Архів новин

Українська опозиція не має місця на Асамблеї Ради Європи

На січневій сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) українська опозиція найпевніше не отримає широкого представництва, оскільки Верховна Рада не поновила складу своєї делегації в ПАРЄ. У ключових комітетах асамблеї, яким належить обговорити підсумки парламентських виборів в Україні, не буде опозиціонерів. Київ ще має один день, щоб розв'язати проблему, але влада, здається, в цьому не зацікавлена, пише Коммерсантъ-Украина.

21-25 січня в Страсбурзі відбудеться сесія ПАРЄ - перша після виборів в Україні, раніше розкритикованих світовою спільнотою, зокрема місією Парламентської асамблеї. Від України в сесіях ПАРЄ беруть участь 12 депутатів, які мають представляти всі політичні сили. Однак цього разу в українській делегації вперше може практично не опинитися членів опозиційних фракцій.

"Існує процедура затвердження делегацій. Щоб пройти всі її етапи до початку сесії, нам потрібно передати до Страсбурга список депутатів не пізніше 14 січня", - розповіли в секретаріаті Верховної Ради (ВР). Інакше в ПАРЄ залишаться акредитованими члени колишньої парламентської делегації з кола депутатів, переобраних в Раду нового скликання.

У Партії регіонів (ПР) офіційно декларують готовність оновити делегацію - на погоджувальній раді Верховної Ради минулої середи голова ВР Володимир Рибак заявив, що це мало стати пріоритетним завданням на минулому пленарному тижні. Для оновлення складу делегації не потрібно голосування у сесійній залі, досить рішення комітету з міжнародних справ, яке потім необхідно підтвердити на нараді керівників ВР і голів фракцій.

Однак у профільному комітеті зіткнулися з проблемою під час схвалення, здавалося б, формального документа. "Ми погодили склад делегації зі всіма фракціями, в середу провели засідання, щоб затвердити його, але не було кворуму - не прийшов жоден представник ПР", - розповів перший заступник голови комітету з міжнародних справ Валентин Наливайченко (УДАР).

Членами ПР є 9 з 16 членів комітету. Представники провладної фракції, що відповідають за взаємодію з Радою Європи, спростовують припущення про навмисне блокування даного рішення.

"Нам самим хочеться оновити делегацію. У нас буде більш сильне і авторитетне представництво", - заявила народний депутат Юлія Льовочкіна (ПР).

"Ми навіть не рахували, скільки там буде наших, скільки не наших. Але опозиція буде представлена", - додав народний депутат Іван Попеску (ПР), який очолював делегацію в ПАРЄ за минулого скликання Ради.

Тим часом затримка з переформатуванням української участі в ПАРЄ, незалежно від її причин, вигідна чинній владі. Більшість українських опозиційних депутатів, які раніше працювали в ПАРЄ, не були переобрані на минулих виборах. Право участі в січневій сесії зберігає лише Сергій Соболєв, а також має статус заступника члена делегації ВР у ПАРЄ Мустафа Джемілєв (обидва - "Батьківщина").

Фракції УДАР і "Свобода", у разі якщо делегація ВР в ПАРЄ не оновиться, взагалі не будуть представлені в Страсбурзі. Ще більш істотним є дисбаланс представництва влади й опозиції в ключових постійних органах ПАРЄ. У противників ПР не залишається свого представника в моніторинговому комітеті і бюро ПАРЄ, оскільки колишній заступник голови делегації від опозиції Ольга Герасим'юк не обрана до ВР VII скликання. Водночас члени делегації від ПР і Компартії переобрані в повному складі.

Правила ПАРЄ дозволяють Україні зберігати колишню делегацію протягом півроку, однак її оновлення відбудеться раніше, запевнив Іван Попеску. Тим часом офіційному Києву вигідно заблокувати роботу опозиції навіть на одну січневу сесію, в ході якої комітети ПАРЄ будуть обговорювати підсумки виборів в Україні і звіт спостережної місії ПАРЄ на цих виборах.

Формально у ВР залишається шанс розв'язати проблему сьогодні. Валентин Наливайченко розповів, що в профільному комітеті, який не провів засідання в середу через відсутність кворуму, намагаються зібрати підписи депутатів під рішенням про оновлення делегації в ПАРЄ. Станом на першу половину дня п'ятниці під рішенням, як і раніше, не було підписів представників ПР, хоча багато хто з них був присутній того дня у сесійній залі. Вчора не вдалося отримати від представників комітету коментар щодо того, чи завершена ця робота.

Голова комітету Ради з питань європейської інтеграції Григорій Немиря ("Батьківщина") розповів, що схожа ситуація склалася і з формуванням делегацій України в комітеті парламентської співпраці Україна-ЄС, і в роботі "Євронесту" (асамблея Європарламенту і парламентів східних сусідів Євросоюзу). Вони повинні бути затверджені в минулий четвер, але зробити цього не вдалося - ПР не подала своїх кандидатур.

"Враховуючи схожу ситуацію щодо співпраці з Європарламентом і ПАРЄ, складається враження, що це - умисне блокування", - вважає пан Немиря.

Раніше повідомлялося, що в української сторони залишилося одне-єдине формальне зобов'язання перед Радою Європи - це зміна ролі і функцій інституту прокуратури в Україні. Про це в інтерв'ю повідомив постійний представник України при цій організації Микола Точицький.

"Наскільки мені відомо, така робота ведеться відповідною робочою групою, створеною президентом України. Думаю, що найближчим часом група надасть відповідний законопроект з цього питання", - уточнив Точицький.

Newsru.ua

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут