Те, що фантастична ідея побудови на горі Високий замок макету старовинної фортеці є повним абсурдом, здається, зрозуміли вже всі львів’яни.
Навіть члени команди автора цієї ідеї-фікс міського голови Любомира Буняка. Про це свідчить відсутність конкретного рішення на засіданні містобудівної ради, яку провели минулого тижня – усі виступи, окрім головного архітектора і проектантів, там були негативними.
А тим часом провідні львівські історики, археологи, політики заявили свій рішучий протест побудові міфічного замку. З цією метою у Львівському інституті українознавства НАНУ зібралися представники трьох громадських організацій - Українського товариства охорони пам’яток історії та культури (представляв організацію голова її львівського відділення, академік, доктор історичних наук Ярослав Ісаєвич), Товариства шанувальників Львова (в особі президента товариства, кандидата історичних наук Мар’яни Долинської та відомого історика-архівіста, віце-президента товариства Івана Сварника) та Благодійного фонду збереження пам’яток історико-архітектурної спадщини Львова (президент Андрій Салюк).
Прес-конференція, скликана з цього приводу, плавно переросла в круглий стіл, де серед іншого згадувалася й історія забудови гори Високий замок, зокрема археологічні розкопки на її території. Безпосередній учасник цих подій - науковий співробітник відділу археології Інституту українознавства, керівник Львівської міської археологічної експедиції Василь Оприск. Він розповів, що 7 червня цього року виповнюється 50 років (!) від початку перших археологічних досліджень на Високому замку. “Хай мені мер покаже хоч би на рівні півтора метра в землі, де був той замок, - каже археолог. – Якщо він буде збудований, то це буде бутафорія, з якої буде сміятися цілий світ. Таке враження, що мерія взагалі не знає, що є Інститут українознавства, що він проводить дослідження”.
“Перші розкопки Інститут українознавства провів на горі в 1956 році, коли у місті готувалися до відзначення 700-річчя Львова, - розповідав академік Ярослав Ісаєвич. – І тепер на підставі віднайдених матеріалів хочуть зробити неправомірні висновки. Дійсно, під час розкопок виявили заокруглений мур, який кваліфікували як оборонну вежу. Час її побудови не встановлено, але ми не можемо відкидати, що це був донжон, тобто окрема вежа часів, скажімо, Лева Даниловича чи Юрія Львовича. Але повністю кам’яних замків тоді не будували. Є відомий палац Данила Галицького, він зберігся в землі. Але це палац, а замків на нашій території тоді не було”.
“Мерія наводить приклади відбудованих Успенського собору, Михайлівського золотоверхого монастиря, Вавельського замку, - вів далі Ярослав Ісаєвич. – Але це зовсім різні речі, їх не можна порівнювати. Усі ці споруди не зводили з нуля, вони мали в собі автентичний фрагмент або докладні креслення і малюнки. Навіть такі трошки бутафорські Золоті ворота в Києві мають автентичний фрагмент. А якщо відбудовувати фрагмент муру, що зберігся на Високому замку, то ми навіть не знаємо точного часу його будівництва – десь між ХІV-XVI століттями. Цей фрагмент стоїть на напівтерасі, яка утворилася, коли поляки насипали копець (курган) на честь 300-річчя Люблінської унії в 1569 році. Курган споруджували майже 30 років, він вважався символом польського панування над Львовом. Будуючи цей курган, знищили справді автентичні пам’ятки, які там були. Не можна будувати фантазії. Та будівля, яка є Високим замком, не має для Львова символічного значення. Якщо цей замок збудують, це буде монумент самодурства”.
Вчені повністю відкинули твердження авторів проекту відбудови замку, що новобуд нібито привабить до Львова туристів. У всьому світі туристи цікавляться саме автентикою, а не новозбудованими павільйонами. Водночас весь центр міста аж волає про реставрацію автентичних точок, які б справді могли привабити туристів. Це будинок на розі вулиць Руської і Сербської, дворики на Руській, Вірменській, Краківській, Староєврейській, те, що залишилося від синагоги “Золота Роза”.
За словами Андрія Салюка, у випадку з відбудовою замку повністю ігнорується все українське та міжнародне законодавство – закон про охорону культурної спадщини, закон про охорону природи і навколишнього середовища, закони про архітектуру і будівництво, хартії ЮНЕСКО. “Чиновники, які подавали документацію до Кабміну, щоб витягнути гроші на відбудову замку, чудово знали, що їм ніхто це не погодить, тому оформили документи у вигляді пропозицій про впорядкуванню ландшафтно-архітектурного комплексу “Високий замок”, - розповідав президент Благодійного фонду. - Там не йшлося про будівництво, а зараз міський голова каже: “А ми маємо розпорядження Кабміну про будівництво Високого замку!”. Гроші виділяли в першу чергу на впорядкування парку, заходи зі збереження і на протиаварійні роботи на самій горі, заходи з реставрації гроту з ренесансними левами XVI століття, заходи зі збереження “лева Лоренцовича”. Ті 50 мільйонів гривень, які нам виділяють з держбюджету на збереження культурної спадщини, – це те саме, що кожний житель України дає свою гривню на Львів. Це наша спільна культурна спадщина!”
Андрій Салюк звернув увагу присутніх, що ідея відбудови замку отримала також негативну оцінку профільних управлінь Львівської облдержадміністрації і навіть чиновників… самої Львівської міськради. Повне заперечення такого будівництва міститься в листах-відповідях, які президент фонду отримав на свої запити на ім’я мера Любомира Буняка і голови ЛОДА Петра Олійника.
За словами Івана Сварника, жоден літопис – чи давньоруський, чи литовський, чи польський - не містить жодної інформації, як виглядав і де знаходився Високий замок княжого часу у Львові. А тим часом на місті, де планувалося зводити готель “Золотий лев” (зараз там ринок “Добробут”) було виявлено рештки міського посаду, який датується як мінімум VII-VIII століттям. За словами історика, якщо ми хочемо відтворити княжі укріплення, то маємо один-єдиний історичний шанс – відбудувати давньоруську фортецю в Тустані. Це семиярусна автентична будівля, відтворена за пазами у скелях. Аналогів її, стверджують вчені, немає в Європі і світі. А тим часом археолог Михайло Рожко, який працював у Тустані все життя, створив сотні планів, креслень цієї фортеці, які повністю готові до стадії будівництва.
Співробітники Інституту українознавства готують лист з приводу відбудови Високого замку до Президента України, прем’єра, голови Верховної Ради. А депутат міськради Тетяна Крушельницька озвучила заяву Української народної партії, де йдеться, що “цей абсолютно комерційний проект спирають на основу патріотизму”. Наразі депутати міськради вивчають можливість скасування одіозного рішення міськвиконкому. Питання будівництва замку буде винесено на наступне засідання сесії Львівської міської ради, а також до наступного четверга депутати звернуться з цього приводу в прокуратуру.
Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...
Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...
2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...
23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...
Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов.
"Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...
Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1".
"2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....
Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам.
«Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...
Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...
У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...
Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи.
«Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...
На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут.
Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...
У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...
29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...
На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці.
Вуельта Іспанії
Бага...
Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР.
Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...
30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...
Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи.
Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...
14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...
12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...