Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Новини
Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

Пишуть про Львів

А візи й нині там…

Хто наживається, а хто втрачає на призупиненні спорудження нової резиденції Генконсульства Польщі у Львові?

Запланованого на початок літа відкриття будинку нового консульства Польщі у Львові не відбулося. Це означає, що кілька тисяч українців щодня надалі вишиковуватимуться у чергах за візами біля вузької хвіртки в Європу, а не обіцяних воріт. Хто ж поставив шлагбаум перед новобудовою? Будівельна компанія "ВЕЕМ-Будсервіс" виграла тендер на будівництво нової резиденції Генконсульства Польщі у Львові у 2007-му році, коли Генеральним консулом у Львові був пан Осуховський і тоді жодних конфліктів не було. Коли ж прийшов його наступник – Гжегож Опаліньский, у замовника раптом змінилися настрій і плани.

Спочатку новий генконсул перебрав контроль за будівництвом від консула Зигмунта Бадовського - куратора робіт. Вартість проекту почала збільшуватися внаслідок замовлення значно дорожчих матеріалів та обладнання імпортного виробництва. Зміни до проекту, що проводилися згідно з побажаннями замовника, становили 35% від первинної вартості угоди. Українські будівельники стверджують, що коли вони виставили за них додаткових 8 млн. грн., замовник не поспішив цю суму підтверджувати, а тим більше – оплачувати і - як варіант - запропонував генпідряднику відмовитися від подальшого виконання договору, повернути об’єкт та відшкодувати замовнику надзвичайно великі штрафні санкції. А виконання незначної частки робіт, що залишилися, замовник захотів організувати сам. Тобто, вирішив позбутися генпідрядника, який уже виконав 97% робіт, і винайняти нових будівельників. Щоб вони за ці кошти закінчили новобудову.

А на питання кореспондента ПАП - чому цього не може зробити нинішній генпідрядник? - пан Опаліньский відповів, що сума, яку просить "ВЕЕМ-Будсервіс", є … занадто великою і він не може на неї погодитися. Однак розрахована генпідрядником сума аж ніяк не є «гігантичною», а лише покриває собівартість необхідних для завершення робіт матеріалів, ціна яких не врахована кошторисом. А якщо розглядати вартість договору в перерахунку на євро, то кінцева вартість угоди з врахуванням всіх змін до проекту є на 12% меншою, аніж початкова.

Не розуміючи подвійних стандартів замовника, "ВЕЕМ-Будсервіс" звернувся з листами до польського посла в Україні і до МЗС Польщі з проханням дотриматися угоди і закінчити будівництво за додаткові кошти з боку польської сторони, що спричинені подорожчанням проекту і знеціненням гривні в часи валютної кризи. До речі, таку суму польська сторона одержує у Львові від українських громадян як оплату за візи лише за один місяць.

Генконсул приймає генпідрядника в… коридорі

“Існує низка проблем, що заважали нам будувати такий важливий для Львова об’єкт, - розповів “Інформатору” директор ТзОВ "ВЕЕМ-Будсервіс" Володимир Бригадир. – У нас є постійні проблеми з особою, котра здійснює технічний нагляд і є представником замовника. Згідно з діючими будівельними нормами замовник повинен мати спеціаліста для технагляду за дотриманням вимог проекту, технології і якості матеріалів та робіт. Цей нагляд здійснював приватний підприємець Іван Крук. У ході роботи виявилося, що в нього немає ані ліцензії на провадження такого виду діяльності, ані вищої освіти. Але це замовника не хвилювало.

Більше того, замовник делегував панові Круку права фінансового контролю, на який, до речі, теж потрібна ліцензія, а освіта тут є вкрай необхідною, бо коли людина починає плутати дебет і кредит, то й сама потрапляє в анекдотичні ситуації, й інших робить смішними. Тож за останні 9 місяців наші акти звірки замовник не підписував, бо він передавав їх перевіряти інженерові технічного нагляду, котрий, не маючи “зеленої” уяви, вносив у них свої корективи. Це неприпустимо, бо акт звірки формується за затвердженими і підписаними документами–актами виконаних робіт та протоколами, належним чином підписаними сторонами, і фінансовими документами, що підтверджують оплати

Інша складність – стосунки з новим генеральним консулом. Ми працювали спочатку з паном Бадовським, досвідченою і грамотною людиною, швидко вирішували питання, що виникали в процесі будівництва, знаходили спільну мову. Але після появи в пана Бадовського нового керівництва співпраця стала напруженою.

Генконсул почав ставитися до будівельників зверхньо і безпричинно прискіпливо – зовсім недипломатично. Навіть коли приїжджала комісія з Польщі й чекала на генконсула, той відповів, що вже сам обійшов об’єкт і йому там робити немає чого. Останній неприємний випадок пригадую, коли ми підписували нову додаткову угоду. Робили це в коридорі консульства, як кажуть, “на коліні”, а не в кабінеті генконсула. Він довго угоду не підписував, мотивуючи зволікання своєю втомою, і змусив нас майже дві години вистояти за цим підписом у коридорі. Коли ж генконсул побачив, що й після цього ми не йдемо на поступки там, де він сподівався, то він погрозив, що за сприяння деяких представників місцевої влади взагалі ...«очистить об’єкт від нас за півгодини».

Чому представник замовника не підписує акти виконаних робіт?

“Ми хочемо збудувати консульство і ми маємо змогу це зробити, маємо ресурси і людей, - переконана Ольга Скиба, фінансовий директор ТзОВ "ВЕЕМ-Будсервіс". - Для нас закінчення будівництва надзвичайно потрібний і важливий крок, як для будівельної компанії, тому що на сьогоднішній день ми виконали близько 97% запланованих робіт. Нами закуплені всі матеріали для завершення будівництва цього об’єкта. Ми намагаємося це довести і керівництву консульства, і керівництву МЗС Польщі.

Якщо ми не одержимо кошти, які витратили на закупівлю матеріалів для завершення робіт, це буде сильним ударом по нашій фірмі. Тому звертаємося з проханням до польської сторони ще раз розглянути наші розрахунки. Поза тим, ми плануємо звернутися до Інституту судової експертизи за підтвердженням наших розрахунків. Хочу зауважити, що цей об’єкт ми розглядаємо не як бізнес-проект для отримання прибутку, а як знаковий для іміджу фірми. Коли подавалася пропозиція на тендер, то закладався мінімальний прибуток - 1,7%.

Справа в тім, що у будівництві резиденції використані дуже дорогі матеріали і проведено високоякісні роботи. Ще раз наголошуємо: якщо розглядати вартість договору в перерахунку в євро, то кінцева вартість угоди з врахуванням всіх змін до проекту є на 12% меншою, ніж початкова! Але не потрібно забувати, що кожна річ має свою фактичну вартість, яка має бути компенсована генпідряднику. Ми хочемо, щоб інша сторона нас почула і протягом місяця ми цей об’єкт завершили”.

А може новий консул має свій комерційний інтерес у цій справі? “Тут складно про це говорити, але існує якась сила, яку ми постійно змушені переборювати, щоб добудувати об’єкт, - каже Володимир Бригадир. – Навіть у апараті генерального консульства, здається, немає єдиної думки щодо подальшого будівництва”.

“Я не знаю чи є комерційний інтерес у генерального консула, але нам була нав’язана паном Круком фірма “Рекон”, яка проводить найдорожчі на сьогодні будівельні роботи, - зауважує Ольга Скиба. – Ми заплатили цій фірмі за матеріали близько 1,5 млн. грн., а вона роботи не продовжує і чекає невідомо на що. Ми не виключаємо, що заява у польській пресі генерального консула пана Опаліньского по те, що польська сторона хоче забрати об’єкт у нинішньому вигляді і добудувати за допомогою фірми “Рекон”, є спробою усунути нас від роботи та стягнути з нас надзвичайно великі штрафні санкції, щоб оплатити роботи фірмі «Рекон» за наш кошт.

Пан Крук безальтернативно нав’язував нам фірми, у яких вартість робіт і будівельних матеріалів була значно вищою від ринкової. Він мотивував це ексклюзивністю, але ці матеріали були значно дорожчі від тих, що є у плановому кошторисі. Якщо ж ми беремо на роботу не ту фірму, яку рекомендував пан Крук, то він нам не підписує акт виконаних робіт. Сьогодні в нас назбиралося таких актів на 2 млн. грн”.

Може, українських будівельників навмисне хотіли “вибити” з кошторису? “Я не можу говорити так про польську сторону, тому що замовник віддав усі повноваження представнику технагляду, - каже Ольга Скиба. - Я вважаю, що вся проблема в тому, що пан Крук розуміє на сьогоднішній час складність ситуації, що склалася, але, захищаючи «честь мундира», надалі вперто не приймає до розгляду розрахунки та не хоче бачити реалії сьогодення, не хоче виправити очевидних своїх помилок. Хоч він і може оцінити обсяги та дати технічне рішення проблеми, у нього немає елементарних знань з фінансового управління, навиків роботи на комп’ютері, знань програми ДБН, змоги дати оцінку кошторису. Тому 90% проблеми – це проблема пана Крука. Він неправильно доповідає про ситуацію своєму керівництву. Називаючи суму витрат, він не включає в неї те, що ми закупили й інсталювали нові матеріали. А коли ми спілкуємося з паном Бадовським, розумним і толерантним фахівцем, то він чомусь каже, що нічого не може зробити без пана Крука. Це ж абсурд!”

Коментар

Генеральний консул Польщі у Львові Гжегож Опаліньский:

- За контрактом між генпідрядником і замовником роботи мали бути завершені до 31 травня 2010 р. По-перше, немає жодного конфлікту між нами, бо такі ситуації досить часто виникають у інвестиціях такого високого рівня. На жаль, будову не закінчено, бо генеральний підрядник висловив кілька зауважень стосовно підписаної нами угоди. Ця угода кілька разів змінювалася через непередбачені обставини та інфляцію, і зміни угоди відбувалися з ініціативи генпідрядника. Та я переконаний, що найближчим часом ми з генпідрядником вирішимо всі проблеми і будемо приймати людей у новому будинку консульства.

Володимир Михалик





Інформатор

До списку статтей

Транспорт Львова 

Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас