Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Новини
Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

Пишуть про Львів

Фабрика для сексуального задоволення

Єжи Конік швидко скористався нагодою створити у провінційному містечку Новояворівськ на Львівщині єдину фабрику з виробництва презервативів. А світова криза, через яку, мов гумові кульки, луснули гіганти промисловості, несподівано «роздула» виробництво на ТзОВ «Фабрика латексних виробів «Перфект».

«Перфект» нині штампує засоби контрацепції в три зміни і випускає їх 30 млн штук на рік, керівництво підприємства планує до кінця 2009-го майже удвічі збільшити випуск продукції і вийти на повну річну потужність – 50 млн штук. За словами співвласника заводу Єжи Коніка, сьогодні фабрика заледве встигає задовольняти замовлення. Продаж презервативів цьогоріч лише на внутрішній ринок збільшився вдвічі. Пояснюється цей попит не специфічним настроєм споживачів, які в економічному розпачі кинулися до плотських утіх, а біль приземленою кон’юнктурою ринку. Західні імпортери презервативів підняли ціну на свої вироби на 11-25 грн, тоді як «перфектна» продукція зросла у ціні незначно. Наприклад, упаковка 12-ти презервативів «Перфекту» коштує 20 грн, а імпортні, за аналогічної якості, – 100 грн.

Ніс за вітром

Двадцять років тому польський агроном Єжи Конік прибув в Україну і зміг розкрутити квіткову фірму «Роксолана», яка певний час була національним лідером у своєму сегменті і мала 5 представництв в Україні. Але кілька років тому пан Конік, який після флористичної справи встиг поставити на ноги ще кілька непрофільних підприємств (кияни досі пам’ятають його величезний парфумерний бутік» Роксолана», що був розташований на вулиці Б. Хмельницького), дослухався до думки польських друзів-скаутів, які порадили йому збудувати в Україні завод латексних виробів. Головний аргумент, якого бракувало іншим підприємцям для відкриття цієї тонкої справи, підкинула доля. Для успіху у виробництві презервативів, як і в парфумерній галузі, потрібно мати фахівця з «носом», наголошує Єжи Конік. З чотирьох спеціалістів, на яких, по суті, тримаються найпотужніші європейські заводи, двоє працюють в Німеччині, один – в Англії і ще один трудився в польському Кракові.

- Саме тоді реорганізовували завод презервативів у Кракові, звідки я родом, – точніше переводили його в інший режим роботи – на пакування імпортної продукції, - розповідає Єжи Конік. – Я поїхав на це підприємство і запропонував інженеру-механіку Роберту Домброшу, який пройшов вишкіл у німецьких колег та відповідав за дуже специфічний виробничий процес на краківській фабриці, роботу в Україні та посаду директора з виробництва на новому заводі. Він погодився.

Звичайно, за його послуги доводиться платити десятки тисяч доларів на рік, розповідає Єжи Конік, але без нього завод би не відбувся. Генеральний директор «Перфекту» любить говорити, що презервативи робити все одно, що вино. Кожен знає рецептуру, усі його вміють робити, але не у всіх виходить добре. Так і з презервативами – в одного він може вийти, як камера до велосипедного колеса, в іншого – як витончена шовкова стрічка. Бо немає школи, де вчать презервативній справі. Є лише практика і «ніс-інтуїція». Ніс, аби приймати правильні рішення, а практика, щоби знати, як ці рішення реалізовувати. Більше того, започатковуючи чутливе виробництво презервативів, доводиться враховувати, навіть, природні фактори. Наприклад, коли Роберт Домброш працював у Кракові, і з гір починав дмухати теплий вітер, що розпускає сніг, то йому доводилося коригувати технологічний процес, аби уникнути браку, кількість якого під впливом атмосферних змін збільшувався на 10%. Директор з виробництва постійно мусить контролювати дуже складний промисловий процес і вносити свої корективи. Тому Роберт Домброш, у прямому розумінні цього слова, живе на виробництві. У його квартиру на фабриці навіть вночі може зайти бригадир і попросити допомогти вирішити нагальну проблему.

- Але ж є комп'ютери та IT-технології, завдяки яким можна запрограмувати сталі параметри виробу? - запитую Єжи Коніка.

- Так. Але щоби їх підібрати, потрібно втручання людини. Коли з Малайзії чи В’єтнаму приходить чергова двадцятитонна цистерна з сировиною-латексом, Роберт просто занурює руку в безбарвну живицю і на дотик, за консистенцією оцінює продукт: «Супер латекс» або «Молодий латекс». Наше завдання його вулканізувати, забрати воду і зробити тонку гуму. Але для цього латекс мусить дозрівати ще 7-15 днів. Скільки саме? Також вирішує наш професійний «ніс» Роберт Домброш. Він запускає руку у напівфабрикат, перевіряє його клейкість і дає команду починати процес або зачекати ще день-другий. До латексу додаємо ще невеличкі дози інших компонентів – їх з півтора десятка. Але рецептуру виробу, як «Кока-кола» секрет свого напою, «Перфект» не розголошує.

На спорудження фабрики «Перфект» Єжи Конік, якому належить 59% акцій заводу, разом з партнерами вже витратив один рік і майже 6 млн. доларів. На ще дві лінії, на які одразу було зарезервовано місце під дахом заводу і які будуть змонтовані у найближчі рік-два, буде витрачено ще 1-1,5 млн. доларів. Передбачаємо, що інвестиції окупляться за два-три найближчі роки, розкладає по поличках внутрішню економіку «Перфекту» Єжи Конік. Коли ж збільшиться вал продукції, яку ми випускаємо, то впаде її собівартість і піде догори прибуток. Сьогодні наша рентабельність становить 30%, а має сягнути близько 50%. Наразі більше від нас на нашій продукції заробляють торгові мережі та аптеки.

Дешево та сердито

У натуральному вираженні український ринок презервативів оцінюється у 120 млн штук. 20% цього обсягу забезпечує завод «Перфект», це становить 70% його річного виробництва. Решту 30% продукції підприємство імпортує. Першими іноземними замовниками контрацептивів від «Перфекту», природно, були земляки Єжи Коніка з Речі Посполитої. У Польщі презервативи під торговою маркою «Перфект» продають у всесвітньовідомих торговельних мережах TESCO і ALDI. Для цього українські контрацептиви мають усі необхідні європейські сертифікати. Щоби збільшити попит, польські маркетологи розробили спеціальну програму для молоді – недорогі презервативи в стріпах, тобто – запаяні в тришарову поліетиленову стрічку.

Таким чином споживач не платить за дорогу поліграфічну упаковку. Для цього польське представництво «Перфекта» організувало маштабну акцію, яку супроводжували плакати з написом «Тільки немудрий купить дорожче», і цей заклик успішно спрацював. Пізніше до польського представництва звернулася адміністрація кількох австрійських будинків розпусти. Їм також сподобалися пропорція якості і ціни перфектних презервативів у плівковому упакуванні. Після пробної партії виробів у стріпах, австріяки щомісяця почали закуповувати по 20-30 тисяч штук контрацептивів для своїх інтимних закладів.

Цієї осені український «Перфект» планує розширити присутність на Заході: українські презервативи продаватимуть загалом у 30 тисячах торгових закладах Європи. Якщо так піде і далі, то впродовж наступних двох років, амбітно заявляє Єжи Конік, презервативи з України, які в радянський час цнотливо продавали під кодовою назвою «Виріб№2», стануть першим номером на європейському ринку. Щоправда, в Україні недорога новинка (1 – 1,5 грн за штуку) поки що не прижилася. Аптеки не бажають приставати на цей оптимізований варіант, бо майже не зароблятимуть на дешевих засобах контрацепції. Фармацевтичні заклади хочуть дорогих презервативів і побільше хворих пацієнтів, підсумовує Єжи Конік.

Східний вектор

Наприкінці квітня першу партію латексних виробів «Перфект» експортував в Росію.
- Зараз розробляємо упаковку для Російської Федерації, - розповідає Єжи Конік. Бо, як відомо, новий товар, особливо на нових ринках, зустрічають «за одягом». Тому російська упаковка буде ефектнішою за українську. Для неї використано кращий целюлозний харчовий картон, кращу поліграфію. Хоча саме упакування зроблено в Україні, в Донецьку. Бо тут воно виходить набагато дешевшеим, ніж в Європі, а якість абсолютно не поступається західній. Коли ми вперше побачили такий результат, то перестали завозити будь-що з поліграфічної продукції з-за кордону. Згодом, український товар також будемо фасувати в таку упаковку.

Восени «Перфект» планує робити презервативи для Угорщини і Білорусі. З маркетингових міркувань, особливо вигідним виробник вважає білоруський ринок. Бо для нього можна виготовляти упаковку російською мовою. Тож, не доведеться витрачати додаткові кошти на дублювання.

Стрімке збільшення попиту на українські презервативи штовхає «Перфект» до нарощування потужностей. Восени підприємство готується почати монтаж нових ліній, завдяки яким виробництво контрацептивів зросте до 100 млн штук на рік.

- Асортимент наразі буде незмінним, - додає Єжи Конік. Випускатимемо шість видів презервативів: ароматизовані, ребристі, з пухирцями, «тривале кохання» (зі змащенням, що продовжує статевий акт), ультратонкі, особливо міцні (для груп ризику – гомосексуалістів, хворих на СНІД). 20-30 % з них припадатиме на ультратонкі і «тривале кохання», які користуються найбільшим попитом. Причому, ця тенденція однакова у всіх країнах-замовниках. Маємо в асортиментному портфелі також нові розробки, але наразі це – комерційна таємниця.
Презерватив замість добрива

За стандартами – презерватив є медичним виробом. Тому робота на фабриці в Новояворівську починається з душової. Працівники спочатку приймать душ, потім перевдягаються у робочий одяг і лише тоді заходять в цех. Кожна санітарна процедура має свою схему і розписана до найменших дрібниць. Наприклад, миття рук має відбуватися за жорсткою інструкцією, яка не лише прописує як треба намилити руки, скільки разів сполоснути, як часто обробляти їх дезинфікуючим розчином, але й наочно демонструє всю гігієнічну процедуру – рух за рухом – на малюнку.

«Перфект» працює цілодобово, бо виробничий цикл з виготовлення презевативів, як, наприклад, варіння скла чи металу, зупинити не можна. Технічна перерва тривалістю у 3 тижні-1 місяць планується один раз на квартал чи півроку. Одна з цих технічних зупинок припадає на липень – тоді вся фабрика йде у відпустку.

- Готові вироби перевіряє електроніка, - зазначає Єжи Конік. Тестування відбраковує, зазвичай, не більше 5% презервативів, тоді як за нормативами допускається до 20% некондиції. Кілька років тому, коли ми запускали підприємство, навіть перші партії презервативів, як перший млинець, не були «гливкими». Але нашим фахівцям вдалося за 3-4 дні налаштування обладнання, і з конвеєра одразу пішла якісна продукція. Технічний брак, якого не можна ми ріжемо, викидаємо на поле, це органічне добриво. Бо латекс – натуральний продукт з соку тропічної гевеї.

Келих кохання

Щоби вберегти персонал «Перфекту» від спокуси крадіжок та наступних адмінвисновків, у приймальні фабрики стоїть багатолітровий прозорий келих, наповнений по вінця презервативами. Ідучи з роботи, працівники підприємства можуть зачерпнути кілька пригоршнів презервативів для домашнього вжитку.

- Такий психологічний прийом стримує персонал взяти запакований і готовий до реалізації контрацептив з конвеєра, - говорить Єжи Конік. - Презерватив з келиха неможливо запакувати по-фабричному, тож працівник його не продасть. Ми не хочемо, щоби дешеві контрацептиви збивали ціни на ринку. Якщо ж працівникові бонусних контрацептивів буде замало і його впіймають з готовою для продажу продукцією, то він втратить роботу.

З-поміж ста працівників на «Перфекті» працюють переважно жінки з околиць Новояворівська. Вони заробляють в середньому по 1500 грн щомісяця. Сильну стать важко зацікавити такою зарплатою і монотонною роботою, коли поруч – за якихось 40 кілометрів – українсько-польський кордон, що для справжніх чоловіків обіцяє більші заробітки і хорошу порцію адреналіну.

- Але над вашим підприємством дамокловим мечем висить більший, ніж крадіжки, кадровий ризик. Не дай Бог, щось станеться із вашим головним фахівцем Робертом Домброшем, на якому тримається фабрика. Що ви тоді робитимете? - запитую Єжи Коніка.

- Вчимо тонкощам латексної справи двох українців, з якими уклали «залізний» контракт. Бо і менеджери-поляки втомилися вже боротися з проблемами при перетині кордону. Кількадобове стояння в багатокіломерових чергах, коли ти вклав кілька мільйонів доларів або власний інтелект у розвиток господарки України, стримує бажання іноземців розвивати тутешній ринок.

Промоційний нестандарт

Найбільшими гуртовими споживачами перфектних презервативів є соціальні фонди, які борються зі СНІДом. Торік новояворівська фабрика виграла тендер у Міжнародному благодійному фонді «Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» на виробництво 3 млн штук латексних виробів. Але «фондовіддача» дає найменший фінансові надходження, скаржиться Єжи Конік. Бо підприємство продає соціальним структурам презервативи за собівартістю. В останнє соціальне замовлення до того ж внесла свої збиткові корективи економічна криза. «Перфект» підписав з фондом договір у липні 2008 року і дякуючи коливанню курсу гривні втратив 25% вартості цього підряду. Але договір все одно виконав, каже Конік.

Зате замість швидкого економічного ефекту від соціальних акцій підприємство отримує довготривалий промоційний виграш – про презервативи «Перфект» масово дізнається найперспективініша для виробника категорія споживачів – молодь.

- Крім того, ми маємо власні програми, що популяризують здоровий спосіб життя і забезпечуємо їх презервативами, які волонтери роздають безкоштовно, - розповідає Єжи Конік. На такі промоакції використовуємо загалом 2-3% виробів. Це, так звані, непродажні презервативи – цілком якісна продукція лише нестандартно запакована: таку похибку допускає пакувальна техніка. Наприклад, замість трьох штук в упаковці є по два контрацептиви.

- А ви особисто тестуєте свою продукцію? - запитую Єжи Коніка.

- Регулярно. Найскупіші люди в Польщі – це краків’яни. До нас шотландці приїжджають на підвищення кваліфікації зі скупості! Тож, я, щоби не купувати презервативи, збудував собі в Україні фабрику.


Ольга Швагуляк-Шостак
























журнал Бізнес Клас

До списку статтей

Транспорт Львова 

Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас