Архів новин

Неналежно маркованих матеріалів у львівських газетах стало у 5 разів більше, - результати грудневого моніторингу ЗМІ

ЛОГО «Львівський прес-клуб» у рамках проекту «У-Медіа» міжнародної громадської організації «Інтерньюз Нетворк» з 3 до 9 грудня 2012 року моніторила шість друкованих видань у Львівській області - «Високий замок», «Експрес», «Львівська пошта», «Львівська газета», «Ратуша», «Перемишлянський край» - і дві інформаційні агенції - «ZIK» і «Zaxid.net». Для моніторингу використана методологія «Інтерньюз Нетворк», яка розроблена разом з ІМІ і «Телекритикою».

У грудні експерти оцінили 114 матеріалів у шести друкованих ЗМІ і 41 – у двох інформаційних агенціях (електронні ЗМІ). Нагадаємо, що для аналізу експерти відбирали суспільно важливі матеріали і відкидали такі, що марковані як «реклама» і «на правах реклами», інтерв’ю, короткі інформаційні повідомлення, замальовки, світські новини, фотофакти, спортивні матеріали, прогнози, передбачення.

Кількість неналежно маркованих матеріалів у львівських друкованих виданнях щодо всіх оцінених матеріалів зросла майже у 5 разів, порівняно з листопадом, і сягнула 12,28% (листопад - 2,61%). Єдине видання, в якому не зафіксовано жодного неналежно маркованого матеріалу, - «Експрес». Нагадаємо, що в листопаді такий нульовий показник мали ще три газети. У грудні найбільше неналежно маркованих матеріалів – у газеті «Високий замок» - 24%. Далі за спадаючою ідуть – «Перемишлянський край» - 11,76%, «Львівська пошта» - 11,11% «Ратуша» - 11,11%, і «Львівська газета» - 6,25%.

Кількість матеріалів з ознаками замовності у грудні повернулася до показників виборчого періоду – 16,67% (листопад -7, 83%), але з однією відмінністю – тепер домінують комерційні замовлення, а не політичні. Жодного замовного матеріалу експерти не виявили в газеті «Експрес». Найменше матеріалів з ознаками замовності в «Ратуші» – 5,26% та «Перемишлянському краї» - 5,88%, найбільше – у «Львівській газеті» - 43,75%.

У грудні, як і в листопаді, експерти не зауважили матеріалів з ознаками політичної замовності в інформаційних агенціях - «ZIK» і «Zaxid.net». Зафіксовано лише 1 матеріал з ознаками комерційної замовності в інформагенції «Zaxid.net», що становить 4,76% від усіх (21) оцінених матеріалів. Електронні ЗМІ повторили свій позитивний результат попереднього місяця – не розмістили жодного неналежно маркованого матеріалу.

Журналістські стандарти в друкованих ЗМІ Львівщини у грудні поліпшено несуттєво порівняно з листопадом: вони отримали експертну оцінку 3,94 бала з 6 можливих (листопад – 3,75, жовтень – 3,99, вересень – 3,83, серпень – 3,6 бала). Нагадаємо, що моніторинг дотримання журналістських стандартів відбувався за шістьма критеріями – баланс думок/точок зору, оперативність, достовірність, відокремлення фактів від коментарів, точність, повнота поданих фактів.

Найліпший показник у газети «Ратуша» - 4,44 бала. Однаковий результат зафіксовано у газет «Експрес» і «Високий замок» - 4,32, лише на кілька сотих відстала «Львівська пошта» - 4,27 бала. Передостання в рейтингу - «Львівська газета» - 3,27 бала і остання – «Перемишлянський край» - 3,07 бала.
Незмінною є тенденція в дотриманні кожного з шести журналістських стандартів. Найвищий середній бал – 0,93 ( листопад – 0,85) з 1 можливого львівські друковані ЗМІ отримали за «достовірність (посилання на джерела)», 0,84 бала (листопад – 0,80) – за «точність». За «відокремлення фактів від коментарів» виставлено таку ж оцінку, як і в листопаді, - 0,71 бала, за оперативність – 0,54 бала (листопад – 0,50). «Баланс думок» і «повнота фактів» стабільно отримали найнижчі оцінки – відповідно 0,47 бала (листопад – 0,48) і 0,46 бала (листопад – 0,42) бала з 1 можливого.

Журналістські стандарти в електронних ЗМІ Львівщини вже традиційно мають вищий результат, ніж у друкованих виданнях, - середній показник – 4,22 бала (листопад – 4,19): «Zaxid.net» - 4,14, «ZIK» - 4,30.

Найліпше електронні ЗМІ витримують стандарт «достовірність (посилання на джерела)»– 0,93 бала (листопад – 1) з 1 можливого. «Відокремлення фактів від коментарів» заслуговує, як і в листопаді, на 0,83 бала. «Точність» і «оперативність» оцінені однаково – у 0,78 бала (листопад – відповідно 0,90 і 0,74). «Баланс думок», який, зазвичай, посідає останню сходинку в рейтингу стандартів, у грудні, порівняно з попереднім місяцем, поліпшено до 0,51 бала (листопад – 0,31). «Повнота фактів» залишилася на листопадовому рівні – 0,39 бала (листопад - 0,40).

- У грудні у львівських ЗМІ збереглася започаткована у листопаді тенденція переважання матеріалів із комерційними ознаками замовності над аналогічними політичними матеріалами – комерційних майже удвічі більше, - зауважив експерт з моніторингу, керівник медіапроектів ГО «Львівський прес-клуб» Роман Шостак. – Порівняно з листопадом у грудні у 4,5 разу збільшилася кількість неналежно маркованих матеріалів. Якщо у листопаді тільки 2 із 6 газет подали загалом таких 3 матеріали, то у грудні аж 5 із 6 газет неналежно промаркували 14 своїх матеріалів. Вершиною «маркувального цинізму» стало позначення однією з газет рекламного матеріалу комерційного характеру рубрикою «Публічна інформація». У такий спосіб редакція неприпустимо профанує Закон України «Про доступ до публічної інформації» - і для журналістів, і для читачів.

У грудні львівські експерти моніторили також ЗМІ Криму: друковані видання «Крымская правда», «Крымское время», «Первая крымская», «Крымская газета», «Голос Крыма», «Севастопольская газета» та он-лайн видань «Крым. Комментарии» і «Новый Севастополь».

- Після виборів рівень дотримання стандартів у кримських газетах та інтернет-виданнях зріс: зараз більшість із них мають бали від 4 до 5, що можна вважати доволі позитивним показником. Кількість матеріалів з ознаками замовності також суттєво зменшилась – у деяких з аналізованих ЗМІ таких публікацій не виявлено зовсім, в інших їх не більше 15-20 відсотків. Це безперечний прогрес, проте проблемою є загальна низька якість контенту цих видань, радянські кліше, за якими вони досі працюють, та практично тотальне нерозуміння та недотримання їхніми редакціями стандарту балансу думок. Ситуація з дотриманням цього стандарту є традиційно найгіршою не лише в Криму. Це означає, що попри відносний плюралізм у регіональних медіа, читачі окремих газет чи сайтів, зазвичай, мають змогу побачити актуальні події лише з одного боку, - наголосив старший викладач Українського католицького університету, експерт Отар Довженко.

* Просимо взяти до уваги!
Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру. Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення.

Щоденний Львів

Всі новини випуску 
 • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

  Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


 • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

  Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


 • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

  2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


 • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

  23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


 • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

  Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


 • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

  Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


 • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

  Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


 • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

  Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


 • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

  У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


 • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

  Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


 • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

  На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


 • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

  У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


 • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

  29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


 • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

  На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


 • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

  Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


 • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

  30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


 • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

  Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


 • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

  14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


 • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

  12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів