Сім років минуло від Скнилівської трагедії. Улітку 2008 року Військовий апеляційний суд центрального регіону України виправдав чотирьох генералів, безпосередньо дотичних до організації зловісного свята – Віктора Стрельникова, Олександра Волошенка, Володимира Алексєєва та Сергія Онищенка. Значно раніше, у червні 2005 року, цей же суд присудив 14 років колонії командиру екіпажа Володимиру Топонару і вісім років – другому пілоту Юрію Єгорову (пізніше його помилували і зменшили терміни майже наполовину).
Екс-заступнику командувача 14-го авіакорпусу генерал-майору Анатолію Третьякову належало провести у в’язниці шість років, а командиру авіаескадрильї Юрію Яцюку – п’ять. Начальника служби безпеки польотів 14-го авіакорпусу Анатолія Лукіних засудили до чотирьох років позбавлення волі умовно. Сьогодні з усієї цієї групи сидить лише Топонар – у Кагарлицькій виправній колонії № 115 Київської області.
Як пише газета «Ратуша», із проханням про помилування Володимира Топонаря до Президента України нещодавно звернулися народні депутати України Іван Денькович, Степан Курпіль, Петро Писарчук і військові льотчики і військовослужбовці всіх родів Збройних Сил України. Зокрема, у листі військовики пишуть»...авіакатастрофа на Скнилівському аеродромі у Львові 27 липня 2002 року стала результатом накопичення багатьох негараздів, що виникли в Україні після розвалу недоброї пам’яті Радянського Союзу. Дефіцит у всьому – відсутність палива для тренувань льотчиків, економія на тренувальних польотах призвели до трагічних наслідків, коли одні з кращих у світі українські льотчики спричинилися до біди... Ми звертаємося до Вас про долю одного з найкращих у світі льотчиків – заслуженого військового льотчика-випробувача І класу, полковника Володимира Топонаря, який прославляв Україну перед цілим світом у складі легендарної пілотажної групи «Українські соколи». У тому трагічному польоті він до останніх секунд боровся за життя глядачів і не рятував себе, бо не запустив катапульту, тому відповідальність за те, що сталося, мала б бути солідарною, але сьогодні лише він один карається, у ролі цапа-відбувайла за інших... Ми, військові льотчики, захисники українського неба і воїни всіх родів військ уклінно звертаємося до Вас, як Президента України, про помилування одного з кращих військових льотчиків Володимира Топонаря за обставин недоведення вини і відбуттям значної частини терміну покарання...»
Військовики переконані, що причина Скнилівської трагедії досі не встановлена. Проте у них є свої припущення стосовно неї. Наприклад, в адміністративному позові до Президента України фахівець із радіоелектронної розвідки Григорій Чепкий стверджує, що причиною аварії могло бути потужне випромінювання передавача космічного зв’язку, що вивів із ладу радіоелектронні системи Су-27 на його невеликій висоті – лише 200 метрів.
Під час підготовки матеріалу довірена особа передала від полковника Топонаря лист до можновладців і просто до небайдужих людей, у якому пілот у розпачі звертається з проханням помилувати його: «По-перше, чому я не хочу каятися. 24.06.2005 Військовий апеляційний суд Центрального регіону України визнав мене винним за ст. 416 ККУ «Порушення правил польотів і підготовки до них...». І присудив мені 14 років позбавлення волі... Чотири роки і чотири місяці я вже відсидів у виправній колонії, і з них – рік і два місяці – у слідчому ізоляторі, хоча злочинцем себе не вважав і не вважаю, тому що ні попереднім слідством, ні судом істинна причина катастрофи не була встановлена, і я як «козел відпущення» покараний позбавленням волі на 14 років, причому виправними роботами. Моє переконання засноване на тому, що доказова частина моєї вини у вироку апеляційного суду заснована на висновках Державної комісії і на показах свідків, які на той час були під слідством і були зацікавлені у моїй вині. До того ж матеріали об’єктивного контролю сфальсифіковані, зона пілотажу й інші документи виготовлені після катастрофи, і судових експертів із авіації в Україні немає. Закони Процесуального кодексу цілком порушені, льотно-технічна експертиза була визнана незаконною, а льотно-службова – мене повністю виправдовує. Пізніше вирок Касаційного і Верховного Суду, якого я чекав дев’ять місяців у СІЗО, не витримує жодної критики, адже ж у ньому переплутані всі експертизи і прізвища, що вже й казати про викривлення більшості фактів. Після цього я, як людина, що мислить логічно, не можу каятися, оскільки справедливість у Скнилівській трагедії не встановлена. Люди, які відповідали за безпеку глядачів, на волі, а безвинний засуджений – без доказів. Найобразливіше те, що більшість постраждалих і родичів загиблих теж це визнають, але нічого вдіяти не можуть. Мені не зрозуміла міра покарання – за що і як мене виправляють, і я не кажу вже хто. Я би, швидше, назвав це не виправною колонією, а знущально-каральним закладом, де над полковником стройової частини, хай і в запасі, можна познущатися сержантам і прапорщикам.
Хочу нагадати обставини, за яких сталося диво, що я залишився живий. Я сам не катапультувався і керував літаком до викиду мене з кабіни. Катапультував мене напарник Єгоров, оскільки автоматично відбувається викид обох пілотів. Після цього мене засудили і позбавили свободи на 14 років за те, що ціною свого життя рятував людей, намагаючись відвести літак від землі. Раніше за таке нагороджували (частіше посмертно), а мене нагородили в’язницею! Мабуть, за те, що живим випадково залишився... Сподіваюся на перемогу здорового глузду всіх тих, хто прочитає ці рядки».
Довідка.
Володимир Анатолійович Топонар – полковник авіації, льотчик-випробувач 1-го класу, зі стажем роботи 27 років та із загальним нальотом 1900 годин. Свого часу Топонар освоїв близько 30 типів військових літаків, виконував унікальні фігури вищого пілотажу під час міжнародних авіашоу, неодноразово одержував високі державні нагороди. За іронією долі, саме він успішно провів державні випробування тієї самої злощасної моделі літака Су-27. Фатальна трагедія на Скнилівському летовищі поставила чорну пляму у його військову біографію і хрест на його житті.
До всього цього, цього року під час військового параду у День Незалежності глядачів повідомили про відновлення легендарної групи пілотів Повітряних сил України «Українські соколи», яку створили у 1995 році, і яка виконувала вищий пілотаж на літаках МіГ-29 та припинила польоти у 2002 році у зв’язку з нефінансуванням. Свого часу її членом був і полковник авіації ЗСУ Володимир Топонар.
Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...
Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...
2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...
23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...
Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов.
"Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...
Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1".
"2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....
Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам.
«Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...
Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...
У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...
Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи.
«Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...
На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут.
Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...
У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...
29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...
На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці.
Вуельта Іспанії
Бага...
Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР.
Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...
30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...
Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи.
Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...
14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...
12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...