"Свобода" вважає, що голова Львівської облдержадміністрації не керує соціально-економічними процесами в області
Керівництво Львівської обласної державної адміністрації не має реального впливу на ситуацію в області, не керує соціально-економічними процесами в регіоні та не здатне забезпечити належне управління виконанням як делегованих Львівською обласною радою повноважень, так і функцій покладених на обласну державну адміністрацію як місцевих орган виконавчої влади. Про це заявила 13 березня на сесії Львівської обласної ради голова фракції ВО «Свобода» Ірина Сех під час обговорення звіту адміністрації про виконання Програми соціально-економічного і культурного розвитку Львівщини.
У виступі Ірини Сех йдеться:
«Діяльність нового керівника виконавчої влади області мала б розпочатися з того, що новопризначений голова обласної державної адміністрації мав представити депутатському корпусу Львівської обласної ради та громадськості Львівщини стратегічний план своєї діяльності на посаді. Навіть Кабінет Міністрів України на пленарному засіданні Верховної Ради презентує Програму своєї діяльності. Законодавство не зобов'язує голову облдержадміністрації це робити, але враховуючи, що Львівщина не є простим регіоном, а завжди була локомотивом української державності, знаючи про ставлення львівської громадськості до теперішньої центральної влади, це б варто було зробити.
Варто було би панові Костюку відзвітуватися перед громадою за 100 днів своєї діяльності. Це також не передбачено законодавством, але це могло би бути показником того, що виконавча влада в області турбується про господарку. Нагадаю, що голова Львівської обласної ради звітувався перед громадськістю за 100 днів діяльності. Але саме голова обласної державної адміністрації несе відповідальність за соціально-економічну ситуацію в області.
Оскільки ні першого, ні другого зроблено не було, ми сьогодні маємо оцінювати діяльність голови обласної державної адміністрації через призму виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Львівської області за 2011 рік. Відносно невеликий термін перебування на посаді новопризначеного очільника області – достатній період для того, що дати відповідну оцінку його діяльності. Врешті решт, якщо керівники виконавчої влади області змінюються так часто, це означає, що Львівська обласна рада не має виконувати свої обов’язки: заслуховувати звіти про виконання бюджету та Програми соціально-економічного розвитку, давати відповідну оцінку?
Термін перебування на посаді голови облдержадміністрації, звичайно, невеликий, але достатній для того, щоб область протягом останнього кварталу року не скотилася за показниками оцінки уряду з 9 на 23 місце. Достатньо й було часу новій команді для того, щоб принаймні підготувати достойний звіт про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Львівщини за 2011 рік.
Власне, як такого, звіту про виконання Програми ми так і не отримали. Роздані депутатам матеріали, на жаль, не сприймаються ні на слух, ні на папері. Чому? Та тому, що це, насправді, не є звітом обласної державної адміністрації про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку. Це є просто пояснювальна записка до статистичних даних про соціально-економічний та культурний розвиток області.
Немає сенсу на підставі цієї інформації оцінювати діяльність облдержадміністрації з виконання Програми соцекономрозвитку за минулий рік. Бо цифри, відображені у звіті, насправді є показниками, яких досягнуто переважно у приватному секторі економіки, і до яких обласна державна адміністрація у більшості випадків на мала жодного стосунку.
Звіт же обласної державної адміністрації про виконання Програми міг би, насамперед, відображати конкретні заходи керівництва області, спрямовані на досягнення показників. Для прикладу, це б могли бути розпорядження та доручення голови ОДА, проведення колегій ОДА, присвячених певним питанням соцекономрозвитку, проведення реформ на загальноукраїнському та місцевому рівні у певних галузях, співпраця з податковими, контролюючими, правоохоронними органами, взаємодія з комунальною сферою та приватним сектором. Очевидно, що звіт мав би відображати і виконання всіх рішень Львівської обласної ради стосовно питань соціально-економічного та культурного розвитку.
Звіт мав би глибше відображати територіальний фактор, тобто показники в розрізі районів та міст обласного значення. Мало б бути зазначено, як на досягнення тих чи інших показників вплинули території.
Звіт мав би формуватися не лише за галузевим принципом, але й в розрізі державного, комунального та приватного секторів. Не відображено у звіті, в якому стані на сьогодні перебуває кожний з цих секторів окремо. Відсутня інформація щодо ресурсів, які були використані для досягнення показників програми, які резерви залишилися після реалізації заходів та досягнення показників.
Ні сама Програма, ні звіт про її виконання не відображає у повній мірі залучення зовнішнього ресурсу для досягнення її показників: виконання Рамкової угоди області з НАК «Нафтогаз», Угоди про соціально-економічний розвиток Львівської області між Кабінетом Міністрів України та Львівською обласною радою, за допомогою яких в область залучаються кошти на капітальне будівництво та реконструкцію об’єктів соціальної сфери. Не відображається і виконання державних програм, кошти яких надходять на Львівщину. Про важливість активної участі області у державних цільових програмах неодноразово наголошувала Львівська обласна рада.
Хто уважно читав поданий облдержадміністрацією звіт про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку, напевне, помітив, що цей звіт робився швидше за все на основі раніше зробленого звіту у попередні періоди.
Отже бачимо, що підходи до створення Програми соціально-економічного та культурного розвитку області не змінюються вже протягом 15 років: фактично без суттєвої зміни текстової частин Програми змінюються лише її показники. Так само формуються і звіти про її виконання. Складається враження, що керівництво обласної державної адміністрації, на жаль, не має бачення щодо соціального-економічного розвитку області.
Аналіз показників виконання Програми
Всі ці роки нам надають звіти про те, як показники Програми соціально-економічного та культурного розвитку добре виконуються, як відкриваються нові робочі місця, зростає середня заробітна плата, збільшуються виробництво. Тільки чомусь це не відчувають на собі прості мешканці Львівщини. Не відчувають цього і територіальні громади: місцеві бюджети не виконуються, їх дохідна частина не збільшується відповідним чином.
Зупинимося докладніше на виконання показників Програми. Почнемо з галузі сільського господарства.
Сільське господарство
Зупинимося докладніше на виконання показників Програми. Почнемо з галузі сільського господарства.
Позитивом у показниках виконання Програми є зростання урожайності і падіння цін на продукти харчування, створенні у агропромисловому комплексі. Але це, погодьтесь, не є результатом дій обласної державної адміністрації. Передусім, це заслуга селянських господарств, частка яких у виробництві харчової сільськогосподарської продукції складає понад 80 відсотків.
Замість того, щоб підтримувати селянина, навчати його правовим основам земельних відносин, виконавча влада і надалі торпедує щонайшвидше запровадження так званої "земельної реформи". Її мета очевидна - продати останнє багатство українців - землю, новітнім латифундистам, які за 3 - 5 циклів знищать найцінніші чорноземи, спустошать і зроблять непридатними для сільського господарства величезні території.
Депутати обласної ради послідовно відстоюють недопустимість скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Саме завдяки нашій активній позиції з початку цього року земля не стала товаром.
За іншими ж показниками ситуація у агропромисловому комплексі області просто катастрофічна. Виробництва продукції тваринництва на 1,4 відсотка при тому, що в цілому по Україні воно збільшується на 2,4 відсотка, а у сусідній Івано-Франківській області є приріст виробництва аж на 6,8 відсотка. Львівщина – найперша з областей України по зменшенню поголів’я великої рогатої худоби – 5,7 відсотка. Скорочується й виробництво молока і яєць на 4,1 та 5,7 відсотків відповідно.
За останні роки фактично знищено тваринництво в області, а щонайменш у 10 районах області воно взагалі відсутнє. Внаслідок невдало реалізованої аграрної "реформи" сільськогосподарські підприємства Львівської області скоротили поголів'я корів з 185, 2 тис. голів у 1991 році до 9,8 тис. голів у 2011 році, або у 18,8 разів! За цей період у індивідуальних господарствах поголів'я корів зменшилося майже на 60 тис. голів, або на 30 відсотків.
У звіті про виконання Програми відображається, що область отримала з державного бюджету фінансову підтримку у галузі сільського господарства у сумі 52 млн грн. Давайте проаналізуємо ці кошти у розрізі державних цільових програм:
1. Часткова компенсація відсоткових ставок за залученими кредитами: з Державного бюджету виділено 531,4 млн грн, Львівщина отримала 11,3 млн грн, або лише 2,1 відсотка. І це при тому, що обласна державна адміністрація майже до кінця року не хотіла фінансувати ініційовану Львівською обласною радою Програму кредитування в АПК, посилаючись на те, що є державна програма.
2. Програма підтримка розвитку хмелярства: з Державного бюджету виділено 98,3 млн грн, Львівщина отримала 1,9 млн грн, або лише 1,9 відсотка.
3. Програма закладання і нагляд за молодими садами і ягідниками: з Державного бюджету виділено 556,8 млн грн, Львівщина отримала – 911 тис грн, або лише 0,16 відсотка.
Тобто, не видно істотних кроків з боку облдержадміністрації із залучення коштів державного бюджету в область. Знаючи, як несправедливо ваша влада в Києві розподіляє фінансовий ресурс між областями, керівництво облдержадміністрації тим більш мало якомога активніше відстоювати питання виділення області коштів з державного бюджету. Складається враження, що у державних програмах область взагалі не бере участь, а якщо кошти з державного бюджету «вибиваються», то під конкретні проекти конкретних людей, як це було наприкінці минулого року.
ЖКГ і дороги
Ще один приклад "успішної" роботи керівництва обласної державної адміністрації в міністерства по залученню коштів державних програм - це Державна цільова програма «Питна вода». На фінансування її заходів з державного бюджету виділено з 400 млн грн. І знаєте скільки з цієї суми отримала Львівщина? Аж 1 відсоток, тобто 4 млн грн!
Львівська обласна рада з самого початку каденції постійно піднімала питання незадовільного стану доріг в області, звертала увагу на неефективне використання бюджетних коштів на ремонт доріг. Депутати обласної ради разом з депутатами місцевих рад постійно складали акти обстеження стану автомобільних доріг, стану виконання робіт з реконструкції та ремонту комунальних доріг і доріг місцевого значення, стану зимового утримання доріг.
Відволікання ? фінансового ресурсу на будівництво і ремонт доріг під ЄВРО-2012 призвело до обмеженого фінансування ремонту комунальних доріг в населених пунктах, інших доріг загальнодержавного та місцевого значення. В жахливому стані знаходяться і інші стратегічно важливі дороги державного значення: Львів – Золочів – Тернопіль, Львів – Самбір – Турка, Львів – Радехів – Луцьк. Не хочу же згадувати деякі дороги між містами обласного значення і районними центрами, де можна проїхати хіба що трактором.
В продовження теми ЄВРО. Як так сталося, що аеропорт, в який вкладено 4 млрд грн бюджетних коштів, і досі є непривабливим ні для вітчизняних, ні для зарубіжних авіакомпаній? Чому не впроваджується інвестиційна програма на Державному підприємстві «Львівські авіалінії»? Чому у Львівський аеропорт не спішать приходити бюджетні європейські авіалінії?
Бюджет і заробітна плата
Багато інформації у звіті приділено новоствореним підприємствам та кількості створених робочих місць. Це, передусім, стосується приватного сектору. Знову ж таки запитання – яка роль в цьому обласної державної адміністрації?
Є і інше питання: як створення нових підприємств, нових суб’єктів малого бізнесу і нових робочих місць вплинуло на наповнення обласного місцевих бюджетів? А це вже – безпосередні повноваження обласної державної адміністрації, делеговані їй радою.
А відповідь наступна: ні обласний, ні більшість місцевих бюджетів не виконані. Не виконано план мобілізації доходів до місцевих бюджетів – їх надійшло на 11,6 відсотка менше розрахункового плану на 2011 рік. Надходження до місцевих бюджетів на 4,8 відсотка менше до розрахункового плану. Темпи зростання доходів місцевих бюджетів у минулому році склали всього 9,7 відсотка до минулого року. Для порівняння – до державного бюджету надходження від області збільшилися на 23,6 відсотка.
По рівню виконання доходів загального фонду місцевих бюджетів серед областей гірша лише Чернігівщина, за темпами зростання доходів до місцевих бюджетів – гірша ситуація лише у Одеській і Закарпатській областях. Натомість впевнено зростає податковий борг – на 20,6 відсотка у порівнянні з позаминулим, при тому, що в цілому по країні розмір податкового боргу зменшився на 17,2 відсотка.
Таким чином, завдання Програми щодо забезпечення надходжень до державного бюджету виконано на 123,8 відсотка, до а до місцевих бюджетів лише на 93,9 відсотка. Виникає запитання, про наповнення яких бюджетів дбає ОДА – державного, чи бюджетів територіальних громад області?
Львівська обласна рада протягом останнього року неодноразово говорила про шкідливість так званої "бюджетної реформи", запровадженої із введеннями в дію нової редакції Бюджетного кодексу України з 1 січня 2011 року. Всі наші побоювання, на жаль, підтвердилися цифрами звіту про виконання Програми соцекономрозвитку. Як ми і казали, ця "реформа" значною мірою відібрала в місцевих громад можливість впливати на вирішення соціально-економічних проблем регіонів, значно обмеживши надходження до місцевих бюджетів і зосередивши основну частину фінансового ресурсу в державному бюджетів. Дивно лише, що обласна державна адміністрація нічого не робила для відстоювання фінансової незалежності місцевих бюджетів перед центральною владою.
Безпосередньо пов'язано з наповненням місцевих бюджетів і питання своєчасної виплати заробітної плати. Ми добре пам'ятаємо, що на початку каденції новопризначений голова облдержадміністрації обіцяв зменшити заборгованості із заробітної плати до 40 млн грн. Натомість, станом на початок року вона складала 56,6 млн грн, а протягом січня цього року заборгованість із заробітної плати зросла на 1,5 відсотка і склала 57,5 млн грн.
До речі, темпи зменшення заборгованості із заробітної плати у Львівській області менші за середньоукраїнські (11,7 відсотка проти 19,8 відсотка), приріст реальної заробітної плани на Львівщині також нижчий за середньоукраїнський (6,7 та 8,7 відсотка відповідно). Показник рівня безробіття в області – вищий за середній в Україні, а рівень зайнятості – нижчий.
Інші показники
Не кращій стан із виконанням інших економічних показників.
Приріст ВВП по області за минулий рік склав лише 1,7 відсотка (для порівняння - в цілому по країні - 4,2 відсотка).
Має місце перевищення імпорту над експортом, що загострює проблему безробіття. Лише на 73,2 відсотка виконано завдання Програми із залучення прямих іноземних інвестицій. Про які зовнішні інвестиції можна говорити, коли з одного боку і області відсутня ефективна залучення інвестицій, а з іншого боку мають місце політичні репресії та переслідування опозиційних депутатів? Процвітає і контрабанда, з якою контролюючі структури не борються. Саме депутати обласної ради, а не відповідні працівники Державної митної служби України, у минулому році затримали контрабандний вантаж вартістю близько 1 млн дол, який безперешкодно пройшов митний пост у Раві-Руській.
Не прагне виконавча влада Львівщини дружити з малим та середнім бізнесом. Якщо їхні колеги з Черкащини, Запоріжжя, Одещини, Харківщини забезпечили збільшення об'єктів інфраструктури малого та середнього підприємництва у рази, то виконавчі органи влади Львівщини – лише на 5,7 відсотка. Відшкодування відсоткових ставок за кредитами, залученими суб'єктами малого та середнього бізнесу для реалізації інвестиційних проектів на Львівщині взагалі не здійснюється. Не запрацювало у повній мірі обіцяне багато років "Єдине вікно": не зменшилися витрати часу заявника на проходження повного комплексу дозвільних процедур, витрати грошей на проходження повного комплексу дозвільних процедур, залишається низьким рівень інформованості заявника про дозвільні процедури, не зменшується рівень корупції при процедурах реєстрації суб'єктів підприємництва.
При тому, що в цілому по Україні спостерігається збільшення продукції будівництва на 11,1 відсотка, у Львівській області обсяги будівництва зменшилися на 3,4 відсотка.
Зниження обсягів виробництва має місце у деревообробній (на 7,7 відсотка), вугільній (на 8,1 відсотка), хімічній та нафтохімічній промисловості (на 1,4 відсотка).
Соціально-культурна сфера
Лише завдяки втручанню депутатів обласної ради на Львівщині вдалося зупинили так звану «оптимізацію», тобто скорочення працівників лікарень, дитячих садків, шкіл, народних домів та зберегли існуючу мережу закладів соціально-культурної сфери.
Проте і надалі дуже непокоїть стан справ за показниками освіти і охорони здоров’я. За оцінками органами державної статистики Львівська область за цими показниками займає останнє в Україні «почесне» 27 місце!
На 2 одиниці в області зменшилась кількість лікувально-профілактичних закладів, на 458 одиниць зменшилася кількість ліжок у стаціонарах.
Натомість збільшився показник летальності у стаціонарах, зростають показники захворюваності на онкопатологію, активний туберкульоз, ВІЛ/СНІД.
В жахливому стані знаходяться народні доми в сільських місцевості. На цю проблему вчасно зреагувала обласна рада, запровадивши Програму підтримки народних домів на умовах співфінансування. Виконавча влада замість того, щоб підтримувати культуру на селі, вдалася до політичних репресій по відношенню до найкращих працівників народних домів області, звільняючи за політичними мотивами з роботи директорів будинків культури та їх працівників.
Висновок
2011 рік був, фактично, першим роком діяльності Львівської обласної ради нового скликання. Сьогодні ми маємо виконати свій депутатській обов’язок: дати оцінку виконанню Програми соціально-економічного та культурного розвитку Львівщини на 2011 рік. Сьогодні, і надалі ми вже не будемо слухати звіт так, як слухали ради попереднього скликання, не будемо слухати одні і ті ж самі звіти, в яких змінюються лише цифри, будемо глибоко аналізувати виконання кожного показника Програми і давати відповідну об’єктивну оцінку.
Глибокий аналіз виконання показників Програми соціально-економічного та культурного розвитку Львівської області за 2011 рік та реальний стан справ в економіці та соціально-культурній сфері області змушує говорити про те, що на сьогодні керівництво обласної державної адміністрації не має реального впливу на ситуацію в області, не керує соціально-економічними процесами в регіоні та не здатне забезпечити належне управління виконанням як делегованих Львівською обласною радою повноважень, так і функцій покладених на обласну державну адміністрацію, як місцевих орган виконавчої влади».
Прес-служба Львівської обласної організації ВО «Свобода».
До списку статтей