Архів новин

Правозахисники та експерти вважають нові закиди на адресу Тимошенко дискредитацією

Правозахисники та експерти вважають нові закиди на адресу Юлії Тимошенко спрямованими на дискредитацію екс-прем'єра як політичного конкурента Віктора Януковича.

Впадає в око недотримання правоохоронцями законодавства, коли йдеться про розслідування кримінальної справи щодо причетності Юлії Тимошенко до вбивства депутата Євгена Щербаня, сказав у розмові з Deutsche Welle голова правозахисної організації "Донецький меморіал" Олександр Букалов. Серед порушень правових процедур він назвав, зокрема, нехтування презумпцією невинуватості. "Це змушує сумніватися, що головною метою слідчих дій є розслідування вбивства, яке сталося в Донецьку 1996 року", - зазначив правозахисник.

За його словами, порушення процедур провадження слідства та оприлюднення його деталей до завершення слідчих дій неприпустимі не лише щодо екс-прем'єра, а й до будь-якого громадянина. "Мене дуже дивує, що прокурори вже звикли говорити про людину, яка є лише підозрюваною, - "вона це скоїла", "ми вже знайшли докази". Тоді для суду вже немає роботи, йому залишається тільки визначити, яке покарання призначити людині", - сказав Букалов.

Правозахисник звернув увагу й на те, що слідом за правоохоронцями такі закиди повторюють деякі політики, й не виключив, що справжньою метою цього всього є намагання запобігти будь-яким сумнівам громадян у причетності Тимошенко до тяжкого кримінального злочину.

Надуманий привід

"Справа про причетність екс-прем'єра до вбивства Щербаня є безумовно політичною", - сказав, відповідаючи на запитання Deutsche Welle, директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран. Той факт, що генпрокуратура саме зараз завершила слідство, експерт пояснив наближенням дня оприлюднення рішення Європейського суду з прав людини у газовій справі, за якою екс-прем'єр опинилась за ґратами. "Владі важливо придумати, за що і далі тримати у в'язниці Тимошенко. Інсинуації в справі Щербаня можуть стати саме таким приводом подовжити її ув'язнення попри можливе рішення Європейського суду", - впевнений Таран.

Експерт нагадав, що ще за часів президентства Леоніда Кучми Тимошенко кидали до слідчого ізолятора в межах порушених проти неї кримінальних справ. Але доказів її провини, в тому числі й по справі Щербаня, знайдено не було. Днями інтернет-видання "Українська правда" процитувало Кучму, який, перебуваючи в Давосі, зауважив: "Генеральний прокурор Потебенько давав доповіді, що на той час підстав для порушення справи не було".

Політична вага Тимошенко зросла

Політолог Михайло Погребинський, який вважається близьким до владних кіл, визнав в українській пресі, що провину Тимошенко не доведуть, але її можуть дискредитувати, як популярного політика. "Суд не доведе її провину, але обвинувачення зможе показати ще одну сторону її минулого", - цитують українські ЗМІ політолога.

Утримання екс-прем'єра за ґратами, як вважає Таран, конче необхідне владі ще й тому, що Тимошенко за час ув'язнення набула "ще більшої політичної ваги". А це означає, що в разі виходу на волю вона може стати політиком номер один в державі та найпотужнішим кандидатом на президентських виборах 2015 року.

Німецька хвиля

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут