Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
Підтримайте нас |
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

На головну Архів новин
26/08/05

Перший пам`ятник примирення

Польща офіційно підтвердила свої наміри сприяти встановленню пам`ятника загиблим українцям на своїй території. Відтак пам`ятник у польському селі Павлокома, де трагічно загинуло понад 360 українців, почнуть споруджувати вже в вересні. Про це повідомив заступник голови Львівської ОДА з гуманітарних питань Тарас Батенко.

З цього приводу вчора у Львові відбулася офіційна зустріч Тараса Батенка з секретарем Генеральної ради оборони пам`яті війни і мучеництва Республіки Польща Анджеєм Пшевозніком. ”Пан Пшевознік погодив з владою Польщі проект пам`ятника жертвам Павлокоми і офіційно передав нам документи з печатками, які підтверджують готовність польської сторони дати дозвіл на спорудження цього пам`ятника, - говорить Тарас Батенко. - Тепер вся справа - за нами”.

Спорудження пам`ятника обійдеться в 280 тисяч гривень. 150 тисяч з них вже закладено в обласному бюджеті, ще близько 130 тисяч потрібно зібрати серед спонсорів. ”Я гадаю, що ці кошти будуть знайдені найближчим часом. Ми сподіваємось на те, що відкриємо його в урочистій обстановці до кінця року”, - зазначив пан Батенко.

Наразі вдалося досягти остаточної домовленості щодо вшанування пам`яті українців лише в Павлокомі. Втім, згідно підписаного польсько-українського протоколу, з часом пам`ятники мають з`явитися і на інших українських похованнях у Польщі.

Нагадаймо, упродовж березня-квітня 1945 р. у селах Берізка, Бахів, Павлокома та інших селах Надсяння було вбито кілька сотень українців. Зокрема, в Павлокомі від березня 1945 р. було вбито 366 українців. Згодом зусиллями нащадків, котрі вижили, особи невинно вбитих були встановлені поіменно.

Досягнення домовленостей щодо Павлокоми стало першим ”кроком відповіді” Польщі після відкриття ”Цвинтаря орлят” у Львові. ”Відкриття польських військових поховань стало добрим стартом і для увічнення пам`яті українців, які загинули на території сучасної Польщі. - сказав голова Об`єднання товариств депортованих українців Володимир Середа. - І чим швидше почнуться роботи в Павлокомі, тим більше є шансів, що ми вже цієї осені влаштуємо посвячення”.

Пан Володимир розповів, як виглядатиме пам`ятник: ”Це буде по-християнськи благородна споруда. На трьох могилах - три великих хрести. На центральній могилі - два бокових крила, на них висічені прізвища, імена, дати народження та смерті усіх 366 загиблих”.

Втім, у цій справі не обійшлося без компромісів: наша сторона погодилась на ряд суттєвих концептуальних зауважень, висунутих польською стороною в особі Анджея Пшевозніка.
Стосувались зауваги зокрема напису на пам`ятнику. Він задуманий таким чином і так компромісно, що не має викликати жодних негативних емоцій у поляків - на відміну від напису на ”Цвинтарі орлят” і меча-щербця, які стали каменем спотикання в домовленостях Польщі та України. І попри те, що Україна фактично пішла сусідам назустріч в цьому питанні, поляки все-ж висловили свої побажання щодо напису на Павлокомських похованнях.

”Там нема якихось грубих, дражливих слів, не написано ”закатовані”, а написано ”трагічно загиблі”. Інакше це викликало би спротив у поляків, - вважає Володимир Середа. - Але я думаю, що це добре, тому що цей пам`ятник будується для майбутнього. І нехай молоді люди, які випадково або невипадково опиняться в Павлокомі, без жодної агресії збагнуть, що коли в один день трагічно гинуть 366 людей, таке більше не повинно повторитись. Це і є шляхом примирення”.

газета ”Поступ”

Коментарі  

Коментування новин закрите у старій версії сайту.
Ім'я:
Коментар:

Напишіть "Щоденний Львів" без лапок (перевірка):

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут

Транспорт Львова 

Відео 
Відео
Архів Прес-клубу


Прес-конференції, оренда залу, Львів

Курси валют 
НБУ [20.08.13] USD 0.00 7.99   EUR 0.00 10.66   RUB 0.00 0.26   GBP 0.01 12.50   CAD 0.00 7.73   CZK 0.00 0.40   LVL 0.00 15.17   MDL 0.00 0.63   PLN 0.01 2.50  


Вам сподобався "Щоденний Львів"? Підтримайте нас - натисніть цю кнопку:
,
будучи залогованими в акаунт Google. Дякуємо.

Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google | | Український Центр | Новини Львова


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас