Архів новин

Мирослав СЕНИК: Сьогодні в центрі міста не можна жити

Комунальні послуги та житло - найболючіші проблеми львів`ян та мешканців області. Про шляхи їхнього розв`язання розповів перший заступник голови Львівської державної адміністрації Мирослав Сеник.

- Сьогодні багато говорять про реформи в житлово-комунальній сфері. З чого, на Вашу думку, їх слід починати?

- Справді, потреба в реформах назріла давно. І насамперед треба реформувати управління житлово-комунальних господарств. Для прикладу візьмімо роботу ЖЕКів. Від того, що їх назвали житлово-комунальними підприємствами нічого не змінилося. Назва змінилася, а система управління та ж сама. Сьогодні в звичайному ЖЕКу у Львові працює в середньому 100 людей. Як таке підприємство працює? Воно збирає плату за обслуговування будинків та прибудинкових територій - це його функції. На ці гроші ЖЕК планує свою роботу, сам її виконує, сам нібито контролює якість виконання і сам собі платить. Зрозуміло, що в таких умовах неможливо проконтролювати якість роботи.

Сьогодні десь половину коштів, зібраних із мешканців, скеровують на оплату праці робітників ЖЕКів. А там працюють, скажімо, п`ятеро покрівельників, шестеро малярів тощо. Я запитую: що взимку робить покрівельник? Так, він ходить на роботу і отримує зарплату. Отже, просто необхідно здійснити реструктуризацію. В ЖЕКу має працювати не більше як 10 осіб. У Європі в схожих установах працює ще менше - 2-3 спеціалістів. У нас доцільно залишити адміністрацію з 10 осіб, яка би просто збирала кошти, здійснювала технічне обстеження будинків, видавала довідки. Всі інші роботи ЖЕКи повинні замовляти за зібрані кошти в підрядників. На перший погляд, видається, що це дорожче. Але, по-перше, як я вже казав, у ЖЕКах працівників забагато, і тому реформування допоможе зекономити видатки, а по-друге, підрядників замовляють на конкретний термін та обсяг робіт, що теж збалансує витрати. У цьому випадку всі роботи виконуватимуть в межах тих коштів, які є на певний момент, і не буде збільшуватись заборгованість. Адже сьогодні ми маємо 2,5 мільйона гривень заборгованості тільки із зарплати в житлово-комунальній сфері.

- Чи не вплине така реформа на подорожчання послуг ЖЕКів?

- Власне, реформа тарифів - це другий крок. Чомусь усі це сприймають тільки як зростання цін. Але це не так. Просто ми мусимо чітко визначити, за що люди повинні платити. Вже перші кроки зроблено, бо, наприклад, з тарифу за квартплату виокремлено тарифи на сміття, обслуговування ліфтів. Кожна послуга мусить бути окремо тарифікована, щоби можна було в разі, коли не працює ліфт, підрахувати, скільки часу він не працює, і вже за той період не платити. І це стосується не лише житла. Це стосується й тепло- та водопостачання. Коли ж буде чітко розписано, за що ми платимо, можна буде впроваджувати сезонні платежі. Наприклад, щомісяця вносять кошти на поточні ремонти. Але ж мешканці можуть домовитися з ЖЕКом, що, скажімо, в лютому-березні ми акумулюємо кошти на ремонт сходової клітки. І знатимуть, що гроші підуть на конкретну роботу.

- Чи передбачено, що комунальні послуги населенню можуть надавати приватні структури на конкурсній основі?

- Я саме хотів про це сказати. Коли ми реструктуризуємо ЖЕКи, вони перетворяться на адміністрації зі збору коштів. А для виконання робіт можна будь-кого найняти. Тут відкривається справді потужний ринок і це спонукатиме підприємців вдосконалювати рівень послуг. Такі організації вже є, але поки що вони не мають доступу на цей ринок.

- Ми вже кілька років спостерігаємо, як дорожчає житло. Як Ви гадаєте, чому це відбувається?

- Є велика потреба в житлі, а темпи будівництва трохи повільні. Я вважаю, що це недоопрацювання органів місцевого самоврядування. От, наприклад, у Львові ще раніше було спроектовано район Лисиничі, це 170 тис. кв. м житла. Якби сьогодні це житло викинути на ринок, це би знизило ціни? Звичайно, так, однак проект не зреалізований. Сьогодні обґрунтовано ціну метра квадратного, за висновками Дежкомбуду, вона не має перевищувати 2000 гривень. А знайдіть таке у Львові! Тому й будівельні фірми отримують добрі прибутки. Місто це повинно регулювати. Слід розглянути генеральний план міста, бо нині ми забудовуємо центральну частину. Це абсолютно протиприродно, сьогодні в центрі міста не можна жити. Звідти людей треба забирати. Там можна було жити за часів Польщі, коли два автомобілі проїжджали раз на місяць. Враховуючи той наплив автотранспорту, який є зараз, у центрі просто немає чим дихати. Тому треба освоювати околиці. Ситуацію на ринку житла можна регулювати тільки темпами будівництва.

- Деякі експерти припускають, що такі ціни - це змова будівельників та аґенцій з нерухомості...

- Я думаю, що якась змова все-таки є. Коли мала пропозиція, вони можуть собі домовитися утримувати ціну. Але, якщо не захочуть дешевше будувати місцеві компанії, можна віддати територію чужим. І що тоді ця змова допоможе? Місто має важелі, щоби з цим боротися.

- Як впливають гроші наших заробітчан на ринок житла?

- Близько 70% заробітчан працюють, щоби поліпшити житлові умови. Це однозначно правильне питання. І це треба робити вже там, де вони перебувають. Створювати організації, які будуть кооперувати їхні кошти, розробляти пропозиції, щоби працюючи за кордоном, людина мала певність, що досягне свого. Не треба старатися дуже заробляти на житлі, продаючи земельні ділянки. Так, дорого слід продавати ділянки в центрі під бізнесові потреби, для автостоянок. А щодо житла, то бюджетні надходження тут сумнівні. Продаючи ділянки під забудову, ми начебто заробляємо, але за рахунок тих людей, які потребують житла.

- Пане Мирославе, як на Львівщині працює програма молодіжного кредитування житла?

- Ця програма на Львівщині діє, але мушу щиро визнати, що тут слід наводити лад. Багато молодих сімей хоче скористатися тими пільгами, але поки що тут немає прозорості. Так, коштів завжди буде бракувати. Але сьогодні слід чітко визначити критерії, пріоритети, черговість отримання безвідсоткового кредиту. Хто сьогодні бачив списки претендентів? Де вони висять?

- Нещодавно уряд обговорював перспективи модернізації житлового фонду. Йшлося, зокрема, про заміну хрущовок більш сучасними будинками. Чи діятиме ця програма на Львівщині?

- Перспективи дуже добрі. Я сам був учасником тих нарад в уряді. Як результат, Кабмін уже подав законопроект, який невдовзі повинні обговорити у Верховній Раді. У Львові ця програма однозначно буде зреалізована, якщо на те буде добра воля міської ради. Адже згідно з цією програмою, міська рада повинна провести торги і тому інвестору, який стане переможцем, виділити земельну ділянку. Завдання інвестора - на конкретній ділянці збудувати висотний будинок. В умовах Львова, це може бути 14-15 поверхів. А хрущовка - це 4-5 поверхів. Тоді людей із хрущовки ми переселяємо в новий будинок - нехай це займе 5-7 поверхів. З огляду на сучасну вартість житла, заробіток має інвестор і вигоду - мешканці. По-перше, вони отримають сучасне житло, а по-друге, в законопроекті пропонують, що його площа буде в середньому в 1,4 раза більшою від попередньої. Потім інвестор зносить хрущовку і будує ще один будинок. Згодом це перетворюється на своєрідний конвеєр. Це не ноу-хау України. Наприклад, у Москві вже цього року знесли останню хрущовку. Я впевнений, що й у Львові цю програму буде реалізовано. Важче говорити про менші міста, наприклад, Червоноград чи Сокаль, бо там дешевше житло й інвестори матимуть значно менші прибутки. Однак там, де є можливість, це треба впроваджувати.

- Є рішення уряду повернути людям втрачені вклади в Ощадбанку, переводячи їх як оплату старих боргів за житлово-комунальні послуги. Чи готова Львівщина до цього?

- Банки готові однозначно. Ми провели нараду за участі філії Ощадбанку, обласного управління житлово-комунального господарства. Для нас ця схема цілком зрозуміла. В четвер відбудеться нарада, яку скликає голова обласної державної адміністрації, на ній будуть голови всіх районних адміністрацій, мери міст. Уже підготовлено розпорядження, в якому розписано завдання для кожного. Цю організаційну роботу, я думаю, протягом двох тижнів ми завершимо. Важливо тільки, щоби клієнти зрозуміли, що скористатися тим правом може тільки той, у кого немає заборгованості з комунальних платежів від 1 вересня 2004 року до 1 вересня 2005 року. Тоді не буде проблем з погашенням попереднього боргу.

газета ”Поступ”

Всі новини випуску 
  • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

    Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


  • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

    Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


  • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

    2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


  • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

    23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


  • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

    Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


  • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

    Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


  • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

    Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


  • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

    Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


  • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

    У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


  • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

    Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


  • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

    На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


  • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

    У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


  • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

    29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


  • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

    На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


  • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

    Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


  • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

    30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


  • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

    Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


  • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

    14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


  • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

    12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів