Підсумки першого туру виборів Президента. Українські олігархи зійшлися на кандидатурі Януковича
Огляд зарубіжної преси
Неправильно вважати Януковича російською маріонеткою: економічне лобі ніколи не дозволить йому зіпсувати відносини з Заходом, пишуть ЗМІ, продовжуючи аналізувати вибори в Україні. Більшість олігархів робить ставку на Януковича, чекаючи від нього менше проблем, ніж від Тимошенко. Хто б не став президентом, він зіткнеться з величезними фінансовими проблемами.
У понеділок російське керівництво раділо поразці Віктора Ющенка на виборах, зазначає The Financial Times. Український народ дав зрозуміти, що у антиросійської політики немає майбутнього і вона не відповідає національним інтересам України, заявив спікер Держдуми Борис Гризлов. Що стосується Януковича і Тимошенко, то з будь-ким із них Москві буде важко, але ці політики усвідомлюють, що збалансовані зв'язки із Заходом і Росією - в інтересах України, вважає голова Ради із зовнішньої і оборонної політики РФ Сергій Караганов.
Янукович виправдовує свої зв'язки з українськими олігархами, пише The Financial Times в іншому матеріалі, посилаючись на його інтерв'ю виданню. Лідер української опозиції, що користується підтримкою найбагатшого громадянина України Ріната Ахметова та інших мільярдерів, заявив, що представляє інтереси всіх виборців, але "звик працювати з усіма, хто впливає на українську економіку, в тому числі з великим бізнесом".
Зі свого боку Тимошенко стверджує, що бізнес, політичні кола і організована злочинність пов'язані між собою, а також, що великий бізнес гальмує інтеграцію України в ЄС, блокуючи ухвалення законів, пише газета.
Тему продовжує австрійська Die Presse. Найбільш багаті українські бізнесмени перебігли в табір Януковича, багато хто хоче помститися прем'єру Юлії Тимошенко, стверджує оглядач Едуард Штайнер. Як повідомляли українські ЗМІ, на Новий рік у французькому гірськолижному курорті Куршевель зібралися найбагатші люди України, і всі вони бажали перемоги на виборах Віктора Януковича. На кандидатурі Януковича олігархи зійшлися ще до Куршевеля. Він, виходець із російськомовної промислово розвиненої східної України, мстить за поразку в 2004 році, і бізнес-еліта, вплив якої на політику все ще великий, разом із ним.
Олігархи не хочуть зближення з Росією, вважає аналітик з Києва Віталій Бала. Вони побоюються більш сильних російських колег і прагнуть до зближення з ЄС, але "роблять ставку на Януковича, тому що не чекають від нього проблем і сподіваються зберегти свою владу". Від Тимошенко нічого подібного очікувати не доводиться. Тим не менше, окремі олігархи все ще залишаються на боці Тимошенко. Деякі перебігли до неї від Ющенка, як, наприклад, міністр закордонних справ Петро Порошенко, який свого часу вагомо підтримав "помаранчеву революцію".
Сьогоднішній коментар The Wall Street Journal має назву "Українська економіка - у заручниках у політики". Через політичні ризики економіка України "перебуває в підвішеному стані", і є небезпека, що вибори не принесуть настільки необхідної політичної стабільності, пише американське видання. Хто б не став президентом, він зіткнеться з "величезними проблемами", і завданням першорядної важливості буде переконати МВФ відновити кредитну лінію на 16,4 млрд доларів. "Інвестори будуть пильно стежити" за розвитком подій в Україні, додає WSJ.
Не виключено, що з відходом Ющенка Україна стане ліпше співпрацювати із Заходом, вважає автор великої аналітичної статті у The Foreign Policy. Поразка Ющенка на виборах здається ударом по західних інтересах, але уважний аналіз періоду його президентства і ймовірного курсу потенційних наступників показує, що все не так жахливо, пише Семюел Чейреп.
Насправді перемога Тимошенко чи Януковича навряд чи серйозно позначиться на відносинах України з НАТО, ЄС або США, а для Росії наслідки будуть двоякими. Але прихід до влади Тимошенко ліпший - це шанс на стабілізацію політичної ситуації і здійснення реформ, вважає автор.
При Ющенкові репутація України на міжнародній арені зіпсувалася, тому що країна знову і знову порушувала свої зобов'язання, зокрема перед МВФ, а її керівництво роздирали міжусобиці. "Україну почали сприймати як безнадійного хворого, і справжній рух до інтеграції з Заходом застопорився", - йдеться в статті. Ющенко також дискредитував зближення із Заходом своєю внутрішньою політикою, надто наполягаючи на спірних питаннях на кшталт вступу до НАТО і нав'язуючи російськомовним областям українську мову.
Налагодження відносин із Москвою стане пріоритетним завданням і Януковича, і Тимошенко, але переговори про свободу торгівлі з ЄС і співпрацю з НАТО не припиняться. Помилково вважати Януковича російською маріонеткою. Економічне лобі ніколи не дозволить йому зіпсувати відносини із Заходом, куди відряджається більша частина експорту, або відкрити українські ринки для російських олігархів.
"Мабуть, найкраще, на що може сподіватися Захід, - це обрання в Україні президента, здатного керувати країною", - робить висновок автор.
В інтерв'ю L'Express експерт Французького інституту міжнародних відносин (IFRI), директор центру Росія-СНД Тома Гомар також багато уваги приділяє економічним завданням майбутнього президента України. "Набагато важливіше від відносин з Москвою і Європою абсолютний пріоритет - вивести країну із застою, - підкреслив експерт, особливо наголосивши на одному моменті: - Якщо Київ не зможе розплатитися з Москвою за рахунками за газ, відносини з Росією знову стануть напруженими".
Український політичний клас, вказує Гомар, дуже корумпований через тісне переплетення економічних олігархій із політикою. "Спроба заявити про свою невинність, як це робить Юлія Тимошенко, здається мені ... зухвалою. Українська держава - на службі у кланів, і вона показала свою нездатність виступати гарантом загальних інтересів, - сказав він. - Змова між приватними інтересами і політичним класом, до якого слід додати кризу, сьогодні призвела до розчарування, фаталізму та покірності долі ".
Ще одна стаття у британській The Financial Times намагається пов'язати прогнози щодо другого туру виборів в Україні з іміджем Януковича. Янукович запевняє, що буде більш діловим президентом, аніж Тимошенко. "Тимошенко багато говорить, але мало що робить. Я кажу мало, але працюю не покладаючи рук і досягаю результатів", - сказав він в інтерв'ю виданню.
Однак очікується, що на наступному етапі харизматична Тимошенко залучить до свого табору прихильників кандидатів, які вибули з перегонів, а Януковичу це зробити важче, незважаючи на те, що він з 2004 року, як пишуть кореспонденти, став більш стильним завдяки порадам американських політтехнологів: модні костюми і стрижка, в інтерв'ю - короткі влучні відповіді замість довгих монологів.
Можливо, 10-відсоткова перевага Януковича на виборах - лише ілюзія, йдеться в статті агентства AP, опублікованій в The New York Times. За словами аналітиків, у другому турі за Тимошенко напевно проголосує більшість тих, хто раніше віддав перевагу 16-ти іншим кандидатам.
У деяких соцопитуваннях Тимошенко відстає від Януковича за популярністю, пише видання, але багато її прихильників - жителі сільської місцевості, важкодосяжної для соціологів. Янукович же отримав у першому турі менше 40%, тому що недовіра до нього велика, і тепер йому буде важче розширити свій електорат.
Щоб подолати економічну кризу, новий президент буде змушений внести поправки до конституції про розподіл повноважень між виконавчою і законодавчою владами, сказав у бесіді з кореспондентом аналітик "Центру Разумкова" Юрій Якименко. Якщо переможе Янукович, йому доведеться змиритися з тим, що Тимошенко залишиться прем'єром, а "це потягне за собою нову політичну війну і дострокові парламентські вибори", пророкує він.
Переклад з російської "Щоденного Львова".
Inopressa
До списку статтей