Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Новини
Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

Пишуть про Львів

«Мы за ценой не постоим...» «Сухі» цифри Другої світової та кремлівські приватизатори

За 1944—1953 рр. у Західній Україні було репресовано 500 тисяч осіб, із них заарештовано 134 тис., убито понад 153 тис., виселено за межі України 203 тис.

Наближається 65-та річниця перемоги військ Антигітлерівської коаліції над нацистською Німеччиною. Досі історики, демографи всіх країн і народів продовжують підрахунок втрат (як військових, так і мирного населення) у роки Другої світової війни 1939—1945 років. І якщо західні дослідники говорять про похибку в сотні-тисячі або десятки тисяч чоловік (усе залежить від масштабу втрат у цій країні та міри її участі/залучення у світовий конфлікт), то гучна фраза «Ніхто не забутий, ніщо не забуте» епохи застою, як і раніше, ятрить рани нащадків переможців на пострадянському просторі, — лік іде на мільйони...

Що вже казати, якщо й через 65 років після Перемоги оцінка загальних втрат переможців, які зробили найбільший внесок у знищення нацизму, варіюється в різних джерелах від 26 до 43,3 млн. чоловік. У СРСР тільки в 1961 році, наприкінці хрущовської відлиги, була озвучена цифра 20 млн. життів. І все... Як у фундаментальній праці радянського історика-демографа Бориса Урланіса 1960 року (де можна знайти найповніші дані про втрати наших союзників, країн Осі та їхніх сателітів), так і в 12-томній брежнєвській «Истории Второй мировой войны» (1973—1982) і навіть в «Энциклопедии Великой Отечественной войны. 1941—1945 гг.» зразка 1985 р. ні про військові, ні про демографічні втрати Країни Рад немає ані слова, тоді як про матеріальні втрати написані розділи і цілі статті.

Перший, якщо можна так сказати, «прорив» відбувся у 1989—1990 роках. Державна комісія провела розрахунки й подала цифру 27 млн. чоловік — цивільні і військові втрати СРСР. У 1993 році голова цієї комісії генерал-полковник Г.Кривошеєв уже в Російській Федерації опублікував статистичне дослідження втрат Радянських Збройних Сил — 8 млн. 668 тис. 400 чоловік. Відповідно, втрати цивільних осіб становили понад 18 млн. чоловік! Уже в 90-ті роки з’явилися незалежні дослідження, які взяли під сумнів офіційну точку зору. Розкид цифр вражає, у казуїстиці підрахунків досі ще ламають списи історики і демографи…

Звернімося ж до «сухих» цифр, за якими — не слід про це забувати — життя і покалічені долі людей. Загиблих і не народжених. Убитих, розстріляних, спалених у крематоріях, поранених, зраджених і покинутих напризволяще…

Втрати СРСР: у цілому військові і цивільні — 27 млн. (ряд дослідників кажуть про 40 і більше мільйонів чоловік). Вікіпедія дає цифру 10,465 млн. військових втрат і 15,760 млн. серед мирного населення — всього 26,225 млн. чоловік. Там-таки окремим рядком ідуть 5,2 млн. радянських військовополонених (більше половини їх загинули в нацистських таборах, багато сотень тисяч — у радянському ГУЛАГу вже після визволення; від 1 млн. до 1,5 млн. бійців і офіцерів РСЧА тієї чи іншою мірою стали колаборантами, і їхня доля склалася по-різному). Цифра 5,2 млн. радянських військовополонених занижена: масштаби розгрому в 1941—1942 рр. кадрової РСЧА у світі не мали аналогів. Борис Соколов обгрунтовує цифру 6,306 млн. чоловік, із котрих 4 млн. померли в полоні. Скільки ж їх повернули зброю проти своєї Батьківщини і, відповідно, загинули, сказати важко. Лік іде на сотні тисяч осіб. І якщо багато хто банально рятував своє життя, то чимало було й ідейних противників сталінського режиму, переваги якого вони відчули на собі й своїх рідних та близьких. Захищати його вони не хотіли. Насамперед це стосується «Русской освободительной армии» (РОА) генерала Власова, образ якого в сучасній Росії має ряд несумісних іпостасей. Але всі з цим явним ідеологічним хаосом якось змирилися, все змішалося — захисники Ленінграда і власовці, кіннота Будьонного і козаки Краснова, і урочисте перепоховання білого генерала Денікіна в 2005 році... Звісно ж, значно легше повчати сусідів, указуючи їм, кого ставити в Пантеон Слави, а кого гнати втришиї.

Однак людиноненависницький нацистський режим не залишав вибору народам Радянського Союзу. Киянин, письменник-фронтовик Віктор Некрасов дуже точно підмітив зміни в настроях і армії, і народу (точкою відліку можна вважати літо-осінь 1942 року), коли відчули, яку смертельну небезпеку несуть загарбники: «Ми знали, хто наш ворог, і знали, що він жорсткий і сильний, і не ми, а він зазіхнув на чужі землі. І той-таки Іван тих років, із червоною зірочкою у вушанці, мерз в окопах і йшов в атаку, хоча батька його, можливо, й розкуркулили, а про те, що три роки тому ми самі загарбали «чужу» Прибалтику, просто забув, а може, й не знав. Він захищав свою землю».

А тепер більш розгорнуто про Україну: із 41,7 млн. чол., які мешкали в УРСР, на 1945 р. залишилося тільки 27,4 млн. чоловік. Втрати цивільного населення України: 5,5 — 6 млн. чоловік, понад 2,5 млн. уродженців України загинули на фронтах. Усього як мінімум 8 млн. осіб. Для порівняння: загальні втрати Німеччини — від 5,250 млн. чол. до 5,950 млн. (із них, за різними даними, від 780 тисяч до 2 млн. мирних жителів). Депортації в Сибір, Казахстан і на Далекий Схід – понад мільйон жителів УРСР (переважно із західних областей), втеча частини населення з окупантами, страшна цифра — 2,4 млн. остарбайтерів (із 2,8 млн. радянських людей, вивезених у нацистське рабство). Фактично, втрати українського народу (у даному разі — жителів України) становлять від 40 до 44% від загальних людських втрат СРСР. Це не дивно: нацисти і їхні союзники окупували величезну територію СРСР (прибл. 2 млн. кв.км); Україна була окупована вся. Під п’ятою нацистів і їхніх союзників опинилися території, на яких мешкали в 1941 р. 85 млн. чоловік (із них 41,7 млн. — жителі радянської України). Загальні демографічні втрати України — включно з убитими, жертвами концтаборів, депортованими, евакуйованими й тими, що рушили у вигнання разом із відступаючими нацистами, — становлять не менше 14 млн. чоловік. Це, підкреслюємо, втрати найбільші й непорівнянні з втратами інших країн і народів у Другій світовій війні. І про це також хочеться нагадати кремлівським прикажчикам. Відбулася і семимильними кроками поглиблюється банальна приватизація Росією Великої Перемоги.

«Україна поруйнована, як жодна країна у світі», — писав у своєму «Щоденнику» 6 листопада 1943 року (у день визволення Києва) Олександр Довженко. На руїни перетворилися 720 українських міст і містечок, 28 тисяч сіл (із них 250 спалено), знищено 16,5 промислових підприємств, 18 тис. лікувальних закладів, 33 тис. шкіл, вузів, технікумів та НДІ; а також понад 33 колгоспи, радгоспи, МТС. (Це зробили не тільки нацисти, а й радянські війська під час відступу, найяскравіші приклади застосування тактики «випаленої землі» — знищення центру Києва восени 1941 р. і підрив ДніпроГЕСу.)

«Будуть мстить українському народу слідчі з трибуналами, будуть мстить всьому народу. Уже мстять», — писав геніальний Олександр Довженко у своєму «Щоденнику» вже після визволення України з нацистського рабства. У 1944 році на території Західної України розгорнулася партизанська війна між частинами УПА та радянськими військами й органами НКВС. Пік її припадає на повоєнне десятиліття. Стенограма липневого пленуму ЦК КПРС зафіксувала доповідь Л.Берії, якого невдовзі розстріляють: За 1944—1953 рр. у Західній Україні було репресовано 500 тисяч осіб, із них заарештовано 134 тис., убито понад 153 тис., виселено за межі України 203 тис. Масштаб сталінських репресій у довоєнні роки і в перші місяці війни, в період відступу, у Галичині й на Волині був не менш вражаючим: багато сотень тисяч репресованих, розстріляних, депортованих у Сибір і Казахстан — українців, поляків, євреїв.

Цифри військових і цивільних втрат — у країнах, які найбільше постраждали в роки Другої світової війни, подано за трьома джерелами, послідовно: Вікіпедія (рос.), «Європа» Нормана Девіса, «Хроніка людства» Бодо Харенберга.

СРСР — усього 26,225 млн. чол. (без урахування полонених); від 24 млн. до 28 млн. чоловік; 27 млн.

Китай — 10 млн.; немає даних; 11,8 млн.

Польща — 6,025 млн. (без урахування долі полонених); від 5,798 млн. до 7,123 млн.; 6,020 млн. чоловік.

Жертви Холокосту (тільки за Н.Девісом): від 4,871 млн. до 6,271 млн. чоловік.

Німеччина — 5,8 млн. (з Австрією —
6,22 млн.); 4,28 млн.; 5,25 млн.

Японія — 2,630 млн.; немає даних; 1,8 млн.

Югославія — 1,027 млн.; 1,505 млн.;
1,690 млн.

Франція — 0,665 млн.; 0,563 млн.;
0,810 млн.

Угорщина — 0,507 млн.; 0,490 млн.;
0,42 млн.

Італія — 0,479 млн.; 0,396 млн.; 0,415 млн.

Великобританія — 0,379 млн.; 0,356 млн.; 0,386 млн.

Румунія — 1 млн.; 0,5 млн.; 0,378 млн.

США — 0,408 млн.; немає даних; 0,259 млн.

Перемога над нацистами та їхніми союзниками була досягнута ціною неймовірних зусиль, страшних жертв. І ті ж таки українці воювали в лавах Радянської армії, рятуючи своїх рідних та близьких, а не параноїдальну, тоталітарну сталінську владу. Вічна слава загиблим в цій кривавій бійні, що стала, як зазначив видатний український філософ Сергій Кримський, «кривавою драмою цивілізації, коли на карту були поставлені долі цілих народів».

Дзеркало тижня

До списку статтей

Транспорт Львова 

Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас