Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Новини
Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

Пишуть про Львів

Озлоблені Грибовичі

У тридцятиградусну спеку Львову заборонили вивозити сміття на звалище

Більше доби в’їзд на Грибовицьке сміттєзвалище був заблокованим. Вранці 1 липня мешканці сіл Грибовичі та Малехів перекрили дорогу міським сміттєвозам. Уже звичну для селян акцію цього разу спонтанною назвати вкрай важко. Рішення тимчасово призупинити роботу ЛКП „Збиранка”, а відповідно звалища, прийняли на сесії Жовківської райради ще 30 березня цього року. Відтак, у чітко встановлений термін люди заблокували дорогу.

Очевидно, міські чиновники спершу сподівалися, що минеться. Як-не-як, щось на звалищі та й роблять: фірма „Гафса”, яка займається дегазацією, – працює, триває пошук інвесторів для сміттєпереробного заводу і нової ділянки для полігону побутових відходів (принаймні такі потуги декларують). До того ж, розвідку перед боєм провів Юрій Голець, директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР, який у травні цього року вельми впевнено пророкував, що Львів зможе возити сміття на Грибовицьке сміттєзвалище щонайменше три роки, а як вивільнять гудронні озера – то й всі п’ять. Меседж закинули – усі промовчали. От звідси і впевненість, що 1 липня сміттєвози таки без проблем потраплять на звалище. Промахнулись...

ЦІЛОДОБОВЕ ЧЕРГУВАННЯ

Грім таки повинен вдарити, аби в мерії почали хреститись. Щоправда, цього разу компанію чиновникам склали й медики, й санепідеміологи. Ще б пак, кучугури сміття, які з кожною годиною зростають (в день місто накопичує близько 4 тис. тонн відходів) під палаючим сонцем могли б наробити чимало біди. І головна проблема – невизначеність у тому, скільки часу протриває блокування.

У Ратуші заворушились. Упродовж 1 липня в Грибовичах побував і заступник міського голови Володимир Шевчук, і сам мер Андрій Садовий. Переконати селян їм не вдалося (очевидно, що набагато легше переконувати в уніформі „Самопомочі”). Натомість селяни не припиняли блокування навіть уночі. Як розповів „Погляду” голова Грибовицької сільської ради Ігор Питель, люди встановили чергування і час від часу змінювали один одного. На місці завжди було близько 50 осіб.

Наступного дня, 2 липня, довелося втручатися і керівництву області. Разом із чільниками міста та представниками обох протестуючих сіл проведено спільну нараду. На ній і затвердили план дій щодо розв’язання проблем, пов’язаних зі сміттєзвалищем. До слова, влада погодилася на всі вимоги селян і на місяць уперід розписала план дій. Після цього, себто наприкінці липня, мають встановити найзаповітніше для селян – дату закриття Грибовицького сміттєзвалища.

„Підписаний протокол намірів повинні затвердити ще на сесії міської та обласної рад, - наголосив Ігор Питель. – Цього вимагають люди, оскільки вони не вірять простим обіцянкам без офіційного підтвердження. До того ж, громади сіл із рорзумінням поставилась до проблеми львів’ян, які, зрештою, ні в чому не винні. Не задихатись їм у смітті. Не дай Бог, іще якась епідемія при такій спеці...”.

РОЗБЛОКУВАЛИ

В’їзд на Грибовицьке сміттєзвалище селяни розблокували уже пообіді 2 липня. Найбільше цікавило, чим зуміли їх придобрити. Ситуацію прояснив Юрій Голець. За його словами, керівники міста та області погодились виконати головні вимоги людей. Серед них - знайти можливості для закінчення будівництва у Грибовичах системи центрального водопостачання, а згодом і водовідведення, вирішити питання гудронів та будівництва сміттєпереробного заводу, однак у вже іншому районі області.

Упродовж місяця мають відбутися чотири засідання робочої групи, яка займатиметься безпосередньо проблемами сміттєзвалища. Перше засідання призначили вже на 6 липня. Стосуватиметься воно саме проблеми гудронів. Друге - 8 липня, де обговорять ситуацію із каналізуванням та водовідведенням. Третє засідання робочої групи заплановано на 15 липня - йтиметься про можливість будівництва на ТЕЦ-2 або на іншій визначеній території сміттєпереробного заводу. Зрештою, останнє засідання має відбутись 28 липня, на якому обговорять питання рекультивації Грибовицького сміттєзвалища.

„Практично всі наради проходитимуть в Грибовичах, - додав сільський голова Ігор Питель. – А наприкінці липня буде названо дату, коли закриють сміттєзвалище. Якщо цього місяця добросовісно попрацювати, то справа зрушиться з місця. Якщо забігати наперед, то, думаю, закрити звалище можливо 2010 року. Думаю, це найоптимальніша дати, коли станеться це чудо”.

Тут хіба що можна додати: якщо чиновники в липні так працюватимуть, як і в попередні місяці, то нас справді очікує чудо. Щоправда, „тішитися” ним будуть хіба що мешканці Львова, яких завалить сміттям...

Віра Савран,
Андрій Горуна

Коментар для „Погляду”

Дмитро Скрильніков, адвокат „Бюро екологічних розслідувань”:

„Ця проблема не нинішня, проте з мертвої точки досі не зрушилась. Незважаючи на різноманітні декларації місто досі не знає, що робити зі своїм сміттям. Реальної концепції так і немає. Починають робити з кінця – будувати (наразі на словах) сміттєпереробний завод. При тому, який це має бути завод – сміттєпереробний чи сміттєспалювальний – ніхто так і не знає. Хоча і сміття, перш ніж потрапити на завод, треба сортувати, складувати... Повинні бути відповідні розрахунки. Проте цього нічого немає. Чому проблему не розв’язують? На мою думку тому, що лежить в площині радше бізнесових інтересів, аніж в екологічній чи технологічній. Досі було чимало пропозицій від потенційних інвесторів, які могли зайнятись проблемою міського сміттєзвалища. Можна було щось обрати і рухатись. А у нас хіба хаотичні рухи: сказав якийсь депутат, що чехи можуть сортувати сміття – все, точно будемо сортувати. Хтось із чиновників – спалювати. Все, точно, будемо спалювати. Жодних реальних кроків – лише лобізм і просування власних бізнесових інтересів. Проблему хочуть не розв’язати, а на ній заробити...”.

Новий погляд

До списку статтей

Транспорт Львова 

Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас