07/08/07
З 1 серпня пасажири приміських маршруток отримали черговий сюрприз – проїзд у деяких з них суттєво подорожчав.
Причому ціни перевізники підняли без жодних попереджень – просто наклеїли в салонах нові розцінки. Основними причинами підвищення вартості проїзду перевізники називають подорожчання пального та запчастин. За їхніми словами, обслуговування нових автобусів обходиться значно дорожче, аніж “катафалків” (маршруток, переобладнаних з вантажних “бусів”).
Жодного розпорядження обласної адміністрації про підвищення цін на проїзд поки що не було, тож перевізники зробили це нелегально. За словами голови Асоціації перевізників Львівщини Романа Лободи, вони подали документи в ЛОДА, в яких обґрунтовують підвищення оплати за проїзд. Пан Лобода також запевнив, що жоден перевізник-член асоціації не піднімав самовільно цін. А от щодо тих, що не входять до асоціації, то їхні дії він коментувати не береться.
Як пояснила начальник другого відділу Львівського обласного територіально відділення Антимонопольного комітету Тетяна Мельник, за тарифами перевезення пасажирів, які затвердила обласна рада кілька років тому, перевізники мають право встановлювати ціни 10-12 копійок за пасажирокілометр.
Перевізники, яким дозволяла собівартість, могли дозволити собі встановлювати і нижчі ціни. Зараз вони можуть підняти ціни до вказаного рівня – це не буде порушенням. А от якщо один кілометр обходитиметься дорожче, аніж дванадцять копійок – варто поскаржитись. За словами Тетяни Мельник, до них уже надійшов телефонний дзвінок з Перемишлян. Зараз ситуацію з’ясовують.
Для того, щоб вашу скаргу розглянули, треба пред’явити квиток, де було б зазначено вартість проїзду та кілометраж. Але жодного разу у приміських маршрутках мені такого дива бачити не доводилось. Навіть коли просиш квиток, аби відзвітувати про відрядження, як правило, дають такі, де вказана лише одна сума. Скажімо, якщо платиш шість гривень, тобі можуть запропонувати три квиточки по дві гривні. І куди з таким підеш скаржитись?
Якщо ж вам все-таки вдалось довести, що перевізник порушив умови договору з облдержадміністрацією (а саме так кваліфікується встановлення власних тарифів), то на наступному конкурсі з ним не повинні б уже укладати угоду. До того ж законодавство передбачає і певні штрафні санкції. Але, як зауважила Тетяна Мельник, за дотриманням умов договору в першу чергу повинен стежити не АМК, а замовник. У даному випадку це облдержадміністрація.
Схожу схему ми вже бачили кілька років тому. Тоді перевізники самовільно підняли ціни на проїзд у міських маршрутних таксі. І лише через рік сесія міськради затвердила нові тарифи. Однак того, що цілий рік перевізники отримували нелегальний прибуток, ніхто до уваги не взяв.
Газета Високий замок