Свого часу сестри милосердя святого Вінкентія мали монастир, у якому проживали досить довго, ще з часів, коли Українську Греко-Католицьку Церкву було загнано у катакомби. Минулого року сестри продали старий будинок. Чоловік, який купив дім у сестер, вирішив його повністю перепланувати. Під час ремонтних робіт, коли обвалилась одна зі стін, майстри побачили священичі речі. Тобто в стіні був досить великий виступ, в якому пізніше монахині віднайшли предмети церковного вжитку – ризи, чаші і дві скрині з паперами. Детальніше про унікальну знахідку розповів “Львівській газеті” керівник Постуляційного центру УГКЦ отець Роман Тереховський.
– Серед знайдених паперів виявлено листи, які Патріарх Йосип Сліпий надсилав із Сибіру сестрам милосердя святого Вінкентія, що жили у Львові. Схоже, деякі з листів містили певні відомості у зашифрованій формі. Також серед паперів були скарги, листування, чернетки, статті науково-популярного змісту. Одна з чернеток містила навіть якісь спрощені креслення тогочасних досягнень ядерної фізики. Він робив це для себе, і це вказує на те, що чоловік сидів у лісі, на висилці, активно цікавився науковими відкриттями того часу. – Чи добре збереглися папери?
– Папери збереглися нормально, майже не пошкоджені часом. Там було сухо й акуратно, але в тих частинах, де затікало, бо верхня скриня була ближче до горища, не можна відчитати. Можна спробувати відреставрувати ці папери, але довелося б за день відчитати три рядки, не більше, і я не впевнений, що вдасться навіть це зробити. Коли їх принесли до нас у Постуляційний центр, то ми ледь не задихнулись. Аби вберегти папери від мишей, їх пересипали дустом. Це зберегло папір, але ускладнило роботу з архівом. – А якими роками датується листування?
– З 1953 по 1963 роки. – А як листи потрапили до Львова? Поштою?
– Так, частина листів приходила поштою, але треба відразу з’ясувати, що частину архіву становить кореспонденція, а інша частина (якщо розглядати версію, що вона цільно потрапила до Львова, бо є ще інші версії), могла потрапити через священиків підпілля, з якими Патріарх досить часто зустрічався. Наприклад, його кілька разів викликали до Києва для проведення очних ставок, і там його відвідували греко-католицькі священики. Не виключено, що він мав можливості передати деякі папери. Якщо говорити про цільність цього архіву, то розглядається варіант, що він міг передати всі ці папери тоді, як його висилали з країни. У 1963 році, коли за допомогою Папи Римського Івана XXIII його було звільнено, він пише кілька листів, щоб до нього в Москву приїхав отець Василь Величковський. Ішлося про те, що коли він виїжджав, то мусив замість себе когось залишити. Він досить довго не виїжджав, бо мусив зустрітися з отцем Василем і висвятити його як свого наступника. Тому, ймовірно, що іншу частину архіву він міг також привезти, коли виїжджав за кордон. – А як приходила кореспонденція? Невже листи Патріарха не читали цензори?
– Був період, коли йому забороняли багато писати, тобто було визначено, скільки листів можна отримувати і скільки писати. – А листи заклеювалися?
– Це не мало значення, цензор перечитував листи, які ще не потрапили до поштового поїзда. Але особливість його листів у тому, що він писав так звані “шифровки”. Що міг зрозуміти з його листів цензор? Пише старший, хворий чоловік, що йому потрібно ліки, котрі можна приготувати з різних олій, і Патріарх Йосип вказує перелік тих олій латинською мовою, які йому мали б надіслати. Нічого підозрілого, правда? Але в тому ж листі пише: “Пришліть мені білих сухариків і все це заверніть в аркуш з мого Арх.” І це “Арх.” не пояснюється. А в решті листа описується природа. Ті особи, котрі читали лист тут, у Львові, добре розуміли, про що йшлося. Триває Великий Піст, наближається Великдень, Глава Церкви перебуває у засланні, а комусь треба зробити миро. Тому Патріарх пише і просить надіслати різні складники, аби він міг це миро собі там зварити. А заверталося це все в аркуш, який був сторінкою з “Архієратикону” (книга єпископських богослужінь), у якому є молитва на освячення мира. А за якийсь час, коли Патріарх усе приготував, він надсилав миро назад, а в листі писав: “Це не те, що мені потрібно, але щоб ліки не змарнувалися, надсилаю тобі назад”. І освячене миро спокійно поверталося назад поштою. – Ці відомості ви отримали з листів, які знайшли у тих скринях?
– Так. Це нам вже вдалося прочитати і розшифрувати. – А як складається ситуація навколо канонізаційного процесу над Патріархом Йосипом Сліпим ?
– Можна сказати, що ми перебуваємо на завершальній стадії підготовки до початку канонізаційного процесу (проголошення особи святим). Тобто ми маємо намір ретельно і ґрунтовно підготувати всі матеріали, аби процес канонізації пройшов спокійно. Але я хочу наголосити, що для цього необхідно зібрати надзвичайно велику кількість інформації. Одного бажання, щоб канонізувати Йосипа Сліпого, недостатньо. Спершу слід підготувати всі твори Йосипа Сліпого, які видавалися, тобто були оприлюднені. Йдеться про багатотомне видання (майже 18 томів) його праць, яке побачило світ у Римі. Тепер же залишилися листи, чернетки, спостереження, міркування, які не друкувались. Їх теж слід підготувати. Життя Патріарха було важким і розкиданим територіально і часово, тобто якщо є потреба отримати свідчення і матеріали про діяльність, то це займе певний час, бо окремий період стосується життя за кордоном, окремий – у засланні. Аби нам не повертали дослідження на доопрацювання, а якщо таке і трапиться, то щоб ці доопрацювання були мінімальними. – Якою є процедура канонізації?
– Після того, як буде зібрано всі документи, що стосуються життя та діяльності Патріарха Сліпого, їх розглядатиму у Римі: комісія у складі істориків, потім комісія богословів, згодом комісія кардиналів, після якої Папа Римський видасть декрет, яким визнає особу блаженним. Щоправда, треба зауважити, що для беатифікації необхідне свідчення одного чуда, для канонізації – ще одного. Залежно, чи це було чудесне зцілення, чи чудесний порятунок, документи розглядає комісія у складі лікарів чи інших технічних спеціалістів, наприклад, фізиків. Для прикладу, потяг потрапив в аварію. Вагон, у якому всі люди загинули, а один залишився живим. Саме тоді експерти-фізики і підтверджують, що, з огляду на всі умови й обставини аварії, чоловіка могло врятували лише чудо, лише те, що він у момент аварії молився до якогось святого чи блаженного.
Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...
Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...
2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...
23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...
Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов.
"Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...
Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1".
"2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....
Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам.
«Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...
Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...
У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...
Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи.
«Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...
На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут.
Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...
У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...
29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...
На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці.
Вуельта Іспанії
Бага...
Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР.
Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...
30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...
Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи.
Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...
14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...
12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...