєларуську ГТС і "Північний потік", а також будівництво "Південного потоку" можуть зробити українську трубу збитковою. І це головний чинник, через який на домовленість з "Газпромом" піти таки доведеться. Ба більше, навіть у Європі визнали неминучість цього - і вже невдовзі. "2013 рік буде роком ухвалення рішень", - заявив Еттінгер.

Готуючись до цієї неминучості, Кабмін ще перед травневими святами подав до Верховної Ради законопроект, суть якого можна описати двома фразами: "Нафтогаз" дозволяють приватизувати по частинах, а ГТС дозволяють передавати в оренду. Соратник Арсенія Яценюка Андрій Пишний, назвав цей законопроект "готовністю до державної зради №1". Однак після травневих свят опозицію чекав холодний душ: за словами Онищенка, на брюссельському круглому столі Єврокомісія підтримала кабмінівський законопроект.

"Думаю, парламент проголосує за нього, як проголосував за інші євроінтеграційні закони", - додав "регіонал". Втім, навряд чи від опозиції можна очікувати голосів "за", але й агітувати проти цього тепер набагато складніше.

Лояльність Єврокомісії в даному випадку зрозуміла. Як пояснило джерело в Мінпаливенерго, на брюссельських переговорах збіглися погляди Еттінгера і нашого міністра Едуарда Ставицького за одним з ключових питань - створення українсько-російського консорціуму тільки на базі Європейської енергетичної хартії. У цій хартії є аж два пункти, що не влаштовують "Газпром" - він не матиме права займатися одночасно видобутком і транзитом і не зможе закрити доступ в трубу для будь-яких інших компаній, - але якщо на "сумісництво" у видобутку і транзиту всі готові заплющити очі (як це і роблять у Європі), то вільний доступ в українську трубу - питання принципове. Принципове воно і для України: адже консорціум створюється не на один рік, а через п'ять років Shell може почати видобуток сланцевого газу, і куди його потім дівати, якщо в трубу можна буде увійти лише з дозволу "Газпрому"?!

Євросоюз дав зрозуміти, що готовий допомогти Києву домогтися у Москви згоди на цей пункт. У Брюсселі Оттінгер заявив, що реверсні постачання російського газу з Європи до України законні (хоча "Газпром" вже два місяці стверджує протилежне), і цим дав добро на реалізацію схем, які зведуть потреби України в безпосередніх постачаннях з Росії до мінімуму.

Як повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький, Єврокомісія дала добро на реекспорт російського газу через Словаччину. Однак це не основна схема, та й не найвигідніша: російський газ від німецької RWE обходиться нам у 390 дол за тисячу кубів, що лише на 16 дол дешевше за ціну від "Газпрому", та й максимальний обсяг такого імпорту в 2013-му - 6 млрд кубів. Але після приватизації "Нафтогазу" за частинами з'явиться можливість здати в оренду європейцям наші підземні сховища, і ми зможемо піднімати з ПСГ російський газ, що вже став європейським, не витрачаючись на транзит. Передбачається, що так ми зможемо купувати всі потрібні нам 30 млрд кубів у німців, і саме ця схема змусить "Газпром" стати більш поступливим.

Як повідомлялося, раніше влада України не виключала можливості передачі в оренду ГТС у рамках створення консорціуму з її управління. Поки що розглядається можливість створення як двостороннього - з Росією, так і тристороннього - з РФ і ЄС - консорціуму з управління ГТС.

Прем'єр-міністр України Микола Азаров 19 березня заявив, що ЄС досі не продемонстрував готовності до участі у тристоронньому консорціумі з управління газотранспортною системою України.

Newsru.ua

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут