21 квітня о 16.30 год. в с. Кліцко Городоцького району виникла пожежа в дерев’яній Українській греко-католицькій церкві «Успення Пресвятої Богородиці». Церква збудована в 1673 році. Об’єкт національного культурного надбання, охоронний номер 1350. Належить Державному комітету у справах релігії. Церква розміром в плані 18 × 8 м., висотою 9 м. Покрівля дерев’яна, стіни та перегородки дерев’яні, освітлення електричне, опалення відсутнє.
В результаті пожежі вогнем знищено дерев’яний дах на площі 20 м2, дерев’яну стіну на площі 8 м2 та пошкоджено стіни на площі 20 м2. Врятовано церкву, дзвіницю та майно на суму – 600 000 грн.
Внаслідок пожежі загиблих та потерпілих немає. Орієнтовні збитки: 5 000 грн.
Ймовірна причина пожежі – необережне поводження з вогнем невстановленої особи.
Пожежу локалізовано о 17.34 год. та ліквідовано чотирма стволами „Б” о 17.44 год.
Генерал-майор служби Цивільного захисту Сергій Дмитровський:
„Приписи не примха, а фахові настанови, виконання яких зможе максимально убезпечити від пожежі...”
Історія кожного народу тісно пов’язана із релігією, незалежно від його національності та расової належності. Сакральна спадщина, залишена предками – це невід’ємна частка історії, втративши яку, можна назавжди загубити цілий культурний шар. Українська земля, котра стала рідною для багатьох народів з найрізноманітнішими віросповіданнями, багата на храми, церкви, костели, синагоги, молитовні будинки, каплиці – усі ті місця, де люди звертають свої молитви та прохання до вищих сил.
Століттями люди зводили їх: з часом змінювалися архітектурні стилі, матеріали, підхід до процесу будівництва. Саме тому кожна така споруда – неповторний витвір мистецтва, який характеризує певну епоху ще й з точки зору розвитку цивілізації предків, які проживали на нашій землі. Таких будівель на Львівщині є 1235, більшість з них пам’ятки архітектури та культурної спадщини. На жаль поступово, у полум’ї байдужості, ми втрачаємо цей неоціненний скарб. Про причини такого прикрого становища і про те, які ж профілактичні заходи здійснюються у цьому напрямку ми запитали у начальника Головного управління МНС України в Львівській області генерал-майора служби цивільного захисту Сергія Дмитровського.
Авт.: Пане Сергію, не секрет, щорічно громада вірян у нашій державі втрачає назавжди декілька церков, із яких декілька саме на території Львівської області. Як ви можете прокоментувати такий стрімкий розвиток подій?
С.Д.: Насправді така ситуація має цілком просте пояснення. Якщо проаналізувати ці випадки, побачимо, що велика кількість втрачених церков були дерев’яними, а отже вогонь знищив їх практично миттєво. Деревина - один із найпоширеніших матеріалів для будівництва на теренах нашої області. Не лише тому, що раніше її було вдосталь, а й через те, що галичани завжди тяжіли до природних матеріалів, як в будівництві власного житла, так і громадських та культових споруд. У гірській частині нашої області взагалі можна віднайти шедеври рукотворної будівельної думки, як то кажуть „без жодного цвяха”. Більшість цих храмів знаходяться у селах віддалених від місць дислокації рятувальних підрозділів, а якість доріг, часто-густо, далека від задовільної. Нарікати на рятувальників, котрі приїжджають до місця пожежі, коли споруду вже цілком охоплено вогнем – марно. На моє переконання проблема пожежної безпеки культових споруд вимагає комплексного підходу.
Авт.: А саме?...
С.Д.: Чимало залежить від громад, адміністрацій та настоятелів храмів. Пожежі не виникають без причинно. Якщо, на приклад, електромережа в храмі є несправною – дроти місцями незаізольовані; розетки тримаються як то кажуть „на чесному слові”, а її впродовж років не лагодять, то рано чи пізно це призведе до нещастя. Чи, скажімо, священик зачинив церкву, а всередині залишилась непогашеною свічка або газовий обігрівач... Ризик, що цього разу все обійдеться дуже великий. Більшість пожеж у культових спорудах стається саме через порушення в облаштуванні електромереж, необережне поводження з вогнем та опалювальними пристроями. Увага священнослужителів до цих речей має стати головним чинником запобігання пожеж. Пожежний щит із набором необхідних інструментів та ящик з піском повинні бути обов’язковим атрибутом на церковному подвір’ї, а всередині храму має знайтися місце для справних і споряджених вогнегасників. Можливо це не надто естетично, але повірте, що згарище на місці храму і сльози на обличчях вірян видовище просто таки болюче.
Авт.: Сергію Юрієвичу, духовенство, крім усього, мабуть, мало б вести серед парафіян й певну освітню роботу у цій сфері?
С.Д.: Безумовно. Священик (надто у нас – на Галичині) в усі часи вважався беззаперечним авторитетом не лише в духовній сфері, а й у світських питаннях. Він був і психологом і порадником. Тому ми просимо принагідно під час богослужінь проводити бесіди щодо профілактики виникнення пожеж не лише у храмах, а й у побуті. На мою думку, користь від таких звернень буде більшою, аніж ефект сухої інформації навіть із найяскравішого агітаційного плакату чи відеоролика.
Авт.: Яку роботу щодо запобігання пожеж у культових спорудах провадить Служба порятунку?
С.Д.: Така діяльність ведеться за кількома аспектами. Серед головних – робота пожежних інспекторів Державного пожежного нагляду безпосередньо на об’єктах та з людьми. У цьому випадку в культових спорудах та з їхньою адміністрацією. Допомога у приведенні цих об’єктів до належного стану є завданням наших інспекторів. Це фахівці, котрі можуть дати цінну пораду при виборі систем виявлення пожежі, типів вогнегасників та навчити ними користуватися. Хочу наголосити, що приписи не примха, а фахові настанови, виконання яких зможе максимально убезпечити від пожежі храм чи синагогу, мечеть чи молитовний дім. Не буду оригінальним: „Береженого Бог береже”. До того ж цього року ми вже двічі здійснювали перевірки культових споруд, вказували настоятелям на недоліки у протипожежному захисті церков та храмів. На жаль, до наших порад не завжди прислухаються.
Авт.: Сергію Юрієвичу, наша розмова відбувається напередодні найбільшого християнського Свята Христового Воскресіння...
С.Д.: Користаючи з нагоди щиро вітаю усіх християн із цим Великим Святом. Нехай Великодень скріпить у кожному з нас Віру, а Надія і Любов до ближнього зроблять добрішими та милосерднішими. Нехай одвічні християнські цінності згуртують усіх нас у спільній справі розбудови процвітаючої , упевненої, сильної та щасливої України! Гараздів усім і добра, родинного затишку і людського щастя!
Пам’ятаймо, що лише спільними зусиллями нам вдасться врятувати від руйнівної сили вогню велику культурну та історичну спадщину наших предків, якою є Божі храми.
Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...
Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...
2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...
23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...
Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов.
"Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...
Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1".
"2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....
Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам.
«Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...
Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...
У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...
Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи.
«Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...
На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут.
Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...
У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...
29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...
На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці.
Вуельта Іспанії
Бага...
Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР.
Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...
30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...
Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи.
Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...
14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...
12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...