Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Новини
Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

Пишуть про Львів

Iван Денькович: "БЮТ – це біле братство, де Бог замінений на Тимошенко"

Народний депутат вiд БЮТ розповiв "Експресу", хто збудував особняк для Тимошенко i за чиї грошi куплений її “Мерседес”-"броньовик"

Про що б пiд час цього iнтерв”ю не говорив Iван Денькович, вiн називає голову БЮТ i партiї "Батькiвщина" тiльки одним словосполученням -- "Юлiя Володимирiвна". Єдине вжите ним iнше визначення взагалi зашкалює бютiвською виправкою. "Наш лiдер", -- обмовився депутат про Тимошенко. Не дивно, адже шанобливiсть Деньковича при згадуваннi Ю. В. Т. вишколена цiлим десятирiччям перебування у партiї "Батькiвщина". Та насправдi вона -- уже не "його лiдер".

4 червня народний депутат вийшов iз "Батькiвщини" i тепер дав "Експресу" друге за останнiй час гостре iнтерв'ю про внутрiшньобютiвську ситуацiю. Нині його викриття не обмежуються рiвнем рiдної областi, а пiднялися до центрального керiвництва партiї i блоку.

"Бути першою, першою, першою!.."

-- Ви – один iз найдавнiших членiв партiї "Батькiвщина", ще з тих опозицiйних часiв "епохи" Кучми, чи не так?

-- Так, у «Батьківщині» я з 2001 року. Понад 7 літ очолював обласну організацію партії, одну з найбільших в Україні, яку має “Батьківщина”. За кількістю голосів, які збирала Тимошенко на Львівщині за період мого керівництва, наша парторганізація завжди була найбільшою.

-- А тепер iдете з цiєї партiї, чуєте вiд когось про себе "зрадник!" Не прикро?

-- Моя заява про вихiд iз "Батькiвщини" -- це остання спроба привернути увагу Юлiї Володимирiвни до її неправильної політики. У «Батьківщини» завжди було добре з бійцівськими якостями, але погано з ідейністю. Ідеології як такої немає. Фактично, якщо вдуматися, головною ідеєю завжди було досягнення Юлією Володимирівною першості в державі – прем'єрства, президентства... Бути першою, першою, першою!..

-- Тобто йдеться не про класичну партію, а щось на кшталт релігійної громади: головне – віра в лідера і його непомильність?

-- Десь так воно є. БЮТ нагадує «Біле братство», пам'ятаєте, була така релігійна секта. Там Христа замінили сектантським богом. У БЮТ Христа замінили Тимошенко. І дуже прикро, що лідер готова здавати свою команду, лиш би це відповідало меті досягнення першості.

-- Прокол на цьогорічних виборах – перший серйозний. До того «Батьківщина» рік за роком зростала кількісно, а Блок Юлії Тимошенко набирав на виборах щоразу більше голосів. У чім секрет цього успіху?

-- Я б розділив рецепт цього успіху на дві складові. По-перше, місцеві організації й осередки партії розбудовані надзвичайно щільно, до рівня ледь не кожного села. І успіхи творили своєю працею ті люди в регіонах, в осередках.

А друге – це сама Юлія Володимирівна. Це -- жінка, яка вміє звернутися до людей. А в нас у країні прийнято «жінка-мама», «жінка-берегиня» -- люди вірять.

-- Ну, в нас чимало жінок вміє «звернутися до людей».. .

-- Треба визнати, що вона вміє вдало використовувати цей пієтет до жінок та загалом справді має потужний лідерський талант. Не кожна жінка є лідером, а в неї -- справді неабияка харизма. Якщо брати саме лідерські якості, то я б сказав, що вона лідер не тільки українського, а й міжнародного масштабу. Складові цієї харизми – краса, наполегливість, уміння переконувати, впливати на підсвідомість людей. І плюс – вона пройшла тюрми. Український народ любить жаліти гнаних владою.

А на старті її кар'єри, 10 – 15 років тому, багато дали зв'язки з високопосадовими чиновниками. Вони сприяли її успіху – і Кучма, і Лазаренко....

-- І як же вони посприяли її кар”єрі, саме тюрмами?

-- Не тільки, це вже було потім. А спочатку вони взяли її в команду, ввели в коло впливових, «потрібних» людей, знайомство з якими творило можливості для подальшого зростання. Нагадаю, що Юлія Володимирівна Тимошенко була членом партії «Громада», яку очолював Павло Лазаренко. Потім у Лазаренка настали важкі часи, і Юлія Володимирівна де-факто її «забирає». І, вже маючи досвід, навички, коло однодумців, створює Всеукраїнське об”єднання «Батьківщина».

«Ющенко мав її поставити на місце»

-- У принципі, якщо послухати вас – у людини цілком «правильна» політична біографія. А ви пишете заяву про вихід із «Батьківщини». Що змінилося?

-- Власне, те, що нині залишилося тільки оте бажання бути першою і готовність здавати задля цього членів своєї команди.. .

От були в нас 2004 року два демократичні табори, очолювані Ющенком і Тимошенко. Перший став Президентом. Юлія Володимирівна справді йому дуже допомагала в кампанії і стала прем'єром. А що після того сталося з Віктором Ющенком? А вона мусила б мати до нього повагу як до Президента. Вважаю його провиною те, що він таки не зумів поставити її на місце.

-- Чи правда, що вперше вони посварилися після скандалу із сином Президента -- коли ЗМІ отримали від анонімних джерел знімки про порушення правил дорожнього руху Андрієм Ющенком у супердорогому авто, не зареєстрованому в Україні, інформацію про золотий телефон «Vertu», подарований йому оточенням глави держави, та інші елементи надмір розкішного життя?

-- Я не знаю, чи справді то вона організувала цей скандал, як підозрював Президент. Але, знаючи членів команди Юлії Володимирівни... Скажу більше: хіба в тому оточенні є українці? Та нема там українців!

-- Як це?

-- Ну, є.. . люди інших національностей. На цих обличчях написано, якої національності люди оточують Юлію Володимирівну.

Виходячи з їхніх особистих якостей, я цілком допускаю, що так воно і було. Ми нині багато критикуємо Віктора Ющенка, та все ж це Президент, який відстоював українську ідею, культуру, історію, мову. Що було не до вподоби багатьом й у команді самого Ющенка, і в команді Тимошенко.

-- До вас, в обласну організацію, мабуть, надходили директиви, як провадити агітаційну роботу. Чи містили вони вимоги щодо боротьби проти Ющенка, розробляли з цією метою якісь кампанії?

-- Були команди висвітлювати його неправильні кроки, зради тощо.

-- А ви завжди погоджувалися з директивами центру?

-- Не завжди. Якщо методи нечесні й несправедливі...

«Внески – за вирішення проблем»

-- Коли ви -- як партійний керівник високого рангу -- вперше дізналися, що Тимошенко точно балотуватиметься у президенти?

-- Ще 2004 року. А після того, як наша команда перемогла на дострокових парламентських виборах 2007-го, стало очевидним, що на президентських виборах Юлія Володимирівна буде кандидатом номер один від цього крила політикуму.

Погодившись на пропозицію Юлії Володимирівни розпустити парламент й оголосити позачергові вибори до нього, Віктор Ющенко, з одного боку, врятував себе на коротку перспективу. Бо якби цього не було, то в умовах розростання орієнтованої на Януковича більшості, ще не відомо, яким був би закон про вибори Президента наступного разу і, зрештою, якими б уже за кілька місяців були повноваження глави держави. Проте в довшій перспективі він, як показали результати тих виборів, викопав собі цим кроком політичну могилу.

Той рік узагалі мав далекосяжні наслідки. Парадоксально, але, коли потім Ющенко, попри небажання, погодився на очолювання Тимошенко уряду, тим самим унеможливив її перемогу на президентських перегонах – уже через кілька місяців після виборів, котрі їй до тієї перемоги начебто розчинили двері. Економічна криза через рік застала Юлію Володимирівну на прем'єрській посаді й, врешті, знищила її мрію про президентство.

-- Для таких значних витрат на організаційні потреби і пропагандистську роботу, які потрібні БЮТ для гри першою-другою скрипкою в країні, треба мати колосальні кошти. Як побудована у «Батьківщині» система фінансового забезпечення?

-- По-перше, у нас є членські внески від партійців. Але, зрозуміло, вони «питання не вирішують». Важливіше те, що, оскільки в нас справді колосально розбудована структура по цілій країні,ми маємо не тільки великий депутатський корпус у Верховній Раді, а й величезний на місцях. І навіть рекламні ефіри та рекламні виступи наших представників у пресі – це зокрема їхнім коштом.

Частину ж грошей дає центральний офіс.

-- А звідки ті гроші беруть як місцеві депутати і партійні керівники, так і центральні? На чому партії заробляють?

-- Є люди, які роблять певні внески за вирішення проблем, коли партія при владі.

-- А як це виглядає???. От, наприклад, я – директор ММК імені Ілліча, хочу державне замовлення на продаж гігантської кількості металу. Як мені отримати те замовлення?

-- Якщо людина наближена до перших осіб держави, то йде на переговори найвищого рівня. Якщо ж близькі стосунки з першими особами ще не склалися, то вони ніколи вас не приймуть. Тоді йдете до посередників, наближених до перших осіб. Таких є перше коло близькості, друге... Говорите, вносите пропозиції.. . А потім із вашого боку йдуть «відкати».

Я знаю випадок, коли вирішувалося питання по шахтарях Донеччини і Луганщини. Туди було вкинуто 11 мільярдів гривень державної підтримки. Найменший “відкат” – 20%, отже, легко порахувати, скільки грошей отримано.

Керівники підприємств, які одержали ці кошти, мали повернути частину першій особі, дуже наближеній до Юлії Володимирівни. Міністр вугільної промисловості насправді був статистом, керувала галуззю зовсім інша людина. Тобто, одна з форм заробітку владних партій – це “відкати” з виділених державою бюджетних коштів.

Друга – повернення ПДВ. Наприклад, у кожній області є комісія з повернення податку на додану вартість. Ця комісія може бути готовою ухвалити рішення про повернення, але, якщо на це немає санкції згори, то вона цього не зробить. А щоб санкція була, людині «нагорі», котра дала згоду, треба віддати 30 – 35 відсотків суми готівкою.

-- Та людина чесно все віддавала на партію?

-- Упевнений, що частина йшла на партію, а частина – в інший бік.

-- Пам'ятаєте, під час спроби створити коаліцію БЮТ і Партії регіонів був оприлюднений проект договору, де йшлося про пропозицію відмовитися від практики використання бюджетних коштів для фінансування політичної діяльності. Що це означало на практиці?

-- Партія, безумовно, впливає на призначення у виконавчій владі. Найлегше БЮТ було вирішувати питання з призначеннями по вертикалі міністерств. Притім цікаво, оскільки за попередньої коаліції частину міністерств очолювали “нашоукраїнці”, а частину – бютівці, то вплив на призначення по цих структурах у регіони були відповідні. Нам годі було потикатися у вертикаль, очолювану ними, а їм у нашу. Щоправда, хоч виглядало так, бували випадки, коли, на диво, ми не могли добитися призначення своїх людей у структуру з «нашої» вертикалі – у місцевий Центр зайнятості, у Пенсійний фонд.. . По мільйону доларів щотижня вивозили з міністерства. Це мова про найбідніше міністерство.

Так, зрозуміло, частину цих коштів міністри здавали потім як «членські внески», а багато чого робили вони й такого, чого Юлія Володимирівна не знала. Але якщо вона брала їх на посади, то в будь-якому випадку відповідальна за них. І, зрештою, я впевнений, у неї в кожному міністерстві були свої агенти, і вона повинна була б робити висновки. Та цього не ставалося.

-- Існували ще якісь способи поповнення партійної каси БЮТ?

-- Ще один варіант фінансування – пожертви від бізнесменів, котрі розраховували на перемогу Юлії Володимирівни на виборах і давали партії кошти. Були й такі люди (це молоді бізнесмени), котрі готові нині фінансувати нашу партію за ніщо.

-- Яке приблизно співвідношення між готівковим і безготівковим варіантами фінансування партійної діяльності?

-- Переважно це готівковий варіант.

«Усе змінилося 2060-го»

-- Чи на нарадах люди з регіонів дорікали центральному керівництву, що щось не так, декларації розходяться з реальною діяльністю? Чи всім отак було комфортно?

-- До 2006 року ми справді були єдиною силою, натхненною вірою у «світле майбутнє» країни і партії. А тоді, під час формування списків на вибори до Верховної Ради, відбувся перший серйозний збій. Наше гасло на тих перегонах – «Справедливість є. За неї варто боротися» -- не спрацювало в самій партії. У горішню частину списку потрапили підлабузники, «сраколизи», а люди, які справді працювали, -- кудись униз.

До речі, ви знаєте, що особняк пiд Києвом, у Кончi-Заспi, який, за її словами, вона орендує, насправдi їй побудував кримінальний бізнес? А вона нагородила його представників мандатами.

А броньований "Мерседес" купив бiзнесмен iз Днiпропетровська Гарегiн Арутюнов (теж народний депутат від БЮТ. – Ред.).

Мандати, до речі, коштують по-різному – залежно від регіону, конкретної території та апетитів начальника виборчого штабу. Скажімо, у Київську міськраду ціна на рівні Верховної – 3 – 4 мільйони доларів. У Київську обласну – 100 – 200 тисяч. У Львівську – 50 – 70 тисяч.

За мандати у райради платили тільки в деяких районах. Вигідними вважалися ті, що поблизу обласного центру або на кордоні.

-- Як у партії до з'явились ті, проти кого партія боролась на Майдані?

-- Спілкування з представниками Партії регіонів, СДПУ(о) та інших на високому рівні було завжди. Між людьми існували товариські стосунки, хтось комусь навіть дітей хрестив... У нашій політиці це взагалі абсолютно звичне для всіх діло. Те, що відбувається у Верховній Раді, переважно щось на кшталт концерту. А позатим – зовсім інші стосунки. От 2006-го деякі люди і прийшли у список, точніше, їх привели на певних умовах.

-- Але ж тепер вони першими й полишили партію й увійшли в коаліцію. Невже в центральному штабі не було розуміння, що ви не можете перемагати завжди, і що за першої ж поразки ці люди знову втечуть у табір переможців?

-- Ну тепер пішли не тільки вони, а й давні партійці. Візьміть, наприклад, Зубова з Луганщини – чоловік десять років був із Тимошенко, в опозиції. Але він побачив, що Юлія Володимирівна робить неправильні кроки. Це взагалі найбільш болісно – справжні партійці йдуть. Вони бачать, як діє Юлія Володимирівна, і йдуть.

-- Йдуть, коли вона програла. А чи були якісь форми внутрішньопартійних протестів, коли Тимошенко була на коні?

-- Люди писали листи, заяви і йшли з партії завжди. Не раз порушували гострі питання на зборах обласних організацій, зокрема й нашої. Однак реакції належної з Києва так і не дочекалися. Яка там внутрішньопартійна демократія, якщо мене зняли з посади голови обласної організації за рішенням президії політради, яка не те що такого рішення не ухвалювала, а й узагалі не засідала.

«У перемозі ми не сумнівалися»

-- Чи перед цими президентськими виборами в штабі Тимошенко була якась аналітика, що свідчила про її поразку, чи в перемогу вірили до кінця?

-- Те, що Юлія Володимирівна йде другою за рейтингом після Віктора Януковича, було відомо від соціологів увесь час. А надія була на те, що хоч вона точно програє перший тур голосування, у другому турі виграє за рахунок прихильників Ющенка, Яценюка, Тягнибока... Ця впевненість була у всіх!

-- Чому, на вашу думку, Юлія Тимошенко програла ці вибори.

-- Є низка причин. І заклики Ющенка не йти голосувати або ж голосувати проти всіх. Це і на явку вплинуло, і на кількість «галочок” проти всіх. Інші політичні сили теж проти Юлії Володимирівни працювали. Третій момент – її виборча кампанія була побудована на агресії. Замість перейти на доброту, щирість, вона практикувала агресивні виступи. І четверте – це фінансування кампанії. Рівень фінансування кампанії Януковича був значно вищим, вони навіть практикували підкуп виборців. У нас грошей було менше.

-- А чому – ви ж були при владі й схеми заробляння там грошей називаєте? Ті кошти розкрадали чи як?

-- Гадаю, кошти на те діло списували великі, звітували, але реально ми серйозних масштабів фінансування не бачили. Закінчилося все тим, що Юлія Володимирівна навіть не розрахувалася за роботу в другому турі з членами ТВК, ОВК, штабів. Люди працювали у морози в неопалюваних клубах. По нашій області борг перед людьми становить 5 мільйонів 600 тисяч. Може, хоч після публікації цього інтерв'ю Тимошенко розрахується.

Щодо зневіри самих виборців у Юлії Володимирівні. Люди вірили у її слова у 2002-му, 2006-му, 2007-му, але вічно безкарно обманювати не можна. Зірка Тимошенко вже заходить. Вона не зійде так високо вже ніколи.

-- Кілька місяців тому ви зробили гучну заяву про те, що БЮТ захопила мафіозна група, наводили факти корупції. Хтось пробував перевірити ваші заяви?

-- Усе сказане мною – правда. Ситуація в БЮТ лише погіршилась. Тимошенко стала фактично заложницею кримінального бізнесу, вимушена розраховуватись із ними партійними осередками. А факти корупції настільки очевидні, що навіть смішно їх ставити під сумнів. До речі, прокуратура, яка начебто публічно запевняла, що все перевірить, потім письмово підтверlила, що не мала повноважень шукати корупцію в депутатських лавах. А міліція… Ви самі знаєте, яка в нас міліція.

- Слухаючи вас, логічно припустити, що тепер ви просто мстите Тимошенко за своє звільнення з посади. Вами керує образа -- чи не так?
- Ні, я просто хочу, аби мої дотеперішні однопартійці знали, що їх чекає. Якщо ці люди, цей кримінальний бізнес, що поволі опановує партію за спиною Тимошенко, керуватимуть партією, то давні прості члени будуть там просто зайві. Тож нехай вони, знаючи це, роблять свідомий вибір – залишатися там чи виходити. До мене телефонує партійний актив і питає, що робити... Для багатьох із них це перша партія в житті, вони щиро вірили в боротьбу за якісь світлі цілі.

- А ви вступаєте до Партії регіонів?
- Це брехня, яку поширюють, щоб мене дискредитувати. А я хочу просто відпочити від партійної роботи.


Андрiй ГАНУС

Експрес

До списку статтей

Транспорт Львова 

Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас