Архів новин

Євросуд з прав людини побачив системні проблеми українського правосуддя

У рішенні за скаргою українського екс-судді Волкова Євросуд з прав людини вказав на системні проблеми судової системи та влади в Україні. На що вплине це рішення? Європейський суд з прав людини оприлюднив рішення у справі "Волков проти України" у середу, 9 січня. Страсбурзький суд зазначив, що справа Волкова висвітлила системні проблеми у функціонуванні української судової системи, зокрема, щодо розподілу повноважень, і порекомендував Україні негайно змінити законодавчу базу.

Серед заходів індивідуального характеру у справі Волкова Євросуд з прав людини вирішив, "що Україна має забезпечити відновлення заявника на посаді судді Верховного Суду якомога швидше" та визначив екс-судді 6 тисяч євро компенсації у справі та 12 тисяч євро на компенсацію витрат.

Волков, який був присутній при оголошенні рішення у Страсбурзі, іншого не очікував. "Я сподівався на нього і був упевнений в його ухваленні. Тож я задоволений", - сказав у коментарі Deutsche Welle екс-суддя вищого судового органу, якого Верховна Рада України звільнила з посади в червні 2010 року.

Чому і як звільнили Волкова?

Два роки тому процедурно у звільненні Волкова, який очолював Військову колегію Верховного Суду України (ВСУ), брала участь Вища рада юстиції (ВРЮ) - конституційний орган, компетенція якого поширюється на питання призначення та звільнення суддів, а також здійснення дисциплінарного провадження щодо суддів вищих інстанцій. Саме її рішення про порушення Волковим присяги судді і затвердив парламент, який незадовго до цього законом розширив повноваження ВРЮ та надав їй право реально вирішувати питання про звільнення суддів.

До речі, тоді разом з Волковим за порушення присяги звільнили понад три десятки суддів, серед них суддю Київського апеляційного адмінсуду Ігоря Бараненка, голову Окружного адмінсуду Києва Олега Бачуна, суддів з цього ж суду Петра Ковзеля та Миколу Кашинського. Спостерігачі називали їх наближеними до тодішнього голови ВСУ Василя Онопенка - колишнього члена БЮТ, тобто політичного опонента нової влади.

Ще через місяць - у липні 2010 року - той же парламент з ініціативи адміністрації президента Віктора Януковича, завершив судову реформу, внаслідок якої законом, зокрема, були скорочені повноваження Верховного Суду України та змінилась система призначення суддів.

Встановлене ВРЮ порушення Волковим присяги полягало у тому, що він як суддя касаційної інстанції брав участь у розгляді справи, рішення по якій у нижчій судовій інстанції ухвалював його родич - брат дружини Волкова - згаданий суддя Бараненко.

Нинішнім рішенням Страсбурзький суд визнав щодо Волкова чотири порушення Україною статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод - право на справедливий суд, а також порушення статті 8 - право на повагу до приватного і сімейного життя.

На думку судді Євросуду з прав людини ad hoc, професора Києво-Могилянської академії Станіслава Шевчука, якщо рішення не виконуватиметься, "це стане приводом замислитись над системою захисту прав людини в Україні взагалі".

Що чекає на Волкова в Україні?

У розмові з DW Шевчук звернув увагу на те, що вимога Страсбурзького суду відновити на посаді Волкова має дещо винятковий характер: "Раніше Євросуд з прав людини щодо індивідуальних заходів не був таким конкретним, але у пункті 9 резолютивної частини цього рішення чітко вказано, що Україна має найближчим часом поновити суддю Волкова на посаді у Верховному Суді", - наголосив професор Києво-Могилянської академії.

Волков переконаний у тому, що в Україні його права будуть відновлені. "Керівники держави, - каже екс-суддя, - неодноразово заявляли про те, що вони виконуватимуть рішення Євросуду з прав людини. Тож я повернусь до Верховного Суду і буду там працювати", - запевнив DW Волков.

Втім, у тому, що Волков "затримається" на відновленій посаді, сумнівається один із розробників судової реформи 2010 року Святослав Олійник. У розмові з DW екс-парламентар пояснив, що у 2010 році "парламент тільки закріпив рішення, яке ухвалила Вища рада юстиції, якою був встановлений факт порушення Волковим присяги". "Тобто Волкова можуть відновити на посаді, а потім по-новому з неї звільнити, - каже Олійник. - Причому, цей факт порушення присяги ще може перерости у його кваліфікацію як злочину".

На що вплине справа Волкова?

В рішенні, оголошеному Європейським судом з прав людини у справі "Волков проти України", йдеться й про низку інших системних проблем української влади. Так, Страсбурзький суд встановив, що в ході парламентського голосування по звільненню Волкова "певні депутати парламенту незаконно проголосували за інших членів парламенту, які були відсутні", що було підтверджено "заявами чотирьох членів парламенту і відео розгляду".

Крім того, Євросуд з прав людини звернув увагу, що з 16-ти членів ВРЮ, які ухвалювали у 2010 році рішення щодо Волкова, тільки троє були суддями. Цим самим Страсбурзький суд підтвердив позицію, на якій неодноразово наголошували західні експерти та, зокрема, Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія): члени ВРЮ, які не є суддями, не можуть діяти неупереджено.

Тотальний контроль над суддями

Те, що Вища рада юстиції як у 2010 році, так і зараз сформована за політичним принципом, визнає й Олійник. "У ВРЮ до цих присутня велика кількість "несуддівських" кадрів, які управляються адміністративно: генеральний прокурор та два його заступники, міністр юстиції, співробітник адміністрації президента Андрій Портнов. Це викликає питання до ВРЮ як до органу суддівського самоуправління", - каже Олійник.

Втім, один із авторів судової реформи 2010 року вважає, що у втраті самоврядування частково винні і самі судді. Якби вони більш активно відстоювали свою незалежність від політиків, ситуація у судовій системі могла би бути іншою, вважає Олійник.

Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Волков проти України" поки що не є остаточним. У сторін є право упродовж трьох місяців звернутися з клопотанням про передання справи на розгляд Великої палати Страсбурзького суду. "По справі Юрія Луценка Україна, наприклад, скористалась цим правом, - каже Шевчук. - Проте наскільки мені відомо, жодного рішення Великої палати щодо України не було. І у справі Волкова я не впевнений, що буде допуск, і Велика палата розглядатиме цю справу", - наголосив суддя Євросуду з прав людини.

Джерело: Українська служба DW

Кореспондент

Всі новини випуску 
 • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

  Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


 • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

  Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


 • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

  2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


 • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

  23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


 • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

  Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


 • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

  Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


 • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

  Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


 • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

  Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


 • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

  У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


 • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

  Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


 • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

  На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


 • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

  У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


 • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

  29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


 • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

  На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


 • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

  Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


 • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

  30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


 • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

  Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


 • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

  14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


 • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

  12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів