Не чекали!
Майже тиждень на Західній Україні лютує вірус, який щодня забирає людські життя. На додачу до тернопільського «мору» перші летальні випадки вчора зафіксували і на Буковині та Рівненщині
У Міністерстві охорони здоров’я України закликають при перших ознаках застудних захворювань невідкладно звертатися до лікарів. «Лікарі знають, як надавати допомогу, але є проблема своєчасного звернення до медиків», — заявив міністр охорони здоров’я України Василь Князевич у четвер на засіданні уряду. Медики попереджають: як тільки хворий починає задихатися від кашлю — необхідна термінова госпіталізація».
Карантин, аврал і чутки
Жахливі чутки, що всі в’їзди і виїзди у Тернопіль перекриті, люди штурмують вокзали, а місто почали кропити якоюсь антивірусною рідиною з літаків та вертольотів, поки що не підтвердилися. Однак ситуація у Тернополі та області залишається складною. Вчора вранці з цього приводу відбулося засідання колегії облдержадміністрації. Як повідомив начальник головного управління охорони здоров’я Богдан Ониськів, станом на 8.00 29 жовтня у лікувально–профілактичних закладах області перебувало 326 хворих із попередньо встановленим діагнозом «позалікарняна пневмонія, спричинена гострими респіраторними захворюваннями та вірусом грипу». У тому числі 22 важкі хворі і 55 дітей. У порівнянні з минулою добою кількість госпіталізованих зросла у 2,5 раза.
На ранок учорашнього дня зареєстровано вісім летальних випадків від пневмонії, пов’язаних з ускладненнями ГРВІ, в лікарнях і ще двоє людей померли вдома — причину їхньої смерті встановлює судово–медична експертиза. Богдан Ониськів повідомив, що для надання медичної допомоги хворим з ускладненнями вірусних інфекцій перепрофільовано терапевтичне відділення на 30 ліжок лікарні швидкої медичної допомоги Тернополя, відкрито десять ліжок в обласній клінічній лікарні для вагітних жінок, організовано діагностичне відділення на базі міської лікарні №2, міської дитячої лікарні. Приведено в готовність усі інфекційні відділення центральних районних та міських лікарень. Для проведення в області лікувальних та профілактичних заходів, за попередніми розрахунками, необхідно понад три з половиною мільйони гривень.
Як повідомили «УМ» у Тернопільській міській санітарно–епідеміологічній станції, станом на ранок 29 жовтня інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ у місті становив 249,75 випадків на десять тисяч населення. Серед дорослого населення показник дещо зріс, тоді як дитяча захворюваність зменшилась. За вчорашній день із симптомами ГРВІ та грипоподібних інфекцій у лікувальні заклади міста звернулися 1 035 громадян, серед яких — 268 дітей до 14 років. У цілому ж в області зараз хворіє 3 088 осіб, із них 1 335 — діти. Карантин оголошено в усіх навчальних закладах міста і багатьох по області. В обласному центрі лікарі «швидкої» не встигають приймати виклики, в авральному режимі працюють поліклініки. Створено оперативний штаб та 25 виїзних груп для надання невідкладної консультативно–лікувальної допомоги важкохворим, а також організовано цілодобову «гарячу лінію» з питань профілактики ГРВІ та грипу на базі Тернопільського державного медичного університету. На Тернопільщині почала працювати комісія МОЗ України.
Голова Тернопільської ОДА Юрій Чижмарь доручив вжити заходів для запобігання невмотивованого підвищення цін на протигрипозні засоби в аптеках краю, надіславши відповідне клопотання в обласну прокуратуру та державну інспекцію з контролю за цінами в Тернопільській області. Причиною прийняття такого рішення стали звернення громадян щодо раптового подорожчання низки препаратів, які реалізують в аптечній мережі, або ж їх немає в продажу. Також голова обласної державної адміністрації ініціював термінове створення інфекційної лікарні, оскільки досі Тернопіль був єдиним обласним центром, де такої немає.
Як стало відомо вчора надвечір, на Тернопільщині вже зафіксовано 11 смертей і перша дитяча — в Монастириському районі померла п’ятирічна дитина. У регіоні обговорюють потребу закрити ринки та скасування будь–які масові заходи.
У Львові — паніка, а в аптеках немає ліків
«Гриповий» шторм помалу розгулявся і на Львівщині. Попри те що про епідемію «свинячої» зарази офіційно ще не йдеться, медики б’ють на сполох, адже в області стрімко зросла кількість хворих на «грипозастуду». Позакривали дитячі садки та школи, де оголосили карантин. З учорашнього дня, згідно з дорученням «губернатора» Львівщини Миколи Кмітя, на карантин закрили всі вищі навчальні заклади області. Поки що йдеться про «перевищення епідеміологічного порогу захворюваності на грип та ГРЗ». За офіційною інформацією, станом на вчора на Львівщині зареєстровано вже шість смертей від пневмонії. Ще четверо чоловіків та одна жінка, зазначив учора під час брифінгу головний лікар лікарні швидкої медичної допомоги у Львові Мирон Борисевич, померли безпосередньо в місті Лева. «Наразі лише підтверджено, що йдеться про вірусологічне захворювання на пневмонію. Аналізи направлено до Києва. Поки що не підтверджено жодного випадку вірусу A/Н1N1, як і не встановлено, яка саме це пневмонія», — наголосив Борисевич.
Щоправда, медики досі не спромоглися назвати причини запалення легенів — чи це таки «свинячий» грип, чи ні. Результати аналізів обіцяють дати за два–три тижні. Але депутати вже б’ють на сполох, готуючись скликати навіть позачергову сесію Львівської облради. Адже лише у Дрогобицькому районі Львівщини в 2,5 раза зросла кількість хворих на грип, а за минулий тиждень місцеві поліклініки отримали майже дві тисячі викликів! Наразі медики кажуть, що винен не смертоносний штам, а невчасне звернення до лікарів, пізня шпиталізація та самолікування. Відтак у львівських лікарнях уже створюють окремі палати для хворих. В окремих містах області «від застуди» вмирають відносно молоді люди: за чутками, у Червонограді та Дрогобичі померли люди віком близько 30 років. За повідомленням же «Західної інформаційної корпорації», у Львівській обласній клінічній лікарні трьох вагітних жінок із пневмонією перевели «в окремий корпус лікарні у палати інтенсивної терапії» — аби ізолювати їх від інших вагітних та породіль.
А в усіх львівських аптеках чималі черги й відчутний брак протизастудних ліків — «УМ» так і не вдалося придбати у кількох аптеках вітаміну «С», оксолінової мазі та «анаферону».
Усі надії на вакцину, якої... немає?
Троє померлих від пневмонії за один день, серед яких і молода, 24–річна, жінка, — цю жахливу статистику оприлюднила начальник Чернівецького міського управління охорони здоров’я Валентина Тарасюк. Вірус, який вкладає на лікарняні ліжка сотні людей, медикам поки що не відомий, принаймні вони з таким не зустрічались, підтверджує її слова виконуючий обов’язки головного санітарного лікаря міста Валерій Востриков. Станом на вчорашній ранок ще четверо хворих перебували в реанімації, серед них — і вагітна жінка. Зараз із діагнозом «пневмонія» у шпиталі семеро дорослих і шестеро дітей. Решті хворих ставлять звичний діагноз — «гостре респіраторне захворювання». Вісім осіб хворіють саме на грип. За одну добу кількість людей із симптомами ГРЗ зросла із 2600 до чотирьох тисяч. Це дані по місту. По області на вчорашній день захворіли понад шість тисяч осіб.
Результати аналізів і визначення вірусу лікарі очікують лише через тиждень. А поки що народ панікує. У школах канікули, тому чітку картину захворюваності серед учнів наразі встановити не можна. Та й батьки про всяк випадок дітей і до садочків не водять. Швидше за все, канікули буде продовжено. Усі, хто помер, хворіли на пневмонію, утім, лікарі стверджують, що вони запізно звернулися по допомогу. У лікувальних установах введено «масковий режим», але епідемії ще в місті немає, бо не перейдено 20–відсотковий епідеміологічний поріг. Водночас бригади швидкої допомоги виїжджають на виклики вдвічі частіше: за день — на 200 викликів. Більшість хворих скаржиться на високу температуру, серед них багато дітей. У поліклініках довжелезні черги, в аптеках — також. Поки що конкретних засобів профілактики чи якихось застережень лікарі не пропонують. Єдине, що просять, — не з’являтися у місцях масового скупчення народу і за перших ознак хвороби звертатись до медиків, а не лікуватись самотужки.
Наразі на Буковині очікують омріяну вакцину, яку нібито мають прислати на область із Міністерства охорони здоров’я. Хоча виникає цілком слушне запитання: якщо не встановлено, який вірус «косить» людей, від чого ж тоді робити вакцинацію? Хочуть санітарні лікарі, в першу чергу, вакцинувати тих, хто працює з людьми: вчителів, лікарів, кондукторів та ін. Наразі питання вакцинації є досить серйозним, і невідомо, чи погодяться на неї ті, кому її запропонують. Сьогодні міська надзвичайна протиепідемічна комісія має вирішити подальшу долю учнів і студентів, а також те, чи оголошувати в місті епідемію з усіма відповідними наслідками.
На Закарпатті таки підозрюють «свинячий грип»
У центральній районній лікарні міста Воловець на Закарпатті медики до останнього боролись за життя чоловіка, хворого на грип. Він уже застудженим повернувся із Санкт–Петербурга, де перебував у відрядженні, і кілька днів намагався вилікуватися самотужки. По допомогу до медиків звернувся вже у критичному стані: лікарі діагностували ускладнення у вигляді запалення і набряку легень. На жаль, хворого врятувати не вдалося. Попередньо медики та фахівці Закарпатської обласної санітарно–епідемічної станції визначили причину смерті чоловіка — «свинячий грип». Проте у зв’язку зі складністю лабораторних досліджень остаточну причину визначити поки не вдалося.
Іншого пацієнта із симптомами грипу А/H1N1 госпіталізовано в обласну інфекційну лікарню Ужгорода. Житель села Коритняни Ужгородського району нещодавно повернувся з Москви і відчув різке погіршення стану здоров’я. Лікарі впевнені, що, завдяки вчасному зверненню пацієнта по медичну допомогу, хворий одужає.
Прикарпаття і Рівненщину теж лихоманить
В Івано–Франківській області епідемічна ситуація з кожним днем лише загострюється: тут уже зареєстровано шість летальних випадків двосторонньої пневмонії. Надзвичайна протиепідемічна комісія з 28 жовтня оголосила карантин щонайменше на 14 днів. У всіх школах області канікули продовжать на два тижні. Останній летальний випадок у регіоні трапився вчора зранку в Івано–Франківському перинатальному центрі. Через легеневе захворювання померла вагітна жінка. Її привезли з Калуша вже у важкому стані — до того бідолашна намагалась самотужки лікуватись від застуди. Лікарі до останнього боролись за життя матері та малюка. Утім безрезультатно.
А у Рівненській області померли 28–річна жінка і оператор рівненського телебачення. Летальні випадки медики також пов’язують із грипом та пневмонією. Також за останні кілька днів у Рівному спостерігається різке зростання кількості звернень по медичну допомогу. Люди скаржаться на високу температуру — лише за останню добу фахівці зафіксували 60 викликів «швидкої» через «гарячку». Наразі кілька осіб шпиталізовано у стані середньої важкості.
А ТИМ ЧАСОМ...
В Україні вже в листопаді може початися епідемія так званого «свинячого грипу». Про це в інтерв’ю «Німецькій хвилі» повідомив директор Українського центру грипу та гострих респіраторних інфекцій Олександр Гриневич. «Зараз у Європі вже превалює грип А/H1N1. Звісно, він може потрапити і до нас. Швидше за все, це буде, коли погіршиться погода. Люди почнуть мерзнути, і більш вірогідно, що грип з’явиться і в нас теж», — сказав Гриневич. Він додав, що українська сторона вже звернулася офіційно до Всесвітньої організації охорони здоров’я з проханням надати Україні вакцину від так званого «свинячого грипу» як гуманітарну допомогу.
КОМПЕТЕНТНО
Голова асоціації інфекціоністів України Михайло Андрейчин:
«Зараз у нас багато тяжких хворих, ми збираємо інформацію, проводимо лабораторні дослідження. Сьогодні можу сказати, що за клінічною картиною перебіг захворювання багатьох людей схожий на грип, і пневмонія, від якої помирають, — це ускладнення грипу. Утім говорити щось про невідомий вірус чи «свинячий грип» наразі рано. Сподіваємось, через кілька тижнів ситуація стабілізується. Адже є одна закономірність: на початку епідемії завжди фіксують летальні випадки, але в другій половині епідемії ці показники йдуть на спад».
КОМЕНТАР «УМ»
«Потрібно дочекатися остаточних результатів лабораторного дослідження. Утім певні причини для хвилювання дійсно є, оскільки медики досі не можуть зрозуміти, що за вірус лютує. В Україні досі існує проблема з виявленням інфекції та ідентифікацією вірусу — банально не вистачає лабораторій із сучасним, високотехнологічним оснащенням для оперативного проведення дослідження зразків», — сказав «УМ» головний лікар Київського медичного центру Отто Стойка.
Ірина ВИШНЕВСЬКА
Світлана МИЧКО
Антін БРАУН
Геннадій БИКОДІР
Ярина МАТЧАК
Україна молода
До списку статтей