Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
Підтримайте нас |
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

На головну Архів новин
15/10/03

Вшанували пам’ять Марти-Чорної (псевдо Медея), леґендарної розвідниці ОУН

Початок сторінки
Початок сторінки" width="8" height="9
Вчора у Львові увіковічнили одне з сотень забутих імен героїв - членів ОУН-УПА. Відтепер, встановлена меморіальна дошка на вулиці Дорошенка, 50 вказуватиме, що ”в цьому будинку в 1941-1943 роках мешкала Марта-Чорна ”Медея”, леґендарна розвідниця ОУН, яка 25 травня 1943 року героїчно загинула від рук німецького гестапо”.
Однак сумно, що вчорашні урочистості розпочалися не вельми приємно. На вулицю Дорошенка прийшло чимало людей, щоб вшанувати пам’ять Марти-Чорної, а проїжджу частину вулиці не було перекрито. Відтак натовп розташувався по обидва боки дороги, і це спричинило сутички, внаслідок яких хтось розбив лобове скло в одній із машин. Організатори свята розцінили такі дії як провокацію.
Та попри все, велику українку таки вдалося вшанувати гідно. Відповідно до її героїчної смерті. Рівно 60 років тому на вулиці Стефаника у Львові 20-річна Марта загинула у нерівній перестрілці з німецькими офіцерами, аби не здатися в полон, останню кулю Марта залишила для себе.
Отець Зеновій з церкви Вознесіння Господнього, освятивши дошку, сказав: ”Справжні герої не тліли, вони горіли любов’ю до України, а вмираючи за неї, падали, мов зерна, у борозну рідної землі, щоб потім прорости новим поколінням патріотів”.
Героїчна постать розвідниці Марти-Чорної була забута впродовж десятиліть і лише завдяки спогадам її друга, політв’язня, члена ОУН-УПА Віньямина Дужинського, пам’ять про Марту повстала з попелу.
Як згадував пан Віньямин, завдяки Марті, яка працювала телеграфісткою у німецькому штабі і таємно передавала інформацію упівцям, було врятовано сотні вояків ОУН-УПА.
Віньямин Дужинський всі ці роки беріг спогади про Марту і приносив квіти до підвіконня вікна будинку, в якому вона жила. Тепер разом із таблицею споруджено і спеціальну поличку для квітів.
Як зазначив письменник Ігор Калинець, відтворювати лик Марти на пам’ятній таблиці було вкрай важко, бо не залишилося ані родичів Марти, ані жодних фотографій. З власної пам’яті Віньямин Дужинський намалював її портрет, а львівський скульптор Роман Романович максимально точно відтворив його.
Ініціаторами та організаторами відкриття таблиці Марті-Чорній ”Медеї” є Віньямин Дужинський, Ігор Білоус, Микола Горинь, Микола Мудрик та архітектор Орест Скоп. Благодійники, які вклали кошти у спорудження таблиці, побажали залишитися невідомими.

газета ”Поступ”

Коментарі  
Олег[09.11.13 18:48]
Гарні слова сказані священником: ”Справжні герої не тліли, вони горіли любов’ю до України, а вмираючи за неї, падали, мов зерна, у борозну рідної землі, щоб потім прорости новим поколінням патріотів” ... сильно сказано.

Коментування новин закрите у старій версії сайту.
Ім'я:
Коментар:

Напишіть "Щоденний Львів" без лапок (перевірка):

Всі новини випуску 
Читайте усі останні новини Львова тут

Транспорт Львова 

Відео 
Відео
Архів Прес-клубу


Прес-конференції, оренда залу, Львів

Курси валют 
НБУ [20.08.13] USD 0.00 7.99   EUR 0.00 10.66   RUB 0.00 0.26   GBP 0.01 12.50   CAD 0.00 7.73   CZK 0.00 0.40   LVL 0.00 15.17   MDL 0.00 0.63   PLN 0.01 2.50  


Вам сподобався "Щоденний Львів"? Підтримайте нас - натисніть цю кнопку:
,
будучи залогованими в акаунт Google. Дякуємо.

Наші партнери та корисні посилання

Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google | | Український Центр | Новини Львова

FlexiHostings хостинг, виділені сервери, спільний хостинг, США, Європа,АвстраліяХостинг
FlexiHostings

© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас