Мер просить мера… посунутися
Юридичний казус у Львові: тут — двоє чинних міських голів. Апеляційний адміністративний суд міста Києва підтвердив рішення Шевченківського районного суду від 2005 року і поновив на посаді екс-керівника галицької столиці Любомира Буняка. Сісти в головне крісло Львова Любомир Буняк готовий уже зараз.
Ініціатор і будівничий нашумілого вітчизняного нафтопроводу «Одеса—Броди» Любомир Буняк став міським головою у 2002 році, пообіцявши забезпечити львів’ян цілодобовим водопостачанням. Проте стосунки і з міськими депутатами, і з львівськими журналістами були не найкращими — нормальній роботі з міською радою завадила безкомпромісність і прямолінійність головного господарника. Міські обранці неодноразово погрожували мерові відставкою. І ось нарешті 27 вересня 2005 року депутати дружно проголосували за відсторонення Любомира Буняка від його обов’язків. Коли наприкінці того ж року Шевченківський районний суд Києва поновив Буняка на посаді, депутати повторно висловили йому недовіру.
І ось нещодавно рішення про поновлення на посаді міського голови Львова Любомира Буняка ухвалив Апеляційний адміністративний суд міста Києва. Але на все це пішло три роки, при владі — інший законно обраний міський голова, і тепер уже сам Любомир Буняк не знає, що йому робити в цій ситуації. На зустрічі з журналістами він іронічно зауважив, що, можливо, доведеться управляти містом разом з Андрієм Садовим. Один — по парних числах, інший — по непарних.
Натомість юридичне управління Львівської міської ради вважає ситуацію надуманою і розповсюдило коментар: виняткові підстави дострокового припинення повноважень міського голови передбачено в Законі «Про місцеве самоврядування в Україні». А там сказано, що повноваження міського голови починаються з моменту оголошення міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Закінчуються — в день відкриття першої сесії міської ради, яку обрали під час чергових місцевих виборів.
Оскільки достроково повноваження міського голови Андрія Садового ні жоден суд, ні міська рада не припиняли, то й повернути Любомира Буняка в крісло міського голови неможливо. Відтак юридичне управління ЛМР роз’яснює: чинний мер перебуває на посаді на законних підставах і правового механізму виконання рішення Апеляційного адміністративного суду немає. Юристи міста збираються подавати касаційну скаргу, аби скасувати рішення київського суду.
Потуги екс-мера повернутися в очільники Львова — марні, вважає більшість міських депутатів. Львівська міська рада не реагуватиме на рішення суду київського, заявив голова фракції УНП у Львівській міськраді Юрій Кужелюк.
За словами юриста громадської організації «Твоє право» Андрія Гниди, цілком можливо, що за рішенням суду, згідно із трудовим законодавством, Любомир Буняк матиме право на компенсацію за три роки, а також моральне відшкодування. Але, каже юрист, якщо аналізувати заяви екс-мера стосовно того, що він виграв суд і претендує поновитися на посаді міського голови, — йдеться про публічну політичну посаду.
Та чи може особа за рішенням суду допрацювати свій строк на посаді мера — людини, яка підписує документи, вирішує, як жити громаді? «І тут, продовжує юрист, є колізія, адже є різні рівні підходу, різне законодавство. Процес обрання міського голови регламентується законом про вибори, а повноваження — «Про місцеве самоврядування в Україні». Якщо на звичайній посаді за рішенням суду людину поновлюють, то як бути в цьому випадку? Вибори іншого міського голови відбулися — чи ставити під сумнів їхню легітимність? Про це в рішенні київського суду не йдеться, і навряд чи й сам Любомир Буняк ставитиме під сумнів обрання іншої людини на цю посаду. Адже і Андрій Садовий обіймає посаду законно і мусить добути свою каденцію». Інша річ, що існують певні підстави для проведення позачергових чи дочасних виборів міського голови. В інший спосіб припинити повноваження А.Садового неможливо.
Отже, як випливає зі слів Андрія Гниди, єдине, на що реально може претендувати екс-міський голова Любомир Буняк, так це на компенсацію за вимушені прогули.
Якщо порахувати його заробітну плату за три роки, то набігає чималенька сума — близько півмільйона гривень. Саме такою є ціна непродуманого, а тепер і незаконного рішення депутатського голосування за відставку Л.Буняка.
Автор: Василь ХУДИЦЬКИЙ
Дзеркало тижня
До списку статтей