Архів новин

Боротьба за книжковий ринок

Незважаючи на доволі невтішну ситуацію в Україні, коли на душу населення не припадає навіть однієї книжки українською мовою, дехто (і їх усе-таки багато) не хоче миритися із цим.

Справді, до книжкового ринку в нас особлива увага: не буде нації, яка читає, не буде й самої нації. Тому практично рік у рік книговидавці, книготорговці й інші не байдужі до української книжки домагаються якогось поступу на ринку книги.

Ситуація на ринку

Аналізуючи показники в різних країнах, виявимо, що в кожній із них потреба видань на 100 тис. населення – 80 (це цілковите задоволення споживача і загальноприйнята цифра). А в Україні видають тридцять, причому сюди включено і підручники, і різні спеціалізовані видання. Перше, що потрібно зробити, – це відділити таку літературу від художньої, щоб можна було простежити чистоту продажу художнього продукту.

За словами президента Форуму видавців Олександри Коваль, найвизначніша характеристика ринку – невідомість.

– Статистика відсутня. Книгарень обмаль. Немає інфраструктури. І не відомо, чи хочуть українці купувати книги. Немає ніякої системи промоції. Видавці не мають змоги пропонувати велику кількість видань через брак фінансів. Українці теж із певних причин не можуть або не хочуть купувати певної кількості видань. Хоча радше тут підійде “не хочуть”, оскільки на оплату мобільного зв’язку наші громадяни витратили торік 7,5 млрд. грн., а на книгу – 600-700 мільйонів, – констатує пані Олександра.

Про книжковий ринок також “судять” за кількістю перекладів. За даними Книжкової палати, в Україні за минулий рік видано лише 800 найменувань, натомість у Південній Кореї – 14700.

Що ж говорити про нові вітчизняні книги? В Україні виходить приблизно 50 млн. книг, проте не всі з них потрапляють на ринок (нагадаємо, що до цієї цифри належать підручники, спеціалізовані та внутрішні видання). У нас на душу населення на рік виходить 0,3 книги, тоді як у Польщі – чотири. Умовно кажучи, пересічний українець читає одну книгу три роки. І реальний вибір книги наші громадяни мають лише раз на рік – на Форумі.

Як зазначив головний редактор видавництва “Факт” Леонід Фінкельштейн, є п’ять складових, щоб добре розвивалася книжка: письменник, видавець, друкар, продавець і ЗМІ.

Щоб знайти перших (нових і сучасних), з’явилися різні літературні конкурси. Те, що є другі, показує щораз більша кількість учасників на львівському Форумі. Друкарні ніби теж є. Натомість у нас мало книгарень: приблизно 500, а в тій же Польщі понад 2,5 тисячі. У великих містах торговельні площі дорогі, книгарня не може платити стільки, скільки, наприклад, заклад торгівлі автомобілями. А в маленьких містечках, районних центрах якщо й дешево, то там немає попиту на книгу.

Ось тут підходимо до останньої складової – ЗМІ як промоція та критико-рецензувальний важіль. Саме цього, на думку видавців, бракує для інформування та доброго розповсюдження видання.

Про деякі книгарні

Констатує головний редактор видавництва “Факт” Леонід Фінкельштейн:

– Нещодавно я зайшов в одну з книгарень Києва з лінійкою. Це супермаркет. Дивлюся на книжкові полиці. П’ять позицій О.Забужко, виміряв – займає 38 см, поряд О. Устінової книги. Теж п’ять позицій, займає… 2 м 45 см. Це що, експансія російської книжки? Чи бізнес-боротьба, так би мовити, книгарні, яка працює в україномовному місті? Як це називається?

Про уряд

Зусилля, яких держава докладає для того, щоб розв’язати питання видавничої галузі, не дають результатів. Чому? Подивімося, що держава давала книгам протягом незалежності.

– Книгу як стратегічний товар, як стратегічний продукт викреслили з політики без винятку всіх урядів, – зауважив голова Асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін. – Урядовці зазвичай починали розуміти важливість книги для суспільства тільки наприкінці свого перебування на посадах. І завжди це мало хаотичний характер: треба встигнути, треба щось зробити. Безсистемно, але зробити щось треба. Закінчувалося тим, що все залишалося на своїх місцях. І з приходом нового уряду починали спочатку, оскільки новий Кабінет Міністрів винищував усе те, що зробили попередники (незалежно від якості напрацьованого), просто тому, що це робив попередній уряд.

Шляхи термінового
поліпшення

Під час обговорення видавцями та розповсюджувачами цієї ніяк не вирішеної проблеми вони знайшли такі шляхи виходу з цієї ситуації.

По-перше, квотування – це єдиний швидкий шлях для зміни умов на ринку. Із цим погоджуються всі видавці.

– По-друге, якщо ми не маємо єдиної системи книгорозповсюдження, то повинні бути готовими зробити єдині ціни на книги (щоб на кожній було написано цю ціну) – це призведе до визначення правил на ринку. Це може врегулювати не держава, а видавці. Тоді можна буде щось проконтролювати, – сказав директор видавництва “Фоліо” Олександр Красовицький.

По-третє, доступ до державних і недержавних ЗМІ. Вкладати гроші та сили, щоб забезпечити інформування громадськості про ті книги, які вже є.

По-четверте, створити об’єднання всіх видавництв, які працюють саме з україномовною книжкою. “І не тому, що російська книжка погана, а тому, що в нас і в російських видавництв різні бізнес-інтереси”, – аргументує Леонід Фінкельштейн.

По-п’яте, письменник, видавець, друкар, продавець і ЗМІ мають працювати разом.

Що нового?

Кіно – могутній підсилювач книги. І ми реально можемо оцінити це, якщо подивимося на Росію. Таким шляхом пішли письменники Сергій та Марина Дяченки. Ще досі проводять експеримент: на книгу “Дика енергія. Лана” створено музику, кліп, на черзі – кіно.

“Ми хочемо створити комісію з екранізації. Опікуємося відкриттям школи сценаристів. У спілці кінематографістів думатимемо, як допомогти книзі таким чином”, – говорить Сергій Дяченко.

Генк Крайма, директор Голландського фонду колективної промоції книжки зауважив: “Щоб зросла читацька аудиторія та кількість проданих книг, потрібно бути терплячішими. Зрозуміти передусім, що читачі – люди. Зміна їхньої поведінки забирає час”.

Зазначений фонд ішов до цього понад 70 років. Їхній досвід показує, що лише колективна промоція Асоціації видавців, Асоціації книготорговців та Асоціації публічних бібліотек (із 2001 року) дають відчутні результати. Їм не потрібно постійно співпрацювати – достатньо хоч раз на рік. У Голландії організовують Тиждень книги, Тиждень дитячої книги та Тиждень детективів, трилерів, кримінальних романів, фантастики.

Щоб нація почала читати, вони зробили хід конем – під час Тижня книги кожен покупець хоча б однієї книги отримує безкоштовно ще одну – новий роман від автора бестселерів. У цей час відбувається промоція згаданої книги на телебаченні, радіо, в газетах, журналах. “Тиждень книги розпочинається в середу. Якщо в неділю ви їдете потягом і читаєте безкоштовну книгу, то не платите за квиток. І повірте, охочих багато”, – ділиться Генк Крайма.

Яким шляхом піде український книгоринок, вирішить час або інші чинники, але аж ніяк не держава.

Львівська газета

Всі новини випуску 
 • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

  Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


 • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

  Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


 • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

  2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


 • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

  23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


 • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

  Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


 • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

  Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


 • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

  Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


 • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

  Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


 • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

  У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


 • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

  Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


 • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

  На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


 • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

  У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


 • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

  29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


 • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

  На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


 • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

  Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


 • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

  30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


 • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

  Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


 • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

  14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


 • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

  12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів