Архів новин

У Львові вшанували пам'ять Євгена Коновальця

23 травня, у Львівському національному університету ім. І.Франка пройшла урочиста академія, присвячена 70-м роковинам з дня загибелі засновника ОУН полковника Євгена Коновальця.

Участь в урочистій академії взяли міський голова Львова Андрій Садовий, історики, науковці, студенти, члени Львівського товариства політв’язнів та репресованих, представники громадськості Львова.

Як зазначив науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Ігор Дерев’яний, сьогодні стають відомими нові факти про загибель полковника Коновальця, однак всю правду про те, як готувався замах на Євгена Коновальця, можна знайти лише в архівах, які сьогодні перебувають на території Росії. «Відомо, що операція з ліквідації Євгена Коновальця почалася ще у 1933 році, після того, коли до Організації українських націоналістів було введено агентуру Москви», – сказав Ігор Дерев’яний.

Виступаючи перед присутніми, мер Львова Андрій Садовий наголосив: "Убитий 70 років тому агентом Москви Євген Коновалець - наш національний герой, лицар Духу і Чину. Людина, внесок якої у боротьбу та розбудову Української держави важко переоцінити. Для своїх сучасників він вже тоді був Ідеалом воїна, борця-революціонера за власні переконання, за прагнення українців жити у своїй державі і самим вирішувати власне майбутнє…

Львів шанує своїх героїв і свої перемоги, і сьогодні, як ніколи, нам потрібні нові герої та нові звершення… Ми живемо у нелегкі часи, коли маємо формально вільну і незалежну державу, але чомусь не почуваємось у ній достатньо вільно та гідно. Але для покращення становища мусимо боротися щодень, кожен на своєму місці виконувати свою роботу добре - вчитися, працювати, служити своєму місту, своєму народові, Україні".

Як наголосив голова осередку Крайового братства ОУН-УПА Олесь Гуменюк, сьогодні молодь має продовжити справу Є.Коновальця, Р.Шухевича, С.Бандери – будувати Українську державу.

Після завершення урочистої академії львівські пластуни поклали квіти до меморіальної таблиці ветеранам ОУН-УПА.


Довідка

Євген Коновалець
(14 червня 1891, Зашків — 23 травня 1938) — полковник Армії УНР, командант УВО, голова Проводу Українських Націоналістів (з 1927).

На початку Першої світової війни 2 серпня 1914 р. Коновалець був мобілізований до австрійської армії (19 полк Крайової оборони Львова). В червні 1915 р. під час боїв на Маківці Коновалець потрапив у російський полон. В кінці серпня 1918 р. Коновалець отримав від гетьмана П.Скоропадського дозвіл на формування Окремого Загону Січових Стрільців з осідком в Білій Церкві. 20 липня 1921 р. Коновалець повернувся до Львова і очолив Начальну Команду УВО. Був співорганізатором Другого Зимового походу Армії УНР.Із грудня 1922 рр. Коновалець був змушений жити в еміграції у Чехо-Словаччині, Німеччині, Швейцарії та Італії.

28 січня — 3 лютого 1929 на Першому Конгресі Українських Націоналістів у Відні було створено Організацію Українських Націоналістів, головою проводу якої було обрано Коновальця.

Діяльність Коновальця по розбудові ОУН, яка користувалась всезростаючою підтримкою української молоді, намагання поставити українське питання у Лізі Націй та постійні заходи по налагодженню націоналістичного підпілля в УРСР, викликали занепокоєння у більшовицького керівництва в Москві. 23 травня 1938 р. Коновалець загинув у Роттердамі (Голландія). Євген Коновалець дуже любив шоколадні цукерки, знаючи це агент НКВД Павло Судоплатов подарував коробку цукерок що містила вибуховий пристрій. Після того, як коробка була перевернута у горизонтальне положення, вона вибухнула (за матеріалами «Вікіпедії»)

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут