Архів новин

Польщі треба забути про колонізацію "Східних Кресів"

У Львівській обласній раді відбувся круглий стіл „Українсько-польські відносини 30-40-х років ХХ століття та річниця Волинських подій”. Нещодавно стало відомо, що в сеймі Польщі зареєстровано проект ухвали про визнання ОУН та УПА злочинними організаціями, які вчинили геноцид щодо польського населення так званих "Східних Кресів" у 1939-1947 р. Саме таке трактування з боку польських політиків спонукало Львівську обласну раду до проведення круглого столу.

Виступаючи на зібранні, депутат Верховної Ради Анатолій Вітів зазначив, що поляки повинні усвідомити, що територія Волині та Галичини – це не "Східні Креси" Польщі, це етнічна територія України, на яку Польща прийшла як окупант. "Ми не приходили як загарбники на землю Польщі – це вони прийшли на нашу територію і хотіли запровадити свої порядки, - наголосив народний депутат. - 1943 рік – це вершина протистояння. У 70-ті роковини Волинської трагедії мав би продовжуватися процес примирення, натомість відбувається нагнітання протистояння. Для нас важливо подивитися на ті події українськими очима і виробити українську позицію. І цю позицію – позицію громадськості Волині і Галичини - ми повинні донести до державних діячів".

Народний депутат Олег Панькевич наголосив, що в Україні відсутня політика державної влади стосовно цієї болючої теми, водночас про ті події дуже мало говорить українське суспільство. "Ми мусимо заповнити цю прогалину ще й з огляду на антиукраїнські виступи, які лунають з польського боку", - зазначив народний депутат.

Він також сказав, що українці повинні вирішити, які заяви приймати у відповідь на образливі виступи - чи такі самі, як у Польщі, чи інші – такі, які засвідчили би, хто є насправді народом цивілізованим і європейським.

"Тема ОУН і УПА начебто стає певною перешкодою для нашої європейської інтеграції – мовляв, не можна з Бандерою, з УПА в Європу. Десять років тому відомий історик, моральний авторитет Ярослав Дашкевич своїми статтями реагував на схожі провокації. Він писав: "Криваві події 1939-1944 років відбувалися на українській етнічній території, на якій поляки (влада колонізаторів) були в статусі окупантів. Боротися із загарбниками та гнобителями-окупантами – це обов’язок народу. З вибухом радянсько-німецької війни Волинь опинилися під потрійною окупацією, при якій всі ворожі сили об’єдналися на антиукраїнські платформі, а УПА стало на захист українського населення". Також Дашкевич писав: "Сьогодні на політичній сцені з’явилися ті самі актори, що були в 40-х роках. Польща доведена маніпуляторами історії до стану справжньої антиукраїнської істерії... Як має звучати формула вибачення: вибачте нам, що ми повстали, бо не хотіли бути у вашому ярмі? Жодне з національно-визвольних повстань проти окупантів і колонізаторів не закінчувалося проханням вибачити".

Панькевич наголосив, що дуже важлива позиція громадських організацій, науковців, місцевого самоврядування, яку народні депутати озвучуватимуть у Верховній Раді.

Планується, що учасники круглого столу сформулюють проект звернення до центральних органів влади, яке депутати ухвалять на наступній сесії Львівської обласної ради. Секретар Львівської міськради Василь Павлюк зі свого боку закликав органи місцевого самоврядування – міські, селищні, сільські ради ухвалити свої заяви щодо подій 70-річної давнини на Волині.

Про це повідомила прес-служба Львівської обласної організації ВО «Свобода».

Щоденний Львів

олег[13.04.23 14:00]
"Не лізь ляше, по Віслу - наше!", - Зеновій-Богдан Хмельницький.
Вірно[13.04.23 08:11]
З окупантами, будь ким, чи ть поляками, чи то москалями мова повинна бути одна -меч.

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут