Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
Підтримайте нас |
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

На головну Архів новин
02/07/08

Ірина Фаріон провела лекцію колегам-депутатам з української мови: стояти може щось інше, а не питання

Депутат Львівської обласної ради Ірина Фаріон на сесії облради провела лекцію колегам-депутатам з культури мовлення. За її словами, хоча б які питання вирішували депутати, але без мови – ніяк. „Тому хочу наголосити на блоці помилок, які ми найчастіше чуємо у вживанні слів”, – зазначила депутат Фаріон учора, 1 липня, на сесії обласної ради.

Однією з помилок, яку вживають депутати, за словами Ірини Фаріон є: „Велике дякую”. „Запам’ятаймо, будь ласка, що великий може бути стіл, дерево, чоловік, а дякувати треба щиро або сердечно. Це етикетна формула, яку українці сповідують віддавна.

„Фонд носить ім’я”. Носити набагато зручніше спідницю, штани, шкарпетки і ще щось. А фонд, звичайно, має ім’я або його немає.

„Добавити кошти”. Звичайно, буде логічно, якщо добавити у баняк води і буде з чого зварити компот чи зупу. А кошти слід додавати і тоді їх більшатиме з огляду на банальну математичну операцію.

„Об’єм податків”. Об’єм може бути у посудини, і про це дуже добре знають усі фізики. А податки мають обсяг – такий чи такий.

Не вживаймо, будь ласка, конструкцій „дана пропозиція”, бо даний походить від інфінітиву „дати”. Ніхто нікому насправді нічого не дає. Пропозиція така є чи пропозиції немає. Отже, не „дана пропозиція”, а „ця пропозиція” або „та пропозиція”, якщо йдеться про віддалену пропозицію.

„Управління являється”. Являтися можна комусь у сні, і Іван Франко розкішно це описав у вірші „Чого являєшся мені у сні?”. Якщо комусь управління являється, то, очевидно, є тяжкі стосунки з тим управлінням є.

„Тиждень назад”. Назад можна відійти чи вперед. Тому логічно – тиждень тому.

„Стоїть питання”. Стояти може багато що. Наприклад, депутати біля свого місця, замість того, щоби сидіти і працювати. Тому питання не стоїть, а порушене питання.

„Додати фамілію”. Фамілія – це родина. Так само як в англійській, італійській та німецькій мовах слово „фемілі” означає родина. Українською слід казати «прізвище».

„На кінець доходимо до рішення”. Про який кінець йдеться, тяжко збагнути? Тому правильно сказати „нарешті вирішимо це питання”.

Оскільки на попередніх сесіях ми аналізували форми прізвищ із суфіксами ук, юк, чук, ак, як, чак, то сьогодні я зупинюся на дуже цікавих прізвищах моделі „ишин” – Гнатишин, Захарчишин, Матвіїшин, Рущишин, Синишин, Федоришин. Думаю, що носії цих прізвищ мають пишатися тим, що вони корінні галичани, бо жоден інший регіон чи територія України не мають прізвищ із таким суфіксом. Буквально це означає – син Гнатихи, Захарихи, Матвіїхи і так далі. Себто, ідентифікація дитини – за батьком, але через матір. Але, для нас важливо пам’ятати, що у давальному відмінку форма тих прізвищ – Гнатишинові, Захарчишинові, Матвіїшинові домінує, а форма на „у” – Захарчишину, якщо є пропозиції панові чи добродієві. Але, якщо ми маємо прізвища із суфіксом „ин” на зразок Ваврин, Ганущин, Турчин, то в орудному відмінку ці прізвища будуть як – „іду на каву з Ваврином, Ганущином чи Турчином, але з Гнатишиним, Захарчишиним і Матвіїшиним”, – сказала вона.

ЗІК

Коментарі  

Коментування новин закрите у старій версії сайту.
Ім'я:
Коментар:

Напишіть "Щоденний Львів" без лапок (перевірка):

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут

Транспорт Львова 

Відео 
Відео
Архів Прес-клубу


Прес-конференції, оренда залу, Львів

Курси валют 
НБУ [20.08.13] USD 0.00 7.99   EUR 0.00 10.66   RUB 0.00 0.26   GBP 0.01 12.50   CAD 0.00 7.73   CZK 0.00 0.40   LVL 0.00 15.17   MDL 0.00 0.63   PLN 0.01 2.50  


Вам сподобався "Щоденний Львів"? Підтримайте нас - натисніть цю кнопку:
,
будучи залогованими в акаунт Google. Дякуємо.

Наші партнери та корисні посилання

Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google | | Український Центр | Новини Львова

FlexiHostings хостинг, виділені сервери, спільний хостинг, США, Європа,АвстраліяХостинг
FlexiHostings

© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас