Архів новин

Ризики і позитиви готелю на перехресті Вірменська-Краківська

Проект-переможець має бути представлений у понеділок, 17 листопада, в 11.00.

В основу конкурсу, як стверджують організатори, були покладені археологічні дослідження, хоча археологи опрацювали лише чверть ділянки відведеної під забудову. Історико-архітектурне обґрунтування мав би зробити інститут „Укрзахідпроектреставрація”. Матеріали були подані учасникам в перекладі англійською мовою. Підготовлені були ситуаційна схема, фасади оточення. Умови конкурсу було подано на сайті міжнародної спілки архітекторів. Прийшло близько 20 портфоліо. Організатори відібрали лише ті, розробники яких мають досвід будівництва в історичних містах. Вирішили замовити лише у сімом, серед них - три з України.

На прес-конференції щодо конкурсу на забудову на розі вулиць Вірменська - Краківська головний архітектор Львова Юрій Криворучко повідомив, що інвестор має бажання збудувати на цьому місці готель. „Ми маємо сім проектів за участю архітекторів з різних країн, двадцять з яких надали свої творчі портфоліо, за якими й було обрано сім учасників”. Результати конкурсу вже є. Проект-переможець має бути представлений у понеділок, 17 листопада, в 11.00 в міській раді, в сесійній залі.

Міжнародний конкурс - гарна ідея для міста. Але місто не виділило на нього ні копійки. Конкурс відбувався за гроші замовника. Головному архітектору переконати його в необхідності конкурсу було нелегко.

Тепер, чому проводиться закритий конкурс? За словами Криворука, це пов’язано з попереднім конкурсом на Сихівський масив. На відкритому конкурсі може бути дуже багато учасників і виникають складнощі. Ідея конкурсу полягала в тому, щоби звернутися до відомих архітекторів, які вже десь прозвучали і замовити їм проекти. Це архітектори з різних країн. Для переможця не передбачено гонорару, просто його твір будуть втілювати.

Подібну ідею з замовним закритим конкурсом висунули також на проектування споруди на пл. Міцкевича № 9. По ній готується конкурсне завдання. Як каже головний архітектор міста, можливо він буде і відкритим, але це великий ризик, бо в Україну бояться їхати. Для іноземних проектних компаній є багато непевності щодо правил і умов в Україні. Тому для міста є кращим офіційно запрошувати знані фірми з великим досвідом і платити їм за участь.

Нас цікавить висока творча потенція учасників і кінцевий результат. Нижче певного рівня проекти просто не повинні прийматися. Ось така пропозиція. Може до неї прислухається на майбутнє головний архітектор Львова. Те, що вже нині, завдяки Криворучку входить в практику участь зарубіжних фірм у проектуванні об’єктів у Львові на конкурсній основі є його значною заслугою.

Щодо конкурсних проектів на даний готель в цьому місці історичного ядра Львова, то слід звернути увагу, що вже в самому підході до визначення майбутньої функції проектованих об’єктів помітна тенденційність з акцентом на комерційні потреби замовника: вклавши гроші, якнайшвидше отримати максимальні прибутки, а не на реальні і перспективні потреби міста і львів’ян. Про це свідчить хоча б те, що впродовж одного місяця було представлено вже чотири пропозиції саме по готелях у центрі Львова. Причому всі проекти входять у певний конфлікт з історичним оточенням щодо поверховості, стилістики, руйнування пам’яток, історичних фундаментів і мурів, на місці яких їх пропонують звести.

Нагадаю, що міськвиконкомом дано дозвіл на проектування і розглянено проекти 5- 6-поверхових готелів на місці п’яти історичних будинків на вул. Івана Федорова, на місці Вернісажу при вул. Театральній, реконструкція з надбудовою готелю „Дністер”, який вже і так в силуеті міста руйнує гармонійну домінанту Святоюрського пагорба, запропоновано ділянки на Старицького і навіть просто в парку біля вул. Зарицьких. Такий ганебний досвід агресивної дисгармонійної і незаконної забудови, що руйнує паркове середовище вже є - „Укрсиббанк” і його автостоянки у Стрийському парку при вул. Франка. Крім того, дозволено будівництво одіозного житлобуду на місці зруйнованої пам’ятки на вул. Ярославенка.

Щодо висліду конкурсу на готель на Краківській - Вірменській є небезпека, що конкурсне журі надасть перевагу люксембурзькому проекту під №500310, який є грубуватим і важким. (Умовно назвемо його „Агресія”). Саме його рішення, якщо абстрагуватися від історичного середовища є цілісне, але є важкість каменю. І те, що в сусідстві ренесансу, на цьому важкому камені вікна без будь якого оздоблення сприймаються оборонною, воєнізованою важкою спорудою. Гострий ріг на перехресті вулиць ріже середовище і підкреслює ординарність і простакуватість рішення. Це нагадує людину, яка опинилася за столом, а не вміє обходитися з його обладнанням. Усе тут є, і різні ножі і виделки, а він їсть руками.

До позитиву даного рішення слід віднести те, що пропонується зберегти і відкрити усі відкриті археологами підвали, лише не передбачене їх реальне використання. Те, що перший поверх над партером піднято на колонах, які повторюють візуально парцеляцію (поділ) чотирьох історичних ділянок, також є похвальним. Позитивом є і віддача партеру для потреб міста, і фактичний початок готельної функції з другого рівня та виконати „шкіру” будинку з місцевого матеріалу - вапняку. Але це є і негативом. Пригадаймо новий ЦУМ на В.Великого – бункер обліплений каменем по цеглі, і те на що він схожий сьогодні.

Тим не менше більш камерним і відповідним Львову видається сусідній проект (назвемо його „Такт”), у якому також відбита парцеляція і фрагмент фасаду перекликається з входом до Вірменської церкви.


Довідка.

Голова Міжнародного журі по визначенню переможця на проект готелю на перехресті Вірменська-Краківська віце-президент міжнародної спілки архітекторів з штаб-квартирою в Парижі Альбер дю Блер.

В журі також увійшли: професор Клаус Зенсрот; декан архітектури Віденського політехнічного університету, професор Варшавської Політехніки Конрад Куча-Кучинський – голова комісії архітектури і містобудування польської АН, який виграв 33 конкурси, переважно в сакральній архітектурі; професор Амстердамського Університету Боос Косма з Голландії. Також мали приїхати Микола Кучерук з Державної служби охорони історичної спадщини, але він не брав участі в обговоренні, оскільки відбув на відкриття відновленої Батуринської фортеці, також мав прибути ще професор Тадеуш Ціпсер з Польщі.

З українського боку членами журі, окрім Кучерука, є головний архітектор Львова Юрій Криворучко; директор інституту архітектури і містобудування Національного університету „Львівська Політехніка” професор Богдан Черкес; завідувач кафедрою реставрації і реконструкції НУ ЛП, професор Микола Бевз. Останній, до речі, довідався про те, що він член журі два дні три дні тому, дві години після початку роботи журі.

Таке журі вибране, за словами Юрія Криворучка, щоби воно ніяк не могло би бути заангажованим, але, разом з тим, дивною є попередня необізнаність більшості членів журі з конкурсними матеріалами і прийняття рішення, фактично, експромтом.

ЗІК

Всі новини випуску 
  • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

    Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


  • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

    Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


  • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

    2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


  • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

    23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


  • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

    Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


  • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

    Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


  • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

    Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


  • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

    Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


  • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

    У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


  • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

    Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


  • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

    На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


  • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

    У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


  • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

    29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


  • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

    На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


  • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

    Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


  • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

    30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


  • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

    Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


  • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

    14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


  • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

    12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів