Підземний трамвай, споруджувати який пробували у Львові наприкінці 80-х, наробив стільки лиха (через відкачування ґрунтових вод потріскали будівлі тощо), що надовго відбив у нас навіть думку про метро. І лише останнім часом знову почали повертатися до такої заманливої ідеї. Зокрема, цей сучасний вид транспорту передбачає для Львова концепція розвитку міста до 2030 року та новий його генеральний план.
Полегшена «підземка» - менша вібрація
Утім ідею про «підземку» пробували «озвучувати» і в середині 90-х років минулого століття. Тоді в державі розроблено програму розвитку українського метробудування (яка через брак фінансів так і зосталася на папері). Вона передбачала спорудження «підземки» і в місті Лева. Однак, мовить керівник архітектурно-планувальної майстерні №2 інституту «Містопроект» Віталій Дубина, недолік цього проекту полягав у тому, що акцент робили на побудові у Львові так званого класичного метро. Тим часом, переконані нинішні спеціалісти, воно для Львова недоцільне. Княжому граду потрібне особливе метро.
За рекомендацією фахівців Київського НДІ «Діпроміст», котрий є найавторитетнішою в Україні установою у галузі метробудування, оптимальним для нашого міста є варіант так званої легкої підземки. Найкращим був би метрополітен системи «Радан», який успішно функціонує не лише у Західній Європі, а й у Японії, де щільність міст та густота населення дещо схожі на львівські. І хоча ця «підземка» менш потужна за кількістю перевезень, аніж радянські аналоги (лише 20 тис. осіб за годину), та її цілком вистачило б для галицької столиці. Бо навіть із туристами, на приплив яких очікують із часом, кількість людей тут ще не скоро досягне мільйонного рубежу.
Переваг, завдяки яким спиняються саме на цьому метро, є кілька. Насамперед воно в 1,5 раза дешевше від класичного. Видатки зменшуються уже тому, що вужчі тунелі (чотири метри, тоді як у тій же київській «підземці» - усі п’ять). Інший виграш - вужча колія, яка значно маневровіша і здатна витримати більші нахили тощо.
Черговий важливий фактор - вібрація. Що не кажіть, та класичне метро таки відчутно стрясає глибини. І це видно навіть неозброєним оком. Наприклад, біля тієї ж київської станції «Майдан Незалежності», де «підземка» близько підходить до поверхні, аж тріскають споруди. І якщо, не дай Боже, таке було б неподалік наших пам’яток архітектури, то наслідки виявилися б непоправними.
Тим часом, мовить Віталій Дубина, від легкого європейського метро відчутно менша шкода. Воно працює на змінному струмі, який створює своєрідний ефект відштовхування (т.з. магнітна подушка). Такі машини дають значно м’якшу вібрацію. Не дозволяє розвинути велике коливання і порівняна легкість цих поїздів. Згідно із прогнозами, їх розробкою займеться конструкторське бюро імені Антонова. Саме те, у якому народжуються літаки. Отож, створені в цій установі наземні машини також успадкують деякі риси лайнерів (зокрема - легкість). Принаймні в їх виробництві планують використати чимало тих матеріалів, які застосовують у літакобудуванні.
Поїзди з’єднають околиці Львова
Сьогодні ще непросто окреслити точні контури майбутнього львівського метрополітену. Із найбільшою певністю можна сказати хіба те, що воно не проходитиме попід історичним центром міста. І річ не лише у ймовірній руйнації будівель. Старий Львів настільки компактний, що «підземка» - не для нього. За бажання ці вулички навіть можна сходити пішки.
Метрополітен, мовить пан Дубина, насамперед важливий для нових мікрорайонів. Спеціалісти зійшлися на думці, що для Львова потрібні три гілки метро (т.з. програма максимум). Перша з них повинна б з’єднати найвіддаленіші закутки міста - Сихів та Рясне. Отож, із нашого 200-тисячного південного району маршрут цей проляже вулицею Стуса, підступить до центру (неподалік будинку облдержадміністрації), потім вулицею Варшавською потягнеться до Рясного. Інша лінія мала б «стартувати» у районі вулиці Наукової - Південного ринку, пройти неподалік залізничного вокзалу, далі помчати на Замарстинівську та вулицю Хмельницького. Станції тут плануються приблизно на перетині вулиць Городоцької та Шевченка, Замарстинівської і Гайдамацької, у районі автостанції №2 та ін.
Дещо схожим чином у перспективі мали б з’єднати й Левандівку з верхньою частиною вулиці Личаківської та Глинянським трактом (підземні електрички пройдуть неподалік вокзалу, попри центр тощо). Усі ці три гілки утворили б своєрідний трикутник, у центрі якого було б старе місто. А в точках перетину тих магістралей (а це район головного залізничного вокзалу, Стрийський ринок та вулиця Гайдамацька) мали б постати станції пересадки з однієї лінії на іншу.
Естакади туристові не друзі
Цей сучасний вид транспорту зазвичай ховають у тунелі. Однак, певна річ, як і в інших містах, наше метро мало б мати не лише глибинні складові. У нових мікрорайонах поїзди вириватимуться із підземелля. Скажімо, у тому ж Сихові основну частину шляху електрички мають проходити поверхнею. І лише ближче до центральної частини міста, де щільність забудови суттєво зростає, доведеться їм «запорпуватися» углиб.
Зрештою, лінії метрополітену можуть бути навіть надземними. Відповідно до місцевості, таке будівельне вирішення найкраще підійшло б для історичної частини Львова, котра є значно нижче од ряду своїх околиць. Проте фахівці таку ідею навіть не розглядають. Адже всі ті довжелезні мостища страшенно дисгармоніювали б на фоні старовинних споруд. І це особливо слід враховувати тим, хто не полишає надії бачити наше місто туристичним центром.
Та усе ж, коли реально розпочнеться у Львові будівництво комунікацій для цього виду транспорту? На жаль, нескоро. Потрібні величезні кошти, які вишукати місту не під силу. Тому, без сумніву, аж ніяк не обійтися без грошей із державного бюджету. Доведеться залучати й інвесторів тощо.
Наразі ж справа спинилася на резервуванні площ для ймовірних ліній метро та місця під парк електропоїздів. За нинішніх статків приступити до втілення цього задуму зможуть не раніш як через 20 літ. Зрештою, навіть від часу спуску під землю гірників для пробивання тунелю і до дня здачі об’єкта в експлуатацію промине не один рік. Можна впевнено сказати, що львівським метрополітеном повноцінно скористаються хіба наші онуки. А нам і надалі трястися старезними трамваями.
Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...
Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...
2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...
23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...
Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов.
"Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...
Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1".
"2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....
Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам.
«Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...
Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...
У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...
Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи.
«Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...
На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут.
Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...
У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...
29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...
На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці.
Вуельта Іспанії
Бага...
Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР.
Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...
30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...
Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи.
Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...
14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...
12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...