Зверніть увагу, Ви перебуваєте у старій версії порталу "Щоденний Львів". Нова версія доступна ось тут: http://dailylviv.com
DailyLviv.com
Стежте за новинами на TwitterМи на Facebook

На головну

Новини
Карти
Довідка Львова
Відпочинок у Львові
Культура
Фінанси

Пишуть про Львів

ЮНЕСКО перевірить Львів. Після скандалу під час відвідин Києва, інспектори комісії зібралися і до нас

У березні цього року інспектори ЮНЕСКО відвідали Київ, а саме два об'єкти: Софію Київську та Києво-Печерську лавру, які внесені до Списку світової спадщини під спільним номером. Поважний візит закінчився для української столиці шквалом критики та погрозами записати об'єкт до червоного списку, де записані пам'ятки, яким загрожує знищення. Найбільше претензій в експертів було до Лаври через неналежне ставлення до пам'ятки та особливо через активну забудову прилеглої до неї території (буферної зони). Активне будівництво поблизу пам'ятки, на переконання європейських фахівців, не лише зіпсує панораму, але і може призвести до руйнування унікальних печер.

Після сумного досвіду з Києвом, експерти ЮНЕСКО вирішили навідатися і до Львова. У львівській Ратуші до цього візиту наразі ставляться доволі спокійно. За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, такі контрольні візити є звичними, а у Львові експерти комісії не були з 2005 року.

- Такий візит ми чекали. Торік ми навіть просили експертів ЮНЕСКО приїхати до Львова, щоб вони ознайомилися з низкою проектів, будівництво яких заплановано до Євро­2012, - розповіла пані Онищенко. - У нас не було зауважень від ЮНЕСКО щодо стану збереження пам'яток ні минулого, ні позаминулого року. У нас немає загрозливої ситуації зі станом об'єкта охорони. Але після візиту експерти можуть дати нам певні рекомендації, наприклад, щодо обмеження висотності майбутнього будівництва. Реально у нас немає ризику, що Львів переведуть у червоний список і точно не стоїть питання про вилучення міста зі Списку.

Хто саме інспектуватиме наше місто на предмет дотримання світових норм збереження пам'яток архітектури, поки що не відомо. За словами посадовців, зазвичай це люди, які раніше не бували у місті. У такий спосіб ЮНЕСКО намагається забезпечити максимальну об'єктивність.

Андрій Салюк, президент благодійного фонду "Збереження історико­архітектурної спадщини Львова" та голова обласної організації Товариства охорони пам'яток історії та культури, також переконаний у позитивних зрушеннях у сфері охорони культурної спадщини за останні десять років, відколи Львів у Списку ЮНЕСКО. На його думку, основна зміна за цей час сталася у свідомості львів'ян, які почали цінувати свою архітектурну спадщину.

- Доля пам'яток архітектури стала об'єктом обговорення не лише в експертних колах, але і серед громадськості. Водночас чиновники вже прийняли те, що мають опікуватися пам'ятками, залишилося лише навчитися робити це правильно, - переконаний Андрій Салюк.

За його словами, збереження пам'яток у Львові у набагато кращому стані, ніж у Києві. Однак певні зауваження експерти ЮНЕСКО таки можуть мати, зокрема щодо того, що досі не знесено ретрансляційну вежу біля собору Юра, що було однією з умов при внесенні міста до Списку. Крім того, інспектори, очевидно, не оминуть увагою численні листи від громадськості Львова про неналежне поводження з пам'ятками. За словами посадовців, в ЮНЕСКО також стурбовані великою кількістю запланованих новобудов у буферній зоні - яких загалом більше тридцяти. Водночас, Микола Гайда, член українського бюро ІКОМОС, переконаний, що проблем у Львова суттєво більше, ніж про це говорять чиновники. Чи не найважливішими, за словами фахівця, є відсутність стратегії збереження об'єктів культурної спадщини та недотримання вимог ЮНЕСКО у збереженні пам'яток. Однак якими будуть висновки поважних експертів, львівські архітектори прогнозувати не беруться.

Мирослава Іваник


Суботня пошта

До списку статтей

Транспорт Львова 

Наші партнери та корисні посилання

Розплідник Квіти Саду. Даруємо красу | Сертифікований фотограф Google, інтер'єрна та екстер'єрна фотозйомка, репортажна фотозйомка, віртуальні 3D тури, панорами 360 | ЖИТТЯ В СЕЛІ. БЛОГ СІМ'Ї, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА З ВЕЛИКОГО МІСТА ЖИТИ В СЕЛО | Виготовлення 3D панорам. 3D тур. Сертифікований Фотограф Google


© "Щоденний Львів" 1999-2013, Усі права застережено. Про нас