Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
Підтримайте нас |
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

На головну Архів новин
08/02/13

Чим закінчиться блокування роботи Верховної Ради?

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов не бачить інших причин для блокади Верховної Ради, окрім введення персонального голосування, тому що сьогодні опозиція навряд чи готова до розпуску парламенту і дострокових парламентських виборів.

"Хоча для влади розпуск парламенту і нова Верховна Рада менш вигідні, оскільки навряд чи вона отримає таку ж кількість депутатських мандатів, як після жовтня 2012 року. Проте і для опозиції не все так просто. Передусім, з фінансових міркувань, а також виходячи з того, що з опозиційної трійки найбільше від дострокових виборів виграє "Свобода". Можливо, ще й "УДАР", але не "Батьківщина", яка зараз переживає не найкращі часи: внутрішні розбіжності, гра лідерських амбіцій тощо", - зазначає політолог.

Загалом, на його думку, сьогодні розраховувати на дострокові парламентські вибори серйозних підстав немає, зокрема і в опозиції. Тому блокування як стратегічна гра навколо відкриття сесії ВРУ відбувається не заради нових виборів, а заради того, щоб змусити провладну більшість грати за конституційними нормами, за нормами регламенту, які сьогодні відстоює опозиція, і які з тактичного погляду вигідніші опозиції, а не владі.

"Бо норми персонального голосування ставлять провладну більшість перед технічними складнощами. Зокрема, йдеться про присутність багатьох депутатів більшості під час законодавчих голосувань, зважаючи на специфіку депутатського корпусу Партії регіонів і частково тих, хто входить у більшість", - пояснив експерт.

Так що, за його словами, наполягаючи на дотриманні конституційної норми персонального голосування, опозиціонери, по-перше, демонструють прихильність до Конституції, конституційних норм і принципів легальності й легітимності, що має морально-політичний ефект. Але, з іншого боку, вони технологічно ускладнюють роботу провладної більшості, яка звикла працювати не у повному складі, часто голосує чужими картками і обмежується перебуванням у ВР не всієї кількості депутатів, а якоїсь певної групи парламентарів, яка працює не лише за себе, а й "за того хлопця".

Карасьов переконаний: що ближче до вступу норми про право розпуску Верховної Ради України (а така можливість настає після 30 днів, відколи найвищий законодавчий орган перестає працювати), то менш конфронтаційними і більш компромісними будуть дії опозиції і влади.

На думку голови правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, в самому факті блокування Ради є образа і невдоволення опозиції тим, що їй не дали провести позачергову сесію ВР, коли йшлося про пряме конституційне право опозиції. Але і тема персонального голосування для опозиції важлива з багатьох причин, додав політолог. Адже це пряма конституційна норма, і те, що вона не виконується, дуже серйозно б'є по довірі і повазі до парламенту в цілому.

Для опозиції ця тема також була важлива на виборах, вони обіцяли домогтися персонального голосування і тепер виконують свою передвиборну обіцянку. До того ж, як показує опитування громадської думки, персональне голосування в Раді підтримується виборцями, і опозиція в даному випадку грає відповідно до громадських настроїв.

Ще одним важливим мотивом політолог називає те, що опозиціонери бачать проблеми у більшості з дисципліною, оскільки частина депутатів Партії регіонів просто не відвідує засідання ВР, і навіть якщо вони і перебувають у Раді, результативне голосування може відбутися тільки за підтримки комуністів і частини позафракційних депутатів.

Водночас політолог підкреслює, що в цій ситуації для опозиційних сил дуже важливо отримати партійний пропагандистський ефект. "Чому зараз УДАР опинився в авангарді? Вони навіть використанням червоних регланів показують виборцеві: "Дивіться, це ми блокуємо Раду, а не "Свобода" і "Батьківщина"! Адже в перший тиждень роботи Верховної Ради партія Віталія Кличка опинилася в тіні "Свободи" і "Батьківщини". І тепер, щоб виокремитися на загальному тлі опозиції, вони вдалися до такого прийому - стали головними ініціаторами і головною блокувальною силою.

"Ударівці" і на ніч залишаються в Раді, що дуже показово, оскільки інші опозиційні сили не надто підтримують їх у нічних чергуваннях. Це свідчить про те, що не все порядку з єдністю дій в опозиції. Тож тут питання про партійні інтереси далеко не найостанніше, і кожна зі сторін намагається вирізнитися: "Батьківщина" розігрує тему Тимошенко, а УДАР обрав для себе як фішку тему персонального голосування", - сказав Фесенко.

Також, на його думку, перспектива розпуску парламенту малоймовірна. Повністю відкидати такий варіант також не можна, зазначив політолог.

Народний депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко заявив, що, по суті, опозиція намагається легітимізувати незаконні дії Арсенія Яценюка на посаді спікера парламенту в 2008 році, його нецільове використання бюджетних коштів. Тому йому, як можливому кандидату на президентський пост, важливо за всіляку ціну не підпасти під кримінальну відповідальність.

"Йому треба, щоб хоч би на секунду була офіційно включена ця кнопка, і після цього буде нейтралізована сама спроба порушення кримінальної справи. Зараз "Батьківщина" готується до виборчої кампанії і боїться, що під час виборів спливе ця тема нецільового витрачання бюджетних коштів", - зауважив "регіонал".

За його словами, це кримінальна стаття, яка припускає від 3 до 5 років утримання під вартою. "Ця кнопка (у системі "Рада-3") безглузда, і це було відомо ще в 2008 році. Коли її Яценюку показали, він відмовився далі її запроваджувати, бо інакше точно було б порушено кримінальну справу", - підкреслив Колесніченко.

Депутат упевнений, що 18 лютого, після роботи в комітетах, Верховна Рада запрацює. "Ви пройдіть по поверхах і подивіться, які шикарні ремонти роблять представники опозиції. У нас у комітеті з питань верховенства права і правосуддя не просто лінолеум зняли, а бетон вибивають зубилами. Вже не знаю, що вони збираються робити. І думаєте, що люди роблять ці ремонти, щоб через 25 днів вийти на нові вибори?" - поцікавився парламентар.

Провладна більшість винна у ситуації, яка склалася навколо блокування трибуни і президії Верховної Ради. Таку думку висловив директор Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог Віталій Бала в ефірі "Ера-FM".

"Провладна більшість сама спровокувала цю ситуацію. Хочуть вони чи ні, але мусять цю проблему розкрутити. А для опозиції суто технічне питання - персональне голосування та введення системи "Рада-3" - перетворилося на знакове політичне. Проблема для влади у тому, що, блокуючи трибуну, опозиція вимагає речі, які прописані в законі. Думаю, якщо провести соціологічне дослідження, то матимемо більш ніж 50% людей, які підтримують персональне голосування депутатів. Що далі влада затягує процес вирішення цього питання, то більше вона програє", - сказав Бала.

За його словами, опозиція має йти до кінця, щоби це питання вирішилося. "Це справа політичного бонусу. Довівши справу до кінця, опозиція матиме моральну перевагу, візьме ту ступінь довіри населення, яку влада їй зараз подарувала", - зазначив Бала.

Експерт переконаний, що примирення між владою та опозицією неможливе.

"І влада, й опозиція зацікавлені у серйозному протистоянні, щоб мобілізувати своїх прихильників", - зауважив Бала.

Newsru.ua

Коментарі  

Коментування новин закрите у старій версії сайту.
Ім'я:
Коментар:

Напишіть "Щоденний Львів" без лапок (перевірка):

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут

Транспорт Львова 

Відео 
Відео
Архів Прес-клубу


Прес-конференції, оренда залу, Львів

Курси валют 
НБУ [20.08.13] USD 0.00 7.99   EUR 0.00 10.66   RUB 0.00 0.26   GBP 0.01 12.50   CAD 0.00 7.73   CZK 0.00 0.40   LVL 0.00 15.17   MDL 0.00 0.63   PLN 0.01 2.50  


Вам сподобався "Щоденний Львів"? Підтримайте нас - натисніть цю кнопку:
,
будучи залогованими в акаунт Google. Дякуємо.

Наші партнери та корисні посилання

Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google | | Український Центр | Новини Львова

FlexiHostings хостинг, виділені сервери, спільний хостинг, США, Європа,АвстраліяХостинг
FlexiHostings

© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас