Архів новин

Органічну продукцію в Україні можна перевірити за допомогою комп'ютера

Через відсутність закону про органічне виробництво українські виробники почали застосовувати комп’ютерні технології, аби убезпечити споживачів від фальсифікатів. Підроблених "еко"-продуктів стає дедалі більше.

Купуючи український товар з написом "Органік" не завжди можна отримати справжній продукт, вироблений чи вирощений без використання хімії, досягнень генної інженерії тощо. Щороку екологічно чиста продукція, яка пройшла складну систему сертифікації, стає популярнішою серед українців. Попит на органіку зростає.

Хоча загальна статистика щодо попиту українців на органічні продукти поки відсутня, виробники розповідають, що торік збільшили випуск продукції з маркуванням "органік" на 100 відсотків, а подекуди і на 120. Разом з тим дослідження Федерації органічного руху України свідчать, що сучасний внутрішній споживчий ринок органічних продуктів в Україні почав розвиватись з 2006 року і вже торік мав обсяг до 7,9 мільйонів євро. Продукія під маркою "біо" традиційно дорожча. Споживачі готові платити більше, однак хочуть бути впевненими, що купують саме перевірений і сертифікований товар, переконує директор органу сертифікації органічного виробництва "Органік Стандарт" Сергій Галашевський. "В Україні діє 13 акредитованих сертифікаційних органів з США, ЄС та один український. За нашими оцінками, вони видали сертифікати на випуск органічної продукції двом сотням українських виробників", - зауважив Галашевський.

Фальсифікату більшає

Натомість на полицях магазинів нерідко з’являється продукція, яка має логотип "органік", "біо", чи "еко", але по суті такою не є. "Чотири роки тому, коли органічний рух в Україні був не надто потужний, підробок майже не було", - сказав у розмові з Deutsche Welle керівник напрямку органічних продуктів "Фабрики бакалійних продуктів" Олексій Соломко.
Територія Успіху - тут можна перевірити автентичність продукту "Територія Успіху" - тут можна перевірити автентичність продукту

За його спостереженнями, масово псевдоорганічні продукти з’явилися 2012-го. "Це зазвичай продукція, яка не має сертифікатів, але стоїть разом з нашою продукцією на одній полиці. І споживач купує її як органічну, але отримує фальсифікат", - стверджує він.

Притягнути до відповідальності нечесних виробників в Україні неможливо, оскільки відсутній відповідна законодавча база. Президент Віктор Янукович ветував закон, який депутати ухвалили 2012-го року. Нині документ все ще доопрацьовують в адміністрації президента.

Телефон допоможе

Допоки законодавчого обмеження діяльності виробників-шахраїв немає, компанії та фермерські господарства, які мають сертифікати на виробництво органічної продукції, пропонують споживачам перевіряти органічну продукцію на справжність за допомогою телефону чи комп’ютера. Вся органічна продукція виробників, які беруть участь у проекті "Територія успіху", позначатиметься спеціальним маркуванням, на якому вказуватиметься спеціальний код. Відіславши його за допомогою SMS чи ввівши цей код на веб-сторінці проекту, споживач відразу, ще біля полиці з товаром у супермаркеті, дізнається, чи справді він органічний, чи його, можливо, хочуть ошукати, запропонувавши несертифікований товар. "Якщо код відрізняється, то можна буде відразу подати скаргу і виробник перевірить фальсифікат", - пояснив представник проекту "Територія Успіху" Ярослав Зав'ялов.

Окрім цього споживачам органіки, які користуватимуться послугою перевірки товару на відповідність органічним стандартам, виробники обіцяють бонуси та програми лояльності. При цьому вони запевняють, що не підніматимуть ціну на свою продукцію. Ініціатори проекту розповіли, що незабаром буде доступна функція автоматичного зчитування коду з органічної продукції для смартфонів. На основі даних виробники у подальшому планують отримувати достовірну статистику про попит на органічну продукцію серед споживачів.

Допоки до проекту долучилося не так вже й багато виробників. Втім розробники обіцяють, що проект допоможе як споживачам, так і виробникам органічних продуктів налагодити діалог та надалі розвивати цей сегмент ринку.

Німецька хвиля

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут