Архів новин

Я не хочу зупинятися на встановленні пам’ятника Івасюку

Львів’яни ще пригадують, як трохи менш ніж місяць тому під час урочистої академії до ювілею міста в Театрі опери та балету оваціями зустріли ініціативу Святослава Вакарчука. Тоді фронтмен “Океану Ельзи” вирішив зробити рідному місту незвичний подарунок і встановити власним коштом пам’ятник Володимирові Івасюку.

Обіцянка виявилася не порожнім звуком. “Я дуже довго обмірковую, але є прихильником швидкого виконання рішення”, – наголосив музикант позавчора під час першого засідання ініціативної групи зі встановлення пам’ятника. До проекту долучилися сестри Володимира Івасюка Галина й Оксана, а також відомі в місті громадські діячі та митці, зокрема:
І. Вакарчук, А. Бокотей, М. Скорик, Р. Іваничук,
І. Калинець, В. Камінський, Л. Криса, М. Кулик, В. Лясковська, М. Іващишин, Т. Крушельницька, В. Сколоздра, О. Процик, З. Мамчур, Р. Дацко. Звісно, аби обговорити з ініціативною групою низку робочих питань, приїхав до Львова й промотор ідеї. Докладніше розповісти про неї Святослав Вакарчук погодився журналістові “Львівської газети”.

– Повернімося, перш за все, до витоків ідеї такого пам’ятника. Чому саме нині? Чому власне Івасюк?

– Це був подарунок місту. А чому такий подарунок? Тому що я вважаю: Львів зокрема та й Україна загалом повинні вчитися шанувати своїх героїв, повинні вчитися віддавати їм шану.

Чому Івасюк? По-перше, він є видатним композитором. По-друге – композитором, чиє життя тісно пов’язане зі Львовом. По-третє – композитором, який, мабуть, уперше в сучасній українській історії зробив українську мову популярною поза межами України.

Ці три речі є для мене дуже важливими. Тому я виступив із такою пропозицією. Зрозуміло, міг висловити ініціативу й п’ять років тому, але хотів це зробити, лише сягнувши того моменту, коли зможу повністю реалізувати ідею власними силами. Тому висловив цю пропозицію тепер, тим паче, нагода була дуже гарною – 750-річчя Львова.

– Поруч із захопленням такою ініціативою доводилося чути відгуки про неї, як про вдалий піар-хід. Що могли б відповісти на це опонентам?

– Якщо хтось вважає, що це вдалий піар-хід, то це зовсім непогано – адже він вдалий. Якщо піар-хід будь-кого з українських відомих діячів приведе до встановлення пам’ятників – то я “за” такі піар-ходи.

– Яким бачите цей пам’ятник?

– Європейським. Тонким. Глибоким. І водночас скромним. Таким, як був сам Володимир Івасюк.

– У своєму зверненні до міського голови Львова з проханням дозволити встановити пам’ятник на проспекті Шевченка у сквері біля Будинку профспілок ви слушно аргументували вибір місця тим, що воно є “особливо символічним, оскільки біля нього проходить найкоротша дорога від Львівської державної музичної академії ім. М. Лисенка до Львівської обласної державної філармонії”. Нею часто ходив Володимир Івасюк. Проте у львів’ян це місце викликає й інші асоціації, пов’язані передовсім із трагічною загибеллю “духовного побратима” Івасюка Ігоря Білозора. Чи враховували цей момент?

– Думаю, що трагічні події, які трапилися не так давно неподалік цього місця, додали йому символічності, визначили “музичне” призначення цієї маленької площі. Переконаний, що з часом – і це також потрібно робити якнайшвидше – потрібно буде вшанувати і пам’ять Ігоря Білозора як людини, яка дуже багато зробила для української пісні.

Я розпочав зі схожої ідеї й буду готовим підтримати всі наступні. Скажу більше – не хотів би зупинятися на встановленні пам’ятника Володимирові Івасюку у Львові. Є різні міста України. І наша земля багата на видатні особистості. Просто почав із найбільш символічної та найважливішої.

Івасюк, мабуть, є для мене і одним із, на жаль, не багатьох, але дуже сильних особистих прикладів в українській музиці.

– А не плануєте “доповнити” скульптурний пам’ятник “пам’ятником” музичним? Наприклад, до відкриття випустити альбом власних версій, рефлексій на Івасюкові пісні?

– Ми вже зробили одну таку версію на пісню “Мальви”. І, переконаний, продовжуватимемо. Думаю, що такий проект не за горами – до встановлення пам’ятника обов’язково щось таке підготуємо.

– Яка пісня Володимира Івасюка є найближчою вам?

– “Мальви”.

– Чи готові до тих, доволі далеких від високої мистецької проблематики, труднощів, які можуть виникнути впродовж реалізації вашого задуму й будуть пов’язані з місцем у центрі Львова, питаннями організаційного характеру тощо?

– Бажання громади Львова є непереборним. Не знаю жодного аргументу, який міг би виявитися сильнішим за це. Таким має бути закон для всіх нас.

– Окрім ініціативи встановлення пам’ятника, в яких іще формах маєте намір реалізовувати свою громадянську позицію? Адже знаємо, що не так давно скасували інститут позаштатних радників Президента, до яких належали і ви. Незабаром шквал суперечливих відгуків спричинила “телепрем’єра” композиції “Веселі часи”. Що далі?

– Уже в понеділок-вівторок зустрічатимуся з представниками нашого війська. Це спільна акція з Міністерством оборони, вона матиме лише гуманітарний характер, не скерована на якийсь конкретний результат – це просто моє бажання поговорити в неформальній обстановці з представниками української армії. У квітні-травні вже мав такі зустрічі з українськими студентами – об’їхав усю Україну: від Севастополя до Львова, від Луганська до Києва. Я зрозумів, що це нове покоління людей, які й принесуть зміни в країну. Вони є і серед школярів, і серед студентів, і серед військових... Хотів би зустрічатися із цими людьми і просто бачити, чим вони живуть. Це допомагає мені творити, допомагає виробляти якісь свої позиції, які потім, знову ж таки, отримують публічне життя. І щось-таки змінюється в цій країні. Адже й пісню “Веселі часи” також написано під впливом зустрічі зі студентами.

Ніколи не позиціонував себе як апологет поп-культури. Я музикант за покликанням і громадянин у житті, в серці – музикант, а розум мій представляє мене як громадянина. Хотів би поєднувати ці дві речі. Як громадянин ніколи не збайдужію до того, що діється в країні. Не знаю, що мало б статися, щоб я принаймні на день припинив робити те, що роблю. Це цікавить мене незалежно від переконання, що цим повинні займатися лише політики. Вважаю, що кожен, зокрема й ми з вами, можемо зробити щось поза політикою.

– Чимало ваших фанів раді були б бачити вас серед “музикальних” народних депутатів...

– Я звертаюся до цих фанів. Сам так живу і вам пропоную жити за такою філософією: справжній результат приходить не відразу, для його досягнення потрібен певний час. Сподіваюся, мине час – і ми зрозуміємо, що все зроблене, всі кроки, які були, тим паче яких не було, тільки на краще. На краще для нас усіх.

Львівська газета

Всі новини випуску 
 • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

  Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


 • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

  Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


 • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

  2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


 • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

  23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


 • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

  Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


 • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

  Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


 • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

  Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


 • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

  Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


 • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

  У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


 • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

  Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


 • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

  На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


 • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

  У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


 • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

  29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


 • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

  На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


 • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

  Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


 • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

  30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


 • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

  Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


 • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

  14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


 • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

  12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів