Останні "червоні" дні календаря яскраво засвідчили, до якої катастрофи веде перебування ПР та її сателітів біля керма країни. Ці події з усією промовистістю поставили перед нами запитання: де межа терпіння, після якої включається інстинкт самозбереження народу?
Під заклинання про стабільність і порядок, за короткий час президентства Януковича, настрої в державі стали вибухонебезпечними.
До цього доклались принизливі геополітичні рішення, брутальні порушення Конституції задля вибудовування авторитарної моделі влади, антиреформи в освіті, судовій і податковій системах, чисельні ініціативи, спрямовані на витіснення всього українського з життя суспільства, маніпуляції на місцевих виборах, відновлення й створення нових корупційних механізмів, переділ цілих секторів економіки між "своїми" та монополізація економіки, згортання свободи слова й масових зібрань з одночасним розгортанням репресивної політики державної махини для боротьби з опонентами.
Очевидно, що латентною складовою такої займистої суміші причин для виникнення суспільних конфліктів завжди залишається питання ідеологій та цінностей, яке так гостро проявилося в останніх подіях.
В якій би обгортці це не подавалось, у тому числі бойового прапора – фактичне прирівняння тоталітарних символів до конституційних символів незалежної держави є черговою спробою імперського реваншу, що спрямований на підрив української державності.
Не зважаючи на відсутність підпису президента під законом, який він так урочисто обіцявся підписати, "слово донецьких" й без того має в країні більшу вагу ніж сила закону.
Тому провокаційні наслідки втілення цієї ідеї не забарились.
Питання офіційного використання червоних прапорів на державному рівні виходить далеко за рамки проблем політичного трактування історії, пошуку винних у провокаціях, електоральних технологій, чи зовнішніх інтересів у послабленні української держави, а найбільше в саботажі Угоди по ГВЗВТ з ЄС.
Це проблема, яка оголює найчутливіше питання для будь-якої спільноти – питання спільних цінностей.
Цінностей, які перед усім світом репрезентує державна влада.
Також очевидно: одна справа "героїчно" розгортати червоні полотнища під захистом міліції у Львові, інша – наприклад, пройтись з таким прапором вулицями міст "визволених братніх держав" соціалістичного табору.
У Польщі, з нападу на яку офіційно почалась Друга Світова, цьогоріч закінчення війни спільно відзначалося з російськими військовими, але ніхто не додумався чи насмілився демонструвати там червоний прапор.
Та й чи могло бути інакше в країні, де суспільство достатньо одностайне в думці, що ця подія є символічним кінцем тогочасним надіям польського народу на відновлення незалежності?
Можливо, тому ані президент Польщі, ані прем'єр не брали жодної участі у вшанувальних заходах, а власне 9 травня Коморовський мав зустріч із стратегічним командуванням НАТО, що також має присмак певної ціннісної символічності.
На відміну від країн центральної Європи та Прибалтики, глибинна українська дискусія щодо комуністичної спадщини не відбулась. І загальноприйняті висновки не утвердились в суспільстві.
Більше того, маємо частину людей, які бачать суттєву загрозу у відкритій дискусії з питань радянського минулого.
Найкраще це ілюструють заклики до недопущення "переписування історії" представників провладних партій, які вперто підживлюються керівництвом російської держави та церкви. Недавнім результатом такого впливу стала прийнята парламентською більшістю абсурдна за своїм змістом, особливо беручи до уваги Резолюцію Європарламенту від 2 квітня 2009 року, постанова № 7405, в якій серед іншого засуджуються "намагання покласти на СРСР однакову з гітлерівською Німеччиною відповідальність" за розв'язання Другої Світової війни.
Зрозуміло, що лише доступна відкрита інформація та запізнання українців із правдивими історичними фактами може стати запорукою випрацювання прийнятного суспільного консенсусу із цього питання.
Натомість, країну невтомно бомбардують із телеекранів радянськими міфами, таврують опонентів комуністичними штампами, обмежують інформацію, яка подається в шкільних підручниках, намагаються засіяти в суспільстві ідею про необхідність формування виключно "переможної" історії.
До речі, щодо останнього, цей аргумент звучить і в інших країнах від людей тих самих ідеологічних поглядів, які його пропагують в Україні. Проте, така вже складна історія європейської цивілізації, що в календарях держав на континенті сумних дат незмірно більше.
Однак, це улюблена звичка саме тоталітарних режимів – вибірково підкреслювати в календарях "переможні" дати. Календар "непереможної" одної шостої суходолу ряснів від перемог трудящих, перемог ЧА, перемог революції.
Авторитет тоталітарних режимів у принципі не може бути збудований на інших підходах, бо вони вимагатимуть поваги до протилежних точок зору в суспільстві.
Тому симптоматично, що й через 66 років після закінчення війни ця подія відзначається в таких великих масштабах і займає настільки значне місце в інформаційному просторі держав, які не вважаються у світі вільними.
Але чи можна залишати цей факт поза увагою на 20-му році незалежності України?
Будьмо відверті із собою: в Україні не може відбутися примирення з історичних питань за умов, коли право на визнаних державою героїв має лише одна частина суспільства, коли влада потурає встановленню пам'ятників Сталіну в той час, коли заплющуються очі на нищення національних пам'яток.
Чи можна себе обманювати, що інша частина суспільства ще наступних 20 років терпітиме таку зневагу у власній державі, "уникатиме провокацій і конфронтації"?
Поза сумнівом, є впливові групи, що зацікавлені в збереженні цієї лінії соціального напруження. Однак кожен український громадянин повинен відчути відповідальність за власний вклад у безпеку особистого життєвого простору. Бо саме в такій площині може постати ця проблема, якщо ми ігноруватимемо її надалі.
Через відсутність конструктивного суспільного діалогу значна частина соціуму перебуває в стані ціннісного замішання.
Адже інтегрувати правдиву історичну спадщину радянської епохи в національну ідентичність – об'єктивно неможливо без засудження злочинів комунізму.
Розмірковуючи над наслідками Другої Світової, ми не можемо не брати до уваги, що в широкому європейському контексті її результатом, поряд із перемогою над нацизмом, стало поневолення багатьох народів комуністичним режимом. І відбулося це внаслідок дій тієї ж Червоної Армії – армії, яка увійшла в історію також і злочинним нехтуванням життів солдатів, існуванням загороджувальних загонів, злочинами проти людства.
Прихильники відновлення червоної імперії мали вже добрий шматок часу, аби вигадати якесь правдоподібне пояснення впертого факту: якщо радянська система була такою чудово-непереможною, то чому пів-Європи святкує дати звільнення від неї? І чому народи часто платили за це звільнення кров'ю?!
Однак пояснення немає й не може бути.
Адже серед незначних відмінностей між нацизмом і червоним фашизмом, була й одна велика: Гітлер підкорив Європу всього на декілька років – а машина масових злочинів комуністичного режиму тримала в покорі десятки європейських народів довгі десятиріччя.
Жодна риторика виправдання – швидкої індустріалізації, космічного прогресу, чи перемоги над нацизмом – не зможе спростувати чи приховати системну криваву злочинну політику, спрямовану проти цілих народів, соціальних груп та окремих людей.
Позаяк, такою ж логікою виправдання, замінивши термін нацизм на комунізм, з однаковим успіхом могли б керуватись внуки й правнуки солдатів вермахту, у випадку перемоги Гітлера у війні.
Повага до пам'яті безневинних жертв експерименту із творення "радянської людини" і намагань правлячої комуністичної верхівки за будь-яку ціну зберегти свою владу, диктує нам обов'язок – засудити червоні злочини й визнати тих, хто боровся проти комунізму у всі історичні періоди.
Як би не применшували символізм червоного прапора поруч із державним, для багатьох – це символ реставрації минулого.
Пишні святкування Дня Перемоги це не лише шана переможцям і загиблим. На жаль, це також реконструкція ілюзії "непереможності великої держави", це намагання зберегти прості пояснення, розділивши світ на своїх і ворогів, це спосіб обґрунтувати необхідність використання злочинних засобів через благородну мету. Це намагання приховати справжні причини високої ціни тієї перемоги над нацизмом.
І це також ірраціональна демонстрація сили, аби нагадати світу: "З нами треба рахуватись".
Якби цей, другий, темний бік відзначень цієї дати не мав місця, то переспрямувавши на прямі потреби ветеранів усі кошти, що їх було витрачено за історію святкувань, ми б забезпечили їм гідний пошанок – через належні пенсії й опіку здоров'я.
На жаль, ототожнення сучасників із тими минулими воєнними подіями й людьми переслідує очевидну мету: утворення стійкої ідентифікації з "переможним" комунізмом. У свою чергу, така ідентифікація створює перешкоди на емоційному рівні для засудження злочинного характеру комуністичної системи. У підсумку – дає ґрунт для реабілітація сталінізму й комунізму.
Ми не маємо морального права ховатись за спини наших дідів-прадідів. І здобутою ними перемогою над нацизмом – виправдовувати існування тоталітарної держави, солдатами якої їм випала недоля бути.
Не дивлячись на наші родинні, сімейні історії, незалежно від того на боці яких армій воювали наші предки, ми не повинні ставати спадкоємцями їхніх гріхів.
В умовах ціннісної дезорієнтації, викликаної конфліктом між нашими оцінками минулого й реаліями сьогодення, найкращим орієнтиром повинні залишатись історична правда та пошук примирення.
Якщо переглянути коментарі в західних виданнях на тему рішення парламенту про червоні прапори, то ви не знайдете там жодних сентиментів чи розуміння із приводу напівавторитарного сьогодення України. Навпаки, дуже жорстку позицію, яка зводиться до того, що це не питання лишень політиків, а, передусім, цінностей народу, які дозволяють йому мовчазно спостерігати за поверненням тоталітарних символів.
Безсумнівно, повернення комуністичної символіки й реабілітація сталінізму – вестимуть до міжнародної ізоляції країни. Такий результат може вітатись виключно російським керівництвом, для якого перемога в Другій Світовій є одним зі стрижнів державної ідеології.
Питання: чи хочемо ми, щоб нас вважали спадкоємцями червоного терору, який був засуджений у світі?
Світ змінюється. А ми, разом з іншими пострадянськими країнами, наразі ментально застрягли ще в минулому.
Історія цивілізації – це історія конфліктів цінностей. І нам щодня треба їх обирати для себе, бо на цих цінностях ми будуємо спільну державу.
Міцні підвалини національної єдності можна закласти тільки на основі толерантної національної ідентичності.
Якщо ми перестанемо бути заручниками минулого, то, шукаючи компроміс на основі історичної правди, рано чи пізно, прийдемо до розуміння, що дати 8-9 травня можуть бути для українців святом Перемоги над нацизмом, Пам'яті й Примирення.
Тобто позиції, яка визнається європейською спільнотою демократичних держав, і яка зафіксована в Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 59/26 від 22 листопада 2004 року, де головний наголос робиться саме на вшануванні пам'яті жертв війни.
ігор[11.05.17 14:51] Комуністична ідеологія злочинна і брехлива.СССР- ініціатор війни разом з німечиною,ділили тереторії окупованих держав.Фінал війни трагедія для всіх окупованих народів, а найбільший для України.СССР ПЕРЕДАЛА комунякам,польщі,румунії, словаччині,молдові,білорусії споконвічні українські землі і репресувала укараїнців-6 млн.Це страшний геноцид проти українського народу під червоною шматою шочуть навязати нам святкувати московську перемогу.Ганьба холуям ординцям януковича.Ви будете жорстоко покарані за черговий злочин проти України.
Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...
Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...
2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...
23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...
Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов.
"Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...
Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1".
"2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....
Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам.
«Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...
Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...
У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...
Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи.
«Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...
На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут.
Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...
У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...
29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...
На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці.
Вуельта Іспанії
Бага...
Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР.
Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...
30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...
Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи.
Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...
14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...
12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...