Архів новин

"Укрзалізниця" повертається до сумнівного "паспортного контролю"

Український уряд усе ж запроваджує іменні залізничні квитки, повідомив міністр інфраструктури Володимир Козак. Урядовці переконані, що у такий спосіб зможуть побороти спекулянтів, які створюють штучний ажіотаж навколо залізничних квитків в Україні. Через 15 днів, за словами міністра, кожен пасажир при посадці в поїзд буде змушений показати провідникові паспорт. Однак не всі пасажири задоволені такими змінами. Люди, які подорожують поїздами, розповіли ВВС Україна, що доцільніше, на їхню думку, було б поліпшити систему продажу квитків через інтернет і покарати людей, які наживаються на їхньому перепродажі.

Рішення ухвалено

Вже невдовзі у залізничні квитки має повернутися прізвище й ім'я пасажира - так, за словами міністра інфраструктури Володимира Козака, минулого тижня вирішив Кабмін. Урядовці також вирішили, що кожен пасажир пред'являтиме паспорт або інший документ, який засвідчує його особу, не при купівлі квитка, а під час посадки на поїзд.

Схожі правила вже діяли до 2007 року, і їх, за словами екс-віце-прем'єра Бориса Колеснікова, вирішили відновити, аби побороти "квиткову мафію". "Укрзалізниця" та Мінінфраструктури отримують тисячі листів від пасажирів, які звертаються з проханням впровадити іменні квитки", - заявляв тоді він.

Механізми продажу квитків за пред'явленням паспорта, за словами Володимира Козака, справді відпрацьовані давно, але через кадрові перестановки це рішення довелося погоджувати заново.

Він також зазначив, що такий крок має припинити спекуляцію, крім того, він пов'язаний з переходом на електронні квитки.

"Бариги"

Саме таким словом пасажир Андрій з Києва називає людей, яких нерідко можна запримітити у касовій залі київського вокзалу. В той час, коли у продажу немає необхідних квитків, їх пропозиція значно ширша, але вимагає додаткової платні.

"Я деяких вже в обличчя навіть знаю", - розповів він ВВС Україна. Андрій каже, що їх послугами не користується принципово, хоча інколи йому і доводилося купувати квитки не зовсім офіційно.

Ще у 2008 році, коли він не міг придбати квитка до Львова, знайомий поділився з ним номером телефону однієї з касирок, у якої, доплативши 40% від вартості, можна купити проїзний документ.

"Квитків немає, але їх інколи здають, знімають бронювання. Касирка бачить базу даних перед собою в режимі реального часу, коли квиток з'явився, то вона його бронює, телефонує потенційному клієнту, питає чи брати квиток, бере, і через 5 хвилин приходить СМС - мовляв, приїжджайте, забирайте...", - розповідає він.

Інша пасажирка, Лілія із Чернівців, розповіла, що в разі потреби також звертається до знайомих на залізниці: "Знаходиш людину, вона здійснює кілька дзвінків, і все: йди на вокзал у будь-якому місті України забирати квиток".

Стояння в чергах

Пасажири також зізнаються - багатьом доводилося перепродувати свої квитки комусь іншому - особливо, якщо вони придбані через інтернет. Для цього у соціальних мережах є цілі спеціальні сторінки.

"Одного разу мені потрібно було спершу перевести куплений онлайн-квиток в посадковий талон, а потім здати його, бо дружина не змогла їхати на вихідні до Львова - це все стояння в двох чергах з їхніми технічними перервами тривало 2,5 години, і гроші тоді не прийшли на картку", - розповів Андрій.

За його словами, він тричі здавав куплені в інтернеті квитки, однак грошей на картку жодного разу йому не повернули. До того ж на київському вокзалі є лише одна каса, яка обслуговує таких клієнтів.

"Я купив квиток на кращі місця в купе і плацкартів хотів позбутися, а в касі мені сказали, що зі 130 гривень повернуть 30, і вже немає різниці, чи за 6 годин до відправлення потяга, чи після відправлення", - розповів ВВС Україна клієнт Укрзалізниці Мирослав Ганущак.

Він стверджує, що паспортний контроль, можливо, і вирішить проблему зі спекулянтами, але ця проблема турбує його значно менше, ніж норма їздити в поїзді "за прізвищем".

До того ж, проблему можна було б вирішити інакшим способом - саме електронний продаж, на думку багатьох пасажирів, міг би витіснити корупцію та перепродаж. Починаючи з 2008 року, через інтернет придбали 3,4 мільйона квитків, але робота цієї системи весь час викликала нарікання з боку пасажирів.

"Треба не гратися з цим паспортом. Це минуле століття. Треба робити повноцінну роботу щодо електронного квитка. Ситуація з махінаціями – там питання не в паспортах, а питання в тому, що працівники Укрзалізниці займаються цими справами. Щоб вони перестали цим займатися, треба зробити прозорий механізм", - заявляв з цього приводу колишній міністр транспорту Йосип Вінський, якого цитувало Радіо Свобода.

За таких обставин доцільність ускладнювати процедуру купівлі квитків викликає сумніви.


ВВС Україна

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут