Навесні та восени вулиці міст в Західній Україні на певний час порожніють - усі масово їдуть в села чи на дачі копати (чи садити) картоплю. Картопля - культура, яка не приїдається. Вона давно ввійшла в наше життя і стала нам ріднішою, ніж є на своїй батьківщині - в Америці. Над тим, як зробити картоплю смачнішою, стійкішою до хвороб та більш плодючою, думають у Львівському державному аграрному університеті. Розповідає доктор сільськогосподарських наук, професор, завкафедри генетики, селекції і захисту рослин Львівського ДАУ Іван Тимошенко.
Картопля має цілий блок хвороб - від загальних до карантинних, скажімо, рак картоплі, фітофтора
- Які напрямки селекції є для Вас пріоритетними?
- Основне наше завдання - створення високоурожайних, високопродуктивних сортів із потенційною урожайністю десь 40-50 тонн з гектара. Сорти, які ми створюємо, мають таку потенційну здатність, але в сучасних умовах її важко зреалізувати, бо порушують технологію вирощування цієї культури. Саджають картоплю запізно, недостатньо вносять мінеральних та органічних добрив, бо вони дорогі. Картопля вимагає легких ґрунтів, на гектар треба вносити 40-50 тонн органічних добрив. Тож продуктивність реалізується на 35-40%.
- Від чого залежить урожайність?
- Від багатьох факторів. Звичайно, велике значення має погода, за яких умов вирощують картоплю, які сорти. Цього року для бульби були екстремальні умови, бо була півторамісячна засуха, ущільнений ґрунт, а потім задощило. І ті сорти, які не є фітофторостійкими, різко знизили урожайність, тож цього року урожай не той, що був хоча б минулого року.
- Яка хвороба найчастіше шкодить картоплі у нас?
- Фітофтороз. Тому найбільшу увагу ми приділяємо селекції фітофторостійких сортів картоплі.
- Такі сорти взагалі не хворіють фітофторозом?
- Ні, трохи хворіють, абсолютного імунітету до цієї хвороби не має жоден сорт. У нашому інституті ми, власне, розробляємо сорти, які володіють комплексною стійкістю до хвороб і шкідників. Ми створили такі сорти, як ”Західна”, ”Воля”, ”Студент”, ”Львів`янка”. Загалом наш університет розробив близько 24 нових сортів картоплі.
- Можна їх придбати на базарах Львова?
- Мабуть, можна. Ми співпрацюємо з багатьма фермерами, й у нас в університеті можна придбати насінневий матеріал цих сортів. А раніше були такі роки, коли сорти нашого ДАУ займали близько 40% площі посівів картоплі на Львівщині. Наші сорти були визнані найбільш фітофторостійкими в колишньому Радянському Союзі, нашу картоплю вирощували навіть на Сахаліні.
- А як щодо рівня нітратів у картоплі?
- Добрива, які містять хлор, підвищують вміст нітратів. Не забезпеченість азотними та калійними добривами теж може призвести до дисбалансу: зниження рівня крохмалю і підвищення рівня нітратів. Якщо допускають граничну дозу нітратів - 250 міліграмів на кілограм сирої маси, то в наших сортах - 37-70 міліграмів.
- На вигляд можна відрізнити нітратну картоплю?
- Ні. Тільки за аналізами, проведеними в лабораторії. Хоча за кордоном є портативні аналізатори, з допомогою яких визначити вміст нітратів можна на місці. Окрім того, що картопля з нітратами шкодить організму людини, вона дуже погано зберігається - швидко гниє.
- А які є засоби боротьби з колорадським жуком, окрім кроплення картоплі отрутохімікатами?
- Є декілька методів створення сортів картоплі, стійких до колорадського жука. Перший метод - залучення в схрещування форм, які володіють швидкою регенеративною здатністю надземної маси, тобто, коли картопляні пагони і листки відростають швидше, ніж личинки жука встигають їх з`їдати. Другий шлях - отримання внаслідок схрещування волохатих сортів. У таких сортів листя і стебла волохаті, і личинці важко дістатися до поживних речовин у листку. Є навіть такі випадки, коли личинка, сідаючи на листок, прилипає до нього - волосок лопає, і виділяється липка рідина. Скажімо, сорт ”Західна” - волохатий. Ще один метод - створення трансгенних сортів. Американська фірма ”Монсанто” вивела сорт, якого не їсть жук. Ген, який надає таких властивостей, взяли від мікроба, що живе в ґрунті. Його вмонтовують у генотип картоплі, і він виробляє білок, який є отруйним для личинки.
- Чи небезпечний він для людини?
- Казати, що така бульба є абсолютно безпечною, не можна. Хоча в США, Японії ці сорти споживають, Європа від трансгенних культур наразі відмовляється. Ми маємо дані зі Старосамбірської сортовипробувальної станції, яка є однією з найкращих у нашій державі. Впродовж трьох років станція проводила дослідження цих трансгенних сортів та наших сортів-стандартів і дійшла висновку, що за рівнем продуктивності картоплі американські сорти поступаються нашим, за вмістом крохмалю - теж. Бульби цих сортів, особливо під час варіння, не мають специфічного картопляного запаху. У зв`язку з тим, що вплив бульби цих сортів на людський організм докладно не відомий, станція рекомендувала утриматися від їх розповсюдження. Ми стоїмо на позиції, що трансгенні сорти можна залучати лише з селекційною метою.
А взагалі, сорти, які виводять у нас, в Україні, - кращі за закордонні. Бо наші пристосовані до українських умов, та й за смаковими якостями кращі. Як на мене, смачнішої картоплі за сорт ”Західна” немає.
Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...
Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...
2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...
23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...
Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов.
"Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...
Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1".
"2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....
Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам.
«Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...
Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...
У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...
Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи.
«Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...
На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут.
Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...
У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...
29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...
На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці.
Вуельта Іспанії
Бага...
Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР.
Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...
30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...
Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи.
Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...
14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...
12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...