Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
Підтримайте нас |
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

На головну Архів новин
11/05/05

“Ми вшановували німецькі могили»

Минулої неділі в селі Потелич, що в Жовківському районі, відбулася незвичайна урочистість: єпископи та священики чотирьох українських і німецької церков провели екуменічне богослужіння на могилах німецьких, радянських та українських вояків.

Разом із ними молилися місцеві мешканці та численні гості зі Львова й Німеччини.

Саме в Потеличі всім серцем можна відчути трагедію минулої війни. Село має аж два цвинтарі на пагорбах. На південному хоронять місцевих мешканців. Тут є також могила борців за волю України. Праворуч від цвинтаря за радянських часів спорудили пам’ятний знак радянським солдатам. А на західному пагорбі ще 1941 року німці заклали інший цвинтар, на території якого впродовж війни масово ховали вояків вермахту. Сюди останніми роками продовжують привозити останки німецьких солдатів, знайдені в похованнях у містах і селах Західної України. Саме тут, тепер уже навіки, спочивають німецькі вояки, останки яких виявили на території львівського Центрального парку культури та відпочинку імені Б. Хмельницького. Сюди ж, як я довідався цими днями, привезли й останки солдатів фашистської армії, які знайшли в моєму рідному селі Гірники, що на Волині (В.Т.).

Попри те, що німецького військового цвинтаря в Потеличі офіційно не відкрито й досі, він вражає чистотою та впорядкованістю. Щороку сюди приїжджає чимало родичів тих, хто наклав власною головою за божевільні ідеї фюрера. Декого з них у селі вже зустрічають як рідних.
З-поміж них – і Фрігітту Мюллер-Браунер із Баварії, якій було два з половиною роки, коли її батька забрали на Східний фронт. Невдовзі він загинув і знайшов вічний спочинок на цвинтарі у селі Потелич.

Фрігітта Мюллер-Браунер пригадує:

– Тато загинув, і спочатку ми півроку не отримували ніяких грошей. Потім нам видавали маленьку пенсію. Моїй матері доводилося дуже важко з двома дітьми. Бідували без батька, було просто жахливо. Тому я розумію українців, те, скільки біди і страждань вони зазнали. Розумію всіх, хто пережив війну.

Жінка каже, що дуже вдячна українським людям, які так багато допомогли з упорядкуванням цвинтаря. Для неї це дуже дороге місце. Пані Мюллер-Браунер побувала в Потеличі вже 12 разів, вона сподівається, що діти німців та українців ставитимуться дружньо одне до одного. “Війна закінчилась, а ми залишаємося друзями. Так має бути”, – каже гостя з Німеччини.

Ще під час першого приїзду Фрігітти Браунер у Потелич на могилу батька, вона познайомилася з Ярославою Івать. Коли розпочалася Друга світова війна, Ярославі було дев’ять років. Її батька примусово забрали до Радянської Армії.

Будинок Ярослави Івать був розташований поряд із місцем, де спершу, 1941-го, німці ховали своїх вояків (вони брали воду на подвір’ї Іватів, щоб посадити на могилах квіти). А потім сюди звозили машинами тіла німців уже радянські солдати.

Після війни німецький цвинтар заріс лісом. Саме це і врятувало поховання, про які знали лише місцеві мешканці. Ярослава Івать розповіла, що українці не руйнували цвинтаря. А сама вона разом з іншими дітьми часто приносила на могили квіти. Сьогодні Ярослава Івать каже: “Ми вшановували ті могили і думали: а може, настане час – і всі примиряться між собою, стануть друзями. Так нині і є”.

Про потребу завершення Другої світової війни саме в душах народів, які колись ворогували, говорили і представники духовенства, зокрема гість України, єпископ Католицької Церкви із м. Трір Рейнхард Маркс. Тому Слово Боже лунало того дня над могилами німецьких і радянських солдатів, а також вояків УПА.

”Львівська газета”

Коментарі  

Коментування новин закрите у старій версії сайту.
Ім'я:
Коментар:

Напишіть "Щоденний Львів" без лапок (перевірка):

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут

Транспорт Львова 

Відео 
Відео
Архів Прес-клубу


Прес-конференції, оренда залу, Львів

Курси валют 
НБУ [20.08.13] USD 0.00 7.99   EUR 0.00 10.66   RUB 0.00 0.26   GBP 0.01 12.50   CAD 0.00 7.73   CZK 0.00 0.40   LVL 0.00 15.17   MDL 0.00 0.63   PLN 0.01 2.50  


Вам сподобався "Щоденний Львів"? Підтримайте нас - натисніть цю кнопку:
,
будучи залогованими в акаунт Google. Дякуємо.

Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google | | Український Центр | Новини Львова


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас