Здавалося, після того, як Львівська міська рада у важких муках підтримала українсько-польські міждержавні домовленості стосовно військових поховань на Личакові, не мало б виникнути жодних перешкод для урочистого відкриття так званого “Цвинтаря Орлят”.
Самі урочистості за участю Віктора Ющенка й Алєксандра Кваснєвського заплановано на
24 червня.
Однак уже сьогодні Верховна Рада може дати міждержавним домовленостям “задній хід”. Як повідомив народний депутат Олег Тягнибок, він має намір подати на розгляд парламенту проект Постанови “Про рішення Львівської міської ради щодо завершення впорядкування польських військових поховань 1918-1919 рр. на території Історико-культурного заповідника “Личаківський цвинтар”.
У розпорядженні редакції є текст проекту, який ми подаємо без купюр: “13 червня 2005 року Львівська міська рада винесла рішення про завершення впорядкування польських військових поховань 1918-1919 рр. на території Історико-культурного заповідника “Личаківський цвинтар”.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1761 “Про внесення пам’яток історії, монументального мистецтва та археології національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України” Історико-культурний заповідник “Личаківський цвинтар” занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Верховна Рада України, усвідомлюючи історичну значимість і високу моральну цінність політики добросусідства, підтримує будь-який акт чи дію, спрямовані на її втілення в життя. З огляду на це, розвиток дружніх стосунків між українським і польським народами є не просто велінням часу, а й одним із стратегічних напрямів зовнішньої політики України.
Водночас, на переконання українських парламентарів, ці відносини мають будуватися на взаємоприйнятній і рівноправній основі, де жодна зі сторін, віддаючи належне історичній правді, не шукає односторонніх переваг, діючи в дусі взаєморозуміння, конструктивізму та толерантності.
Верховна Рада України, в принциповому плані вітаючи акт доброї волі української держави щодо увічнення пам’яті загиблих у 1918 році поляків на Личаківському цвинтарі (м. Львів), проте, зважаючи, що Законом України “Про охорону культурної спадщини” встановлено спеціальний порядок внесення будь-яких змін частин, елементів, написів і позначок об’єктів культурної спадщини національного значення, постановляє:
1. Рекомендувати Львівській міській раді скасувати рішення від 13 червня 2005 року щодо завершення впорядкування польських військових поховань 1918-1919 рр. на території Історико-культурного заповідника “Личаківський цвинтар” як такого, що прийняте без додержання вимог чинного законодавства.
2. Кабінету Міністрів України в межах своєї компетенції забезпечити дотримання визначеного Законом України “Про охорону культурної спадщини” порядку змін частин, елементів, написів і позначок занесеного до Державного реєстру нерухомих пам’яток України національного значення Історико-культурного заповідника “Личаківський цвинтар” у місті Львові.
У пояснювальній записці, поданій до проекту постанови, Олег Тягнибок, зокрема, зазначає: “Львівська міська рада під час ухвалення цього рішення перевищила свої повноваження, оскільки Історико-культурний заповідник “Личаківський цвинтар” на підставі статей 4 і 14 Закону України “Про охорону культурної спадщини” занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України національного значення (Постанова КМУ від 27.12.2001 р. №1761 “Про внесення пам’яток історії, монументального мистецтва та археології національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України”). Отже, без дозволу центрального органу охорони культурної спадщини заборонено робити написи, позначки на пам’ятці, на її території та в її охоронній зоні (частина третя статті 24 Закону України “Про охорону культурної спадщини”). Тобто питання впорядкування Історико-культурного заповідника “Личаківський цвинтар” (зокрема, написи на центральній надмогильній плиті, написи на інших могилах тощо) має вирішуватися на державному рівні”.
Не згоден Олег Тягнибок і з мовою написів на надмогильних плитах. “Оскільки Історико-культурний заповідник “Личаківський цвинтар” занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України національного значення, пункт 4 рішення Львівської міської ради (“У центральній частині поховань розмістити плиту з написом польською мовою: “Тут поховано польського солдата, який загинув за Батьківщину”) порушує статтю 10 Конституції України, в якій українська мова визначена єдиною державною мовою в Україні”, – зауважив парламентарій.
Як зазначив Олег Тягнибок, ці питання мають бути залагоджені без приниження національної честі та гідності українців, а збереження добросусідських відносин із Варшавою як “європейським адвокатом” України не суперечить відновленню історичної справедливості щодо полеглих українських героїв.
На думку пана Тягнибока, його проект постанови має великі шанси на затвердження. Таке припущення він робить з огляду на позицію багатьох фракцій, яку йому вдалося з’ясувати у Верховній Раді. І тут, схоже, народний депутат не блефує. Як поінформував “Газету” уповноважений фракції СДПУ(о) Ігор Шурма, його фракція також підтримає постанову.
“На погоджувальній раді ми порушили питання стосовно нашої історії. На моє переконання, напис, що польський воїн загинув у Львові за Батьківщину, автоматично переводить Січових Стрільців у категорію окупантів. Це зрада української історії, і ніхто не має права цього робити. Ми підтримаємо постанову, яка поверне це питання в зовсім інше русло. Думаю, що той, хто не на словах, а на ділі піклується про українську історію, хто не ставить вище за неї кон’юнктуру і свої передвиборні обіцянки, підтримає законопроект”, – заявив Ігор Шурма.
Окрім “есдеків”, ініціативу Олега Тягнибока можуть підтримати й інші опозиційні фракції, а також окремі члени фракції БЮТ. Нагадаємо, що проти ухвалення рішення Львівської міської ради активно виступала власне фракція “Батьківщини”. Натомість проти затвердження постанови, схоже, виступатимуть фракції “Нашої України” та УНП. Однак, чи вистачить їхніх голосів, аби заблокувати постанову, – наразі не відомо. У кожному разі в повітрі запахло міжнародним політичним скандалом, адже очевидно, що повз увагу Польщі ініціативи українських парламентаріїв не пройдуть.
Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...
Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...
2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...
23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...
Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов.
"Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...
Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1".
"2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....
Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам.
«Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...
Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...
У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...
Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи.
«Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...
На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут.
Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...
У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...
29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...
На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці.
Вуельта Іспанії
Бага...
Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР.
Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...
30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...
Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи.
Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...
14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...
12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...