Архів новин

АНТИРУЇНА

Львівські журналісти знову висловили своє красномовне “фе” керманичам Львова, під орудою яких історична частина давнього міста потерпає від так званої реставрації. Учора майже сімдесят працівників місцевих ЗМІ заблокували початок першої після депутатських вакацій сесії ЛМР, аби звернутися до обранців із вимогою припинити вандалізм у центральній частині Львова та покарати винуватих.

Щойно депутати встигли зареєструватися, журналісти без попередження вийшли гуртом до президії, у складі якої був і міський голова Андрій Садовий. У кожного учасника акції на руці була чорна стрічка на знак жалоби за втраченим Львовом. Також вони тримали велике фото із зображенням площі Ринок із написом “Львів, який ми втрачаємо...”

– Під прикриттям підготовки до святкування 750-річчя Львова відбувається методичне і системне нищення його історії, архітектури, духу стародавнього міста, яке саме через свою самобутність було внесене в список архітектурної спадщини ЮНЕСКО, – йдеться у зверненні до депутатів, яке затвердили 5 вересня на зборах журналістської ініціативи “АНТИРУЇНА”. – У ЗМІ неодноразово лунали аргументовані заклики припинити руйнування площі Ринок, однак численні виступи журналістів і фахівців потонули в бездіяльності та популізмі міського голови Львова Андрія Садового, з чиєї мовчазної згоди відбувається архітектурна катастрофа. Останньою краплею, яка змусила нас вдатися до неординарних кроків, стала псевдореставрація фонтанів на площі Ринок, яка в недалекому майбутньому загрожує їхнім повним знищенням. Ми не хочемо, аби майбутні покоління львів’ян замість статуї Діани оглядали “жінку з веслом”.

Опираючись на висновки багатьох фахівців, журналісти вкотре були змушені констатувати, що роботи в історичній частині міста здійснюють некваліфіковано і поспіхом, без плану, без необхідних дозволів і проектів, урешті-решт, без чіткої стратегії. “Легендарна львівська бруківка, унікальні фонтани, фасади історичних будинків – що ще потрібно знищити, аби в чільників міста нарешті пробудилася совість?! – заявляють працівники ЗМІ.

Відтак журналісти на правах виборців вимагають від депутатів ЛМР:
– негайно припинити подальше руйнування Львова;
– створити спеціальну депутатську комісію з вивчення обставин і наслідків псевдореставрації історичної частини міста та використання коштів, виділених на святкування його 750-річчя;
– назвати винуватців вандалізму на площі Ринок і використати доступні депутатському корпусу засоби для їх покарання.
Зауважимо, що під зверненням є підписи понад 140 журналістів Львова та львів’ян, котрі працюють у київських ЗМІ.

– Цю акцію провели тепер, оскільки півтора місяця тривали депутатські канікули, й нардепи не збиралися на сесійні засідання, – прокоментував учасник акції Роман Онишкевич. – За цей час на площі Ринок відбулися невідворотні зміни під час псевдореставрації. Ми скористалися моментом, щоб донести саме депутатам свою позицію.

Доволі цікавою була реакція на звернення Андрія Івановича. Слів “ми з вами солідарні...” не очікували навіть самі учасники акції і депутати, зважаючи на те, що у зверненні до Андрія Івановича працівники ЗМІ звинуватили міського голову в “бездіяльності та популізмі”. Щоправда, коли в залі вибухнув іронічний сміх і оплески, “батько” уточнив, що нібито солідарний у боротьбі проти вандалізму і руйнації архітектурної спадщини нашого міста.

Згодом прес-служба ЛМР поширила заяву, де пан Садовий продовжив свою думку, яку журналісти ще в сесійній залі не мали наміру слухати, тож відразу покинули приміщення.

– У нас є і спадщина корупції та безгосподарності, яку можна подолати лише системною працею і не за один день. Той, хто готовий це робити, – потенційний союзник міста, – каже Андрій Іванович.

Одразу вчора депутати внесли питання створення депутатської комісії у порядок денний сесії. За це проголосували 75 обранців із 85 присутніх у залі. Цього дня її й створили. Як повідомив у коментарі “Газеті” Ігор Микитин, голова депутатської комісії законності та депутатської діяльності ЛМР, за створення комісії проголосувало 56 депутатів. За його словами, Андрій Садовий запропонував створити комісію, до складу якої увійшли б голови фракцій, а очолив секретар ради.

– Як на мене, це дуже високий статус комісії, але дуже низька працездатність, – зазначив пан Микитин.

З’ясувалося, що під час формування комісії було проігноровано пропозицію, згідно з якою до її складу мали б увійти представники громадських організацій, що від початку боролися за збереження історичної спадщини Львова Міський голова знайшов вихід, аби до комісії потрапили лише депутати. Таким чином, на думку Олега Мацеха, координатора Громадського форуму Львова, справу переведено в політичну площину, вкотре перекинуто відповідальність на голів фракцій, втрачено шанс для порозуміння влади з громадою. Своєю чергою, журналісти не мають наміру відступати. Крім цього, зазначають, що за потреби готові покинути свої робочі місця і прийти знову, щоб захистити рідне місто.

для газети

Андрій Салюк,
радник міського голови Львова з питань збереження культурної спадщини:

Можу підтримати кожне слово в заяві журналістів. На превеликий жаль, ці роботи аж ніяк не назвеш реставрацією. Це лише бетонування площі Ринок, застосування нетрадиційних матеріалів у історичному середовищі, фарбування фасадів, які не мають нічого спільного з автентичними кольорами. Не було відреставровано автентичну субстанцію: ліпнину, камінь, штукатурку. Все просто пофарбували. Щодо фонтанів, то я неодноразово звертався до виконавців цього процесу, а вони казали, що мають такий проект. Якщо проект хтось зробив погано, то чи повинні його реалізовувати? Тільки на день я поїхав до Києва, як фонтан “Діана” пофарбували. Це абсолютне ігнорування технології реставрації.

Також спершу нам вдалося призупинили фарбування сімох будинків із північного боку, але внаслідок повзучого саботажу чиновників їх дофарбували. Я саме планую звернутися до міського голови з вимогою провести службове розслідування, хто дав дозвіл проводити фарбування фасадів.

На жаль, того, що вже зроблено, виправити не можна. Бруківку на площі Ринок наші діти сприйматимуть саме такою. Вони хіба що на фотографіях побачать, якою вона була і як романтично сходилися трамвайні колії на Руській. Навіть фігури фонтанів у кращому разі сприйматимуть як кітч, новотвір, однак не як пам’ятку.

Олег Мацех,
голова координаційної ради Громадського форуму Львова:

Мені дуже прикро і страшно, адже ми не можемо назвати цю владу владою. Відсутність реакції влади – це найстрашніше, що може бути в суспільстві. Всі гілки влади – і представницька, і виконавча, і судова – в нас прогнили. Залишилася тільки преса. Це нині єдине, на що мали б реагувати. Через пресу кожен владний муж розуміє падіння свого іміджу. Але якщо все закінчиться маніпуляціями та прикриваннями, то це, звичайно, буде катастрофою для міста. Ми насправді, як я сьогодні бачу, живемо в епоху не політичних партій, а в епоху феодалізму, де політичні сили і владу використовують в інтересах окремих груп чи осіб. Нині є контакти з журналістами різних міст, і ця акція – яскравий приклад для того, щоб піднімати їх. Не забуваймо: влада є такою, якою ми їй дозволяємо бути.

Львівська газета

Всі новини випуску 
 • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

  Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


 • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

  Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


 • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

  2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


 • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

  23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


 • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

  Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


 • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

  Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


 • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

  Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


 • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

  Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


 • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

  У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


 • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

  Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


 • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

  На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


 • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

  У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


 • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

  29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


 • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

  На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


 • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

  Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


 • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

  30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


 • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

  Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


 • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

  14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


 • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

  12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів