Інтелектуальний "сепаратизм": Герман vs Андрухович
Заступник глави адміністрації президента України Ганна Герман cкритикувала письменника Юрія Андруховича за "популяризацію ідеї" про "від'єднання від України Криму і Донбасу".
Ганна Герман твердить, що через свої публікації відомий літератор - свідомо чи мимоволі - почав пропагувати на Заході ідею "про можливість порушити кордони соборної України".
На запитання Бі-Бі-Сі, чи варто було їй, як високопосадовцю, вступати в полеміку з людиною творчої професії, від якої очікують неординарних ідей та дискусійних кроків, пані Герман сказала, що вважала за потрібне висловитися тоді, коли ідеї пана Андруховича з’явилися на сторінках закордонної преси, а саме в інтерв’ю польській Жеч Посполитій. (Клацнути Слухати повну версію розмови Бі-Бі-Сі з Клацнути Юрієм Андруховичем і Клацнути Ганною Герман тут)
Ганна Герман: Я думаю, що будь-які ідеї про від'єднання Криму чи Донбасу від України, навіть сказані таким епатажним митцем, як Юрій Андрухович, можуть зашкодити Україні. Варто бути дуже уважним і з жартами, і зі словами. Із якимось смутком я можу зрозуміти тут Юрія. Він - митець, творча людина. Можливо, якісь процеси в Україні йому болять. Можливо, вони болять і мені, але не в такий спосіб треба із цим змагатися. Я завжди вважала, що змагатися треба позитивом. Треба більше говорити з людьми, треба йти на Схід, треба поширювати українську ідею. Треба дуже тяжко працювати.
Бі-Бі-Сі: Ви згадали таке цікаве словосполучення "одна річ - бавитися словами всередині України". Ви пам'ятаєте з'їзд депутатів усіх рівнів, спроби проголосити якусь Східноукраїнську республіку. Це депутати теж просто "бавилися словами"?
Ганна Герман: Ви пам'ятаєте, який великий спротив у середовищі людей, близьких до Юрія Андруховича, це викликало? І мене здивувало, що на таку ж заяву представника, так би мовити, іншої половини України, така гробова тиша. Я думаю, що ми однаково повинні реагувати на подібні заяви, звідки б вони не йшли - чи з Заходу, чи зі Сходу.
Бі-Бі-Сі: Ви говорите про "українськість" усіх регіонів України, а от згадуючи про Донбас, ведете мову про такий собі жорсткий патріотизм. Ви справді вважаєте, що всі застереження стосовно "українськості" Донбасу безпідставні?
Ганна Герман: Любити Україну можна різними мовами, і я не вважаю, що люди, які живуть у Донбасі чи Одесі, люблять Україну менше, ніж ті, що живуть у Львові. У них своє бачення України. А для того, щоб це бачення було приблизно однаковим, треба дуже багато працювати. І це не дається за один місяць чи рік. Це не дається навіть за 20 років. Україна дуже різна, вона склеєна з різних клаптиків, які мають різну історію і пережили різних панів, так би мовити.
Бі-Бі-Сі: Мер Москви Юрій Лужков неодноразово робив заяви про єдність Криму і Росії. Чи не варто було б українському керівництву зробити заяву із цього приводу?
Ганна Герман: Я вже казала, що звідки б не надходили такі заяви: чи вони надходять від Андруховича, чи вони надходять від Лужкова - вони повинні бути оцінені з однаковою принциповістю. Між Україною і Росією є договір, який ґарантує Україні територіальну цілісність у нинішніх кордонах.
Андрухович: Герман слід сприймати із точністю до навпаки.
Бі-Бі-Сі звернулася за реакцією Юрія Андруховича, який не сподівався, що його висловлювання спричинять таку палку дискусію. Письменник висловив сумніви у щирості заяв пані Герман.
Юрій Андрухович: Що стосується пані Герман, то вона службово зобов'язана якось на це реагувати. Зрештою, пані Герман - це така собі обманна конструкція у сьогоднішній системі влади. Її роль, напевно, полягає у тому, щоби проукраїнську частину нашої громадськості заспокоювати якимось позитивним меседжем, який слід сприймати із точністю до навпаки. Наприклад, коли вона каже, що Семиноженко отримує посаду, щоб якось зрівноважити антиукраїнську діяльність Табачника, то закінчується це звільненням Семиноженка. Або коли пані Герман каже, що у Запоріжжі пам'ятник Сталіну поставлять лише за умови загальноміського референдуму, то наступного дня ставлять пам'ятник Сталіну. От у такому контексті її реакцію і слід сприймати.
Бі-Бі-Сі: Очевидно, що пані Герман - політик, а ви - письменник, митець. Чи вважаєте ви, що між тим, що говорить митець, і тим, що говорить політик, є різниця? Митець може собі дозволити щось більше, суперечливі висловлювання суто за характеристиками професії?
Юрій Андрухович: Я не думаю, що тут правильне формулювання "митець може собі дозволити". Митець просто говорить, коли не може мовчати. Коли запитують його думку щодо якого-небудь суспільного приводу, він говорить те, що думає. Це найкраща рекомендація, яку я свого часу почув: якщо ви не знаєте, що сказати - то говоріть те, що думаєте. Ось за таким принципом і дію. Натомість, якби політики почали говорити те, що вони справді думають, то, мабуть, їхні політичні сили були б цим страшенно незадоволені. Адже там є якась внутрішня дисципліна і логіка політичної діяльності.
Бі-Бі-Сі: Як ви ставитеся до закиду, що слід більше працювати для подолання розбіжностей між Заходом і Сходом України?
Юрій Андрухович: Більше працювати - це дуже гарне гасло. Я думаю, що гасла "єднаймося", "більше працюймо" ні до чого не зобов'язують. Уже понад 20 років триває жонглювання такими фразами. А розкол, на мій погляд, лише поглиблюється. Я свідомий того, що висловив украй непопулярну думку. Об'єктивно кажучи, будь-яка ідея, спрямована на єднання, завжди виглядає сильнішою, ніж ідея, спрямована на роз'єднання. Я висловив своє припущення про теоретичну можливість у якомусь майбутньому переконатися, наскільки Крим і Донбас хочуть бути разом з Україною. Історія незалежної України свідчить про протилежне - вони хочуть бути разом із Росією. Це для них пріоритет. А ось уже незалежна Україна чи залежна, - для них це вже другорядне. Першорядне, саме для них, це бути разом із Росією. Ось на цьому моменті я хотів наголосити.
Бі-Бі-Сі
До списку статтей