Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Новини
Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

Пишуть про Львів

Україна розділиться на п'ять частин?!

Окремими адміністративними землями, за задумом регіоналів, стануть Крим, Слобожанщина, Центральна Україна, Київ і Галичина...

Новий уряд України готовий відродити ідею перетворення країни у федерацію. Зміна державного устрою, вважають спостерігачі, знайде підтримку серед всіх жителів незалежно від їх політичних поглядів. Чим загрожує Україні збереження її унітарності і коли Крим вимагатиме відокремлення, газеті ВЗГЛЯД розповів український політолог, голова Європейського інституту політичної культури і автор нашумілого звернення до мешканців Львова «Ідіть, плакати не станемо!» Алєксандр Булавін.

- Алєксандр Алєксєєвіч, тема федералізації України не нова, навіть Віктор Янукович під час останньої передвиборної кампанії не виключав можливості зміни устрою держави. Однак чи не призведе це до ще більшого розколу і без того вкрай неоднорідної країни?

- Україна, навпаки, розсиплеться без федералізації. Тому що сьогоднішній розкол країни зовсім очевидний, і він поглиблюється і далі. Спочатку ми думали, що розкол відбувся в 2004 році, тому думали, що він почався в наступні роки, коли «помаранчеві» почали лобіювати теми захисту Івана Дем'янюка або присвоєння звання Героїв Бандері та Шухевичу. Після виборів 2010 року ця проблема стала ще актуальнішою.

- То хто ж від кого в Україні сьогодні хоче відгородитися?

- Раніше про федералізацію в основному говорив схід України. Але зараз про це дуже жорстко і агресивно говорить захід країни. Як підтвердження цього можу навести звернення тернопільської, львівської, івано-франківської обласних рад у Раду Європи з проханням відкликати свій заклик до Януковича скасувати указ Віктора Ющенка про присвоєння звання Героя Бандері або аналогічний лист 100 депутатів Верховної Ради з таким же проханням до Європарламенту.

- Добре, а якою повинна бути технологія створення федерації на Україні?

- Почати потрібно з культурної федералізації, тому що ні про яке обукраїнювання заходу країни сьогодні не може бути й мови. Всім вже очевидно, що Західна Галичина є іншою країною, і ми не зможемо заборонити їм ставити пам'ятники Бандері. Тому, залишивши національний характер навчальних програм, в усьому іншому потрібно декларувати регіональний характер.

Наступним етапом повинна стати економічна федералізація. Це вже більш складний процес, але на ньому наполягає величезна частина населення, яка хоче зняти з голки всі ті регіони, які створюють головний дискомфорт у країні і при цьому перебувають на дотації. Нещодавно я обговорював цю тему з лідером фракції Партії регіонів Алєксандром Єфрємовим, і він погодився, що це треба починати робити вже зараз, хоча це дуже непростий процес. Нарешті, останнім етапом стане адміністративна федералізація і визначення контурів земель або округів.

- Скільки їх може бути?

- На мій погляд, як мінімум п'ять: Крим, Слобожанщина (край у північно-східній частині України - прим. Ред.), Центральна Україна, Київ і Галичина.

- Але для початку план федералізації повинен хтось детально прописати на папері.

- Ми вже готуємося до проведення такого мозкового штурму. Зараз ми створюємо фонд, головним завданням якого стане проведення міжнародного конгресу політичних радників, людей, що консультують провідних політиків Європи. Наприклад, попередню згоду на участь у такому захід вже дав такий авторитетний експерт, як Александер Рар (експерт Німецької ради із зовнішньої політики - прим.ред). Саме їм і належить почати обговорення шляхів, строків та етапів федералізації Сподіваюся, в кінці травня – на початку червня ми проведемо таке обговорення.

- І пропозиції ляжуть на стіл президента?

- Безумовно. Єдине, що не можу вже зараз назвати точні пропозиції, але головна рекомендація буде звернутися до президента, Кабінету міністрів та парламенту з пропозицією оперативно створити національну комісію, до складу якої увійдуть парламентарі, науковці, представники партій і громадських рухів. Вона і займеться створенням стратегії федералізації держави.

- Не боїтеся, що почнете з федералізації, а закінчите сепаратизмом?

- Особисто я цього не боюся, і переконаний, що говорити про Україну як унітарну державу вже просто смішно. У 2004 році я очолював передвиборний штаб Віктора Януковича в Криму і дуже добре знаю настрої кримчаків. Просяк ними, буквально як моряк сіллю. І якщо не пройде федералізація, максимум через два-три роки Крим однозначно відокремиться від України. Так, в автономії є якась самостійність, своя конституція. Але через те, що все це реалізується не повною мірою, тема незалежності для кримчаків стоїть дуже гостро.

Другий важливий момент полягає в тому, що Україна як єдина держава була створена значною мірою штучно. І дуже багато видатних вчених говорили про той розлом, який проходить по кордону Дніпра і відокремлює народи один від одного. 20 років існування України в її сучасних кордонах, на мій погляд, достатній термін, щоб оцінити перспективи її єдності.

Юлія Малишева. Газета Взгляд.

Взгляд

До списку статтей

Транспорт Львова 

Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас